| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Czym są łaty na programy?

Czym są łaty na programy?

Niezałatane luki w powszechnie wykorzystywanym oprogramowaniu mogą mieć niepożądane konsekwencje. Dlatego producenci oprogramowania publikują łaty – niewielkie programy usuwające luki.

Automatyczne aktualizacje programów instalowane na komputerach użytkowników mają kluczowe znaczenie i znacząco wpływają na bezpieczeństwo systemu operacyjnego jako całości. Produkty Microsoftu są wykorzystywane na przeważającej większości komputerów na całym świecie, a firma ta jest liderem pod względem publikacji łat.

Począwszy od Windows 98 użytkownicy tego systemu operacyjnego mogą korzystać z darmowej usługi Windows Update. Oprócz uaktualnionych sterowników i dodatkowych komponentów dla system Windows usługa ta dostarcza łaty na dziurawe aplikacje i zachęca użytkowników do ich zainstalowania na swoich komputerach. Z czasem usługa ta ewoluowała do bardziej globalnej usługi Microsoft Update. Usługa ta - również darmowa – skanuje system użytkownika w poszukiwaniu niezbędnych aktualizacji dla produktów firmy Microsoft, takich jak SQL Server, Visual Studio, MS Office itp.

Polecamy: Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Wcześniej cyberprzestępcy wykorzystywali tylko luki w systemach operacyjnych firmy Microsoft. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat wśród ich celów znalazły się również produkty firmy Adobe, takie jak Flash Player oraz Adobe Reader. Początkowo Adobe publikował łaty niechętnie i opieszale. Jednak z czasem stało się jasne, że firma zaniedbuje potrzeby użytkowników. W rezultacie opublikowano nowy produkt o nazwie Adobe Updater, który miał spełniać funkcję podobną do Windows Update: automatycznie pobieranie i instalowanie łat na programy zainstalowane na komputerach użytkowników. Obecnie z aktualizacjami zmaga się firma Sun, której silnik Java również posiada luki wykorzystywane przez exploity.

Producenci rozwiązań antywirusowych również nie próżnują. Regularnie udostępniają aktualizacje dla potencjalnie niebezpiecznych exploitów, jak tylko zostaną wykryte. W ten sposób powstrzymują działania szkodliwych użytkowników do czasu opublikowania przez producenta oficjalnej łaty.

Współpraca pomiędzy firmą Microsoft, Adobe oraz firmami antywirusowymi zmniejsza do minimum czas reakcji na zagrożenia i pozwala zapewnić użytkownikom lepszą ochronę.

Polecamy: serwis Mała firma

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK