| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Ogólne zasady przygotowania konstrukcji projektu

Ogólne zasady przygotowania konstrukcji projektu

Zwieńczeniem prac przygotowawczych jest rozpoczęcie pracy nad konstrukcją projektu, który zamierza realizować beneficjent, a następnie przeniesienie informacji do formularza wniosku o dofinansowanie projektu.

Projekt powinien być prosty, co nie oznacza bynajmniej zakazu stosowania bardziej skomplikowanych rozwiązań technologicznych czy organizacyjnych. Prostota projektu oznacza, że wyraźnie widać w nim pewną logikę działań, poszczególne operacje są ze sobą logicznie i merytorycznie związane. Konstrukcja projektu przypomina jednolitą bryłę, a nie zlepek różnorodnych pomysłów i działań przygotowanych w celu pozyskania jakichś tam środków europejskich.

Warto pamiętać, że opis musi być zrozumiały dla osób czytających projekt. Zawiłe i „barokowe” sformułowania utrudniają sprawne przeczytanie projektu przez oceniające go osoby. Warto poprosić zaprzyjaźnione osoby o zapoznanie się z opisem projektu i zweryfikowanie klarowności wypowiedzi.

Projekt powinien być możliwy do zrealizowania, jego wartość powinna korespondować z możliwościami finansowymi czy organizacyjnymi beneficjenta. Projekt powinien być także możliwy do zrealizowania w zadeklarowanym przez wnioskodawcę czasie. Dużym błędem, zauważalnym zwłaszcza wśród początkujących beneficjentów, jest dążenie do maksymalizacji wartości projektu. Jak można stwierdzić na podstawie licznych obserwacji, zdecydowanie lepszą polityką jest stopniowe zwiększanie wartości i skomplikowania projektów wraz z nabywaniem przez organizację doświadczenia w rozliczaniu projektów finansowanych ze środków publicznych.

Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Logiczny, czyli charakteryzujący się zrozumieniem kryteriów przyznawania pomocy i odpowiadający na szczegółowe wytyczne konkursowe. Ważnym aspektem jest także zachowanie logiki projektu, służy temu narzędzie noszące nazwę matrycy logicznej projektu.

Projekt musi być innowacyjny. Praktycznie w każdym z działań beneficjent jest proszony o przedstawienie innowacyjności zawartej w zgłaszanym do dofinansowania projekcie. Projekt musi być trwały — wymóg trwałości oznacza zobowiązanie się beneficjenta do niepoddawania produktów wytworzonych w wyniku realizacji operacji współfinansowanych ze środków publicznych modyfikacji:
- mającej wpływ na charakter lub warunki realizacji projektu lub powodującej uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny; oraz
- wynikającej ze zmiany charakteru własności elementu infrastruktury albo z zaprzestania działalności produkcyjnej.

Warunki trwałości produktów projektu reguluje szczegółowo umowa o dofinansowanie projektu oraz wytyczne konkursowe. Należy o tym aspekcie szczególnie pamiętać, ponieważ jest on bardzo ważnym elementem zarządzania projektem.

Polecamy: Zasady przygotowywania wniosku

Przedstawione powyżej ogólne warunki poprawnego przygotowania projektu powinny ciągle towarzyszyć pracy zespołu przygotowującego projekt a potem wniosek o jego dofinansowanie.

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK