| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Szpiegostwo przemysłowe

Szpiegostwo przemysłowe

Szpiegostwo to przestępstwo polegające na zbieraniu informacji stanowiących tajemnicę państwową i przekazywaniu ich organom innego kraju. Oprócz szpiegostwa politycznego i wojskowego, często prowadzone jest szpiegostwo gospodarcze w celu zdobycia tajemnic dotyczących technologii produkcji i rozwiązań technicznych.
Zgodnie z polskim prawem szpiegostwo polega na udziale w obcym wywiadzie, zbieraniu lub udzielaniu wiadomości. Jeżeli szpiegostwo godzi w podstawy bezpieczeństwa lub obronności RP jest traktowane jako zdrada ojczyzny /WIEM/

Ochrona personelu: Stwórz program pozwalający na zatrudnianie i zwalnianie pracowników w sposób bezpieczny dla firmowych tajemnic. Pierwszy krok to odpowiednia polityka, określająca sposoby działania. Następny - to jej prawidłowe wdrożenie. Poznaj ludzi, których zamierzasz zatrudnić. Nie trać z nimi kontaktu, jeśli już pracują w firmie ponieważ szpieg nie wygląda jak szpieg - to raczej pracownik pozostający po godzinach, ktoś z zespołu sprzątającego, konserwator komputerów czy ochroniarz pracujący nocami. Może to być każdy - warunkiem jego skuteczności jest swobodny dostęp do większości pomieszczeń, bez wzbudzania szczególnego zainteresowania czy sensacji.

Ochrona informacji: Zatrudnij specjalistów od ochrony informacji.Wprowadź odpowiednie technologie wspomagające jej ochronę, jak firewalle, wykrywanie włamań, szyfrowanie i mechanizmy służące identyfikacji. Zwróć szczególną uwagę na zabezpieczanie i niszczenie danych, tak samo jak na dostęp do nich. Niedawno stwierdzono, że ulubionym miejscem szpiegów są śmietniki. Można tam odkryć projekty dokumentów i korespondencji, instrukcje, wewnętrzne książki telefoniczne, słowem: ciekawostki z życia firmy, których posiadacze uznali, że nie są warte wrzucenia do niszczarki.

Ochrona fizyczna: Bezcelowe jest inwestowanie wszystkich środków w ochronę informacji lub śledztwa wewnętrzne, jeśli agenci konkurencji mogą bez przeszkód wejść do firmy i wynieść z niej ważne dane.

Wywiad: Poznaj swych konkurentów, partnerów i klientów. Miej oko na najnowsze trendy w hackingu, przestępczości zorganizowanej, oszustwach finansowych i szpiegostwie przemysłowym. Wszystko to możesz też zlecić firmie zewnętrznej, ale pamiętaj, by kontrolować jej poczynania.

Strategie prawne: Wiedz o tym, że nawet w przypadku, gdy prawo jest po twojej stronie, możesz stracić rynek i reputację.

Lista podejmowanych działań może być długa. Tylko od nas zależy, jakie kroki podejmiemy, aby się zabezpieczyć. Wszystkie firmy zajmujące się bezpieczeństwem i ochroną podkreślają, że szpiegiem może być każdy. Warto o tym pamiętać.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK