REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie ukryć sejf w domu?

Sejf. Fot. Fotolia
Sejf. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejf ścienny ukryty za dziełem sztuki w zdobionej ramie to widok często spotykany w filmach. W rzeczywistości są bardziej popularne lokalizacje. Gdzie jest zatem miejsce sejfu w domu? Jeśli planujemy zakup, warto poznać opinię eksperta.

Sejf skutecznie chroni przed kradzieżą oraz w dyskretny i skuteczny sposób zabezpiecza wartościowe mienie przed dostępem osób niepowołanych. Nie jest to jedyny powód dla którego warto zdecydować się na zakup sejfu, oprócz wspomnianych oczywistych powodów jego posiadanie jest też istotną kwestią dla ubezpieczyciela oraz warunkiem koniecznym w przypadku posiadania broni. Bez względu jednak na motyw, decyzja o zakupie sejfu nie jest jedyną, jaką należy podjąć. Równolegle warto przemyśleć docelową lokalizację urządzenia, a to nie lada wyzwanie. Ukryć czy wyeksponować? Gdzie należy umieścić w mieszkaniu sejf, aby spełniał swoją rolę? Zainteresowani kupnem mają pewną dowolność wyboru, warto jednak zapoznać się z żelaznymi regułami dotyczącymi montażu urządzeń do zabezpieczenia mienia, aby mieć gwarancję ich skuteczności.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

- Na rynku wyróżniamy trzy rodzaje sejfów: ścienne, meblowe i wolnostojące. Sejfy ścienne możemy umieścić w ścianie działowej domu. Warto jednak pamiętać, że miejsce na sejf ścienny należy odpowiednio dostosować do montażu już na etapie budowy domu bądź remontu. Sejfy meblowe można zamontować w prawie wszystkich meblach, wolnostojące w dowolnie wybranym przez nas miejscu – mówi Wojciech Tyburski, Dyrektor Handlowy Konsmetal, wiodącego producenta systemów i urządzeń do zabezpieczenia mienia.

Wbrew obiegowej opinii sejfy ścienne nie są najpopularniejszą kategorią wśród kupujących. Wymóg dostosowania lokalizacji takiego sejfu ogranicza możliwości nabywców. Charakteryzują się ponadto względnie niewielkim rozmiarem. Dużą popularnością cieszą się natomiast sejfy meblowe, które można umieścić w meblach lub wnękach meblowych. Ze względu na konieczność mocowania, czy to do podłoża, czy pionowych ścian mebli, nie można sejfów meblowych montować do półek.

Zgoda osoby trzeciej w prawie cywilnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej uniwersalną kategorią sejfów są sejfy wolnostojące. Ich specyfika pozwala na montaż niemal we wszystkich miejscach w domu. Wśród nich wyróżnia się: sejfy gabinetowe, sejfy na broń i na dokumenty.

Ukryć przed gośćmi

REKLAMA

Miejsce montażu sejfu determinuje jego model, jednak nie jest to jedyny aspekt, który należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup. Podstawową zasadą przy wyborze lokalizacji jest dyskrecja – miejsce montażu sejfu powinno być pomieszczeniem dostępnym wyłącznie dla domowników.

- Według statystyk, kradzieży najczęściej dokonują nie włamywacze, a osoby, które mieszkańcy sami wpuszczają do swoich domów – osoby sprzątające, ekipy remontowe, opiekunki do dzieci. Dlatego też zaleca się montaż sejfów w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu osoby postronne, w miejscach użytkowanych wyłącznie przez domowników, jak garderoba, prywatny gabinet, czy sypialnia – tłumaczy Wojciech Tyburski.

Bardzo często montuje się sejfy w domowych gabinetach, pod biurkiem. Ta lokalizacja cieszy się taką popularnością, że niemal wszystkie linie produktów Konsmetal zawierają modele w rozmiarze dostosowanym do montażu właśnie pod biurkiem.

Obowiązkowe składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej od 2015 r.

Przemyślana inwestycja

Sejf nie jest zakupem jednosezonowym, to z reguły inwestycja na lata, a nawet pokolenia. Tak samo jak jego lokalizacja. Obowiązkowym elementem montażu sejfu jest jego kotwienie, w zależności od modelu należy zamocować sejf do ściany bądź podłoża. Po zakotwieniu nie można przenieść sejfu w inne miejsce, w przeciwnym razie urządzenie utraci certyfikat odporności na włamanie.

- Certyfikat stanowi podstawę do ubezpieczenia wartościowego mienia w nim przechowywanego. Jeśli w polisie ubezpieczeniowej widnieje zapis o konieczności posiadania certyfikatu, w przypadku kradzieży z sejfu, który taki certyfikat utracił, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania – wyjaśnia Wojciech Tyburski.

Podsumowując, zanim dokonamy zakupu sejfu, powinniśmy dokonać krótkiej selekcji:

1. Określić zawartość, jaką chcemy przechowywać w sejfie.

2. Wybrać klasę produktu.

3. Określić miejsce montażu.

4. Wybrać rozmiar.

5. Wybrać liczbę i rodzaj zamków.

Jakie zmiany dla przedsiębiorców wprowadza nowe prawo ochrony konsumentów?

Źródło: KONSMETAL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA