| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Co nabywamy kupując nieruchomość?

Co nabywamy kupując nieruchomość?

Często używa się sformułowania „kupiłem mieszkanie” czy „kupiłem dom”. Mało kto zastanawia się jednak, co tak naprawdę nabył i jakie prawne ograniczenia łącza się z tym.

Użytkownik wieczysty posiada pełne prawo własności do budynków, postawionych na gruncie. Zdarza się, że buduje się bloki na nieruchomości z prawem użytkowania wieczystego. W tej sytuacji kupujący nabywa mieszkanie, które jest jego odrębną własnością. Jednak w przypadku wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego wszystkie budynki, znajdujące się na gruncie, stają się własnością podmiotu publicznoprawnego. W takich okolicznościach użytkownik otrzymuje równowartość ceny rynkowej nieruchomości, której był właścicielem. Do tego typu sytuacji dochodzi niezwykle rzadko, gdyż użytkowanie wieczyste można przedłużyć na kolejny okres czasu, a podmiot publicznoprawny ma prawo odmówić przedłużenia jedynie ze względu na ważny interes społeczny.

Prawo do mieszkania z TBS jest najwęższym i najsłabszym z wymienionych praw. Aby z niego skorzystać, należy wnieść partycypację w kosztach budowy. Dzięki temu istnieje możliwość wynajęcia lokalu. Często zdarza się, że dochodzi do „sprzedaży” przez najemców swojego prawa za tzw. kwotę odstępnego. Jednak w tym przypadku nabędzie się jedynie prawo do wynajmu mieszkania. Nadal nie będzie można swobodnie dysonować nieruchomością.

W zależności od konkretnego przypadku, kupno mieszkania nie zawsze oznacza to samo. Należy pamiętać że nabywamy konkretne prawo, które może wiązać się zarówno z pewnymi ograniczeniami, jak i przywilejami.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »