| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemcy oferują wiele form prowadzenia działalności

Niemiecki system prawny oferuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w licznych formach organizacyjnych. Najpierw należy dokonać wstępnego zgłoszenia, wybrać formę prawną, a następnie uzyskać wpis do właściwego rejestru.


Decydując się na firmę w Niemczech, w pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek do lokalnego urzędu licencji i handlu, w wyniku czego działalność zostaje wpisana do lokalnego rejestru handlowego.

 


- Wniosek ten jest następnie przesyłany do odpowiedniego urzędu skarbowego, regionalnych stowarzyszeń biznesowych oraz izby handlowej. Członkowstwo w izbie handlowej jest obligatoryjne - tłumaczy Michał Galejczuk, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand.


Następnym etapem w zakładaniu firmy powinien być wybór odpowiedniej, dostosowanej do potrzeb przedsiębiorcy, formy prowadzenia działalności. Mateusz Stańczyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand, wskazuje, że poza samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej najmniej skomplikowaną formą uczestnictwa w obrocie jest założenie spółki cywilnej (Gesellschaft bürgerlichen Rechts - GbR). Jest to forma przeznaczona raczej dla prowadzenia działalności o niewielkim zakresie.


- Podobnie jak w polskim porządku prawnym, nie jest to spółka sensu stricto, tj. oddzielny twór prawny, a jedynie forma umowy pomiędzy wspólnikami - przekonuje Mateusz Stańczyk.


Wśród spółek osobowych można wyróżnić spółkę jawną (Offene Handelsgesellschaft - OHG). To forma prowadzenia działalności przez dwóch lub więcej wspólników. Wspólnicy wnoszą do spółek wkłady w formie kapitału lub innych nakładów. Ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Zysk jest dzielony w taki sposób, jaki wspólnicy uzgodnili w umowie.


W spółce komandytowej (Kommanditgesellschaft - KG) istnieją dwa rodzaje wspólników o zróżnicowanym stopniu odpowiedzialności. Komplementariusze pełnią funkcje zarządcze i ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność, podczas gdy rola komandytariuszy sprowadza się do wniesienia wkładu. Ich odpowiedzialność ograniczona jest wysokością tego wkładu. Nie pełnią funkcji zarządczych. Ta forma wybierana jest głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa.


Spółka partnerska (Partnerschaftsgesellschaft) to forma prowadzenia działalności przeznaczona dla przedstawicieli określonych profesji (m.in. prawnicy, lekarze, architekci). Charakteryzuje się tym, że poszczególni partnerzy nie odpowiadają za ewentualne szkody powstałe w związku z działalnością prowadzoną przez innych partnerów w ramach spółki.


W Niemczech istnieje jeszcze szczególny rodzaj spółki komandytowej - GmbH & Co KG. Jest ona odmianą spółki komandytowej, gdzie komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast rolę komandytariusza przejmuje spółka komandytowa, która kieruje działalnością spółki.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK