REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hakera portret psychologiczny

Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

REKLAMA

Wiele dyskusji toczy się wokół pytania: "dlaczego ludzie włamują się do systemów komputerowych?". Niektórzy twierdzą, że to tak, jakby zapytać kogoś, dlaczego wspina się po górach i usłyszeć odpowiedź: "bo istnieją".

Inni natomiast uważają, że włamania do systemów komputerowych przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem komputerów, ponieważ uwydatniają luki w zabezpieczeniach. Jednak najczęściej podawanym powodem jest zamiar przestępczy.

REKLAMA

REKLAMA


Niezależnie od powodu, tak długo, jak będą istniały komputery, istnieć będą również hakerzy - "białe kapelusze" (ang. „White Hat” – haker wykrywający błędy w zabezpieczeniach w celu poinformowania o ich istnieniu i umożliwienia ich usunięcia), "czarne kapelusze" (ang. „Black Hat” – haker, którego celem jest włamanie się do systemu i wyrządzenie szkód lub dokonanie kradzieży), czy nawet szare. Ponieważ nie sposób przewidzieć, jaki rodzaj ataku uderzy w użytkowany komputer, dobrze jest przygotować się na najgorsze.


Prawda wygląda tak, że w przeciągu godzin od momentu podłączenia komputera do Internetu znajdzie się jakaś osoba, która będzie go skanowała za pomocą automatycznego narzędzia do wykrywania luk, aby znaleźć sposoby na wtargnięcie do niego. Może to być ktoś, kto jest po prostu ciekaw jego zawartości lub "biały kapelusz" znajdujący się po drugiej stronie świata, który sprawdza, jak zabezpieczony jest komputer.

REKLAMA


W realnym życiu nikt z nas nie chciałby, żeby jakieś obce osoby zatrzymywały się przed naszym domem albo samochodem sprawdzając, czy są zamknięte, a jeśli nie, wchodziły do środka, rozglądały się, przetrząsały nasze rzeczy osobiste i zostawiały wiadomość o treści "Cześć, byłem tu, nie zamknąłeś drzwi, ale nie przejmuj się mną, a przy okazji napraw sobie zamek". Jeśli nie chcielibyśmy, aby ktoś zrobił coś takiego w naszym domu, z pewnością nie chcielibyśmy, aby zrobił to samo z naszym komputerem. Nie możemy również usprawiedliwiać samych siebie, jeżeli dopuszczamy się podobnych czynów wobec komputera jakiejś innej osoby.


Włamanie do systemu komputerowego popełnione z premedytacją, z wyraźnym celem popełnienia przestępstwa jest oczywiście jeszcze gorsze. Wyobraźmy sobie następującą sytuację w realnym życiu: ktoś łamie nasze zamki, dostaje się do naszego domu, wyłącza system alarmowy, kradnie jakąś rzecz albo instaluje podsłuch w naszym telefonie, czy też umieszcza w salonie sprzęt do śledzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jeśli coś takiego zdarzyłoby się w rzeczywistości, miałby miejsce następujący ciąg wydarzeń: wzywamy policję, policja dokonuje oględzin miejsca i spisuje protokół, a my później czekamy, na schwytanie sprawców. Niestety w świecie komputerowym taki scenariusz jest niezwykle rzadki; sprawca może być oddalony o setki kilometrów i pobierać nasze poufne pliki siedząc w swojej willi lub opalając się przy basenie, a wszystko to za ukradzione pieniądze. Wiele dużych korporacji woli nie zgłaszać przypadków włamania do systemów komputerowych, chcąc w ten sposób chronić wizerunek firmy. Oznacza to, że przestępcy unikają kary.


Innymi motywami działań hakera może być chuligaństwo lub cyfrowe grafitti. W obu przypadkach chodzi o chęć wyrządzenia szkody. Popularną formą cyfrowego grafitti jest atakowanie stron WWW. Niektóre grupy hakerów koncentrują się tylko na tej czynności. Podobnie jak w fizycznym, niecybernetycznym świecie, złapanie chuliganów jest żmudnym zadaniem, które zazwyczaj nie gwarantuje zwrotu włożonych wysiłków czy środków.


Niezależnie od motywów: "chęć pomocy innym", "chuligaństwo", czy "zamiar przestępczy", włamywanie do systemów komputerowych jest zjawiskiem głęboko zakorzenionym w świecie komputerowym i prawdopodobnie nigdy nie zostanie wyeliminowane. Zawsze znajdą się niedojrzali ludzie, którzy postanowią zniszczyć zasoby publiczne, samozwańczy „Janosikowie” lub przestępcy ukrywający się w ciemnych zaułkach cyberprzestrzeni.


Kaspersky Lab Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA