| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2011?

Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2011?

W najbliższym roku nominalne ceny mieszkań mogą wzrosnąć o 1,7%. W obliczu dwa razy wyższej inflacji, przewidywanej na rok 2011, w największym miastach Polski może nastąpić realny spadek cen mieszkań. Spodziewa się go 35% doradców nieruchomości.

Wiele osób stara się kupić mieszkanie na rynku wtórnym jeszcze przed nowym rokiem, obawiając się, że program „Rodzina na Swoim” zostanie zmieniony od 1 stycznia. W ich przypadku pośpiech nie jest konieczny. Pierwotnie zmiany w ustawie miały wejść w życie w lipcu bieżącego roku. Następnie datę tę przełożono na styczeń 2011. Obecnie wejścia w życie nowelizacji można się spodziewać najwcześniej w lutym lub marcu przyszłego roku. Biorąc pod uwagę fakt, że szukanie mieszkania trwa około miesiąca, daje to bezpieczny bufor na podpisanie umowy przedwstępnej i złożenie wniosku kredytowego w trakcie obowiązywania obecnej ustawy.

Na spadek optymizmu na rynku mogą mieć wpływ czynniki sezonowe. - Na drodze do nowego mieszkania często stają chociażby zasypane śniegiem drogi lub pilna potrzeba zakupu prezentów dla znajomych i rodziny, co przekłada się na spowolnienie na rynku – mówi Marcin Stefański, doradca Home Broker z Gdyni. W efekcie liczba osób, zainteresowanych zakupem nieruchomości, już w listopadzie spadła o 5% względem poziomu z października. Zgodnie z szacunkami Home Broker grudzień przyniesie spadek zainteresowania o blisko jedną piątą. Warto jednak zauważyć, że nawet w przypadku takiego scenariusza osób chcących kupić nieruchomość w ostatnim miesiącu tego roku byłoby o 8% więcej niż w styczniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK