| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Co nabywamy kupując nieruchomość?

Co nabywamy kupując nieruchomość?

Często używa się sformułowania „kupiłem mieszkanie” czy „kupiłem dom”. Mało kto zastanawia się jednak, co tak naprawdę nabył i jakie prawne ograniczenia łącza się z tym.

Użytkownik wieczysty posiada pełne prawo własności do budynków, postawionych na gruncie. Zdarza się, że buduje się bloki na nieruchomości z prawem użytkowania wieczystego. W tej sytuacji kupujący nabywa mieszkanie, które jest jego odrębną własnością. Jednak w przypadku wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego wszystkie budynki, znajdujące się na gruncie, stają się własnością podmiotu publicznoprawnego. W takich okolicznościach użytkownik otrzymuje równowartość ceny rynkowej nieruchomości, której był właścicielem. Do tego typu sytuacji dochodzi niezwykle rzadko, gdyż użytkowanie wieczyste można przedłużyć na kolejny okres czasu, a podmiot publicznoprawny ma prawo odmówić przedłużenia jedynie ze względu na ważny interes społeczny.

Prawo do mieszkania z TBS jest najwęższym i najsłabszym z wymienionych praw. Aby z niego skorzystać, należy wnieść partycypację w kosztach budowy. Dzięki temu istnieje możliwość wynajęcia lokalu. Często zdarza się, że dochodzi do „sprzedaży” przez najemców swojego prawa za tzw. kwotę odstępnego. Jednak w tym przypadku nabędzie się jedynie prawo do wynajmu mieszkania. Nadal nie będzie można swobodnie dysonować nieruchomością.

W zależności od konkretnego przypadku, kupno mieszkania nie zawsze oznacza to samo. Należy pamiętać że nabywamy konkretne prawo, które może wiązać się zarówno z pewnymi ograniczeniami, jak i przywilejami.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK