| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak duże są dysproporcje między cenami najtańszych i najdroższych mieszkań?

Jak duże są dysproporcje między cenami najtańszych i najdroższych mieszkań?

Im wyższa jest przeciętna cena dwupokojowego mieszkania na danym rynku, tym większe różnice występują między wartością najtańszej i najdroższej nieruchomości z tego przedziału. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że najtańszy lokal można kupić za cenę trzykrotnie niższą od przeciętnej, a za najdroższy zapłacimy sześć razy więcej. Skąd tak duże dysproporcje?

Przeciętny nabywca w jednym z największych polskich miast chce kupić dwupokojowe mieszkanie. Ma na ten cel blisko 380 tys. zł w Warszawie, około 300 tys. zł w Krakowie i Wrocławiu oraz ponad 260 tys. zł w Poznaniu. Średnie ceny ofertowe mieszkań w tych miastach są jednak o blisko jedną trzecią wyższe. Nie oznacza to wcale, że nie można znaleźć wymarzonego „M” z zakładanym przez nabywców budżetem. Trzeba bowiem pamiętać, że w gronie lokali wystawionych na sprzedaż znajdują się też takie o zawyżonej, nierynkowej cenie oraz drogie apartamenty, które znacznie dłużej pozostają w ofercie niż bardziej płynne nieruchomości z segmentu popularnego. Oba te czynniki powodują, że rośnie różnica między średnią ceną ofertową i transakcyjną. Jak duże rozwarstwienie cenowe charakteryzuje rynek nieruchomości w największych miastach w Polsce? Pod uwagę zostały wzięte najbardziej popularne lokale dwupokojowe, dostępne w danym momencie w ofercie sprzedaży Home Broker.

W największych miastach najtańsze oferty mieszkań wystawione są do sprzedaży za blisko 2,5-krotnie mniej niż przeciętne. Największa dysproporcja charakteryzuje Warszawę i Katowice. W stolicy możliwe jest kupienie dwupokojowego mieszkania już za 148 tys. zł, a w Katowicach wystarczy 80 tys. zł. Dla kontrastu, przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest w tych miastach wystawione do sprzedaży za odpowiednio 494 tys. zł i 248 tys. zł. Najmniejsza różnica pomiędzy ceną średnią i minimalną występuje w Gdyni i Poznaniu. W stolicy województwa wielkopolskiego możliwe jest kupienie dwupokojowego mieszkania już za 199 tys. zł, a w Gdyni wystarczy 175 tys. zł. Dla porównania, przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest wystawione do sprzedaży w tych miastach odpowiednio za 361 tys. zł i 322 tys. zł.

Po drugiej stronie barykady znajdują się mieszkania o najwyższym standardzie. W największych miastach są one blisko 3,5-krotnie droższe niż wynosi średnia cena ofertowa lokalu dwupokojowego. Największa dysproporcja charakteryzuje Kraków i Poznań. W stolicy województwa małopolskiego najdroższy, dwupokojowy apartament został wyceniony na 2,4 mln zł, a w Poznaniu na 1,9 mln zł. Jednocześnie przeciętne mieszkania dwupokojowe w tych miastach wystawione zostały do sprzedaży za odpowiednio 413 tys. zł i 361 tys. zł. Najmniejsza różnica pomiędzy średnią i maksymalną ceną występuje w Bydgoszczy i Szczecinie. W stolicy województwa zachodniopomorskiego wartość najdroższego mieszkania dwupokojowego jest szacowana na 466 tys. zł, a w Bydgoszczy – na 389 tys. zł. Tymczasem przeciętne mieszkanie dwupokojowe jest w tych miastach wystawione do sprzedaży odpowiednio za 265 tys. zł i 224 tys. zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK