| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polacy wierzą w UE

Polacy wierzą w UE

Polacy uważają, że Unia Europejska może skutecznie łagodzić skutki obecnego kryzysu, są też niezmiennie zadowoleni z członkostwa w UE – wynika z najnowszego badania Eurobarometru.

Mimo pozytywnych danych gospodarczych, badanie Eurobarometru pokazuje, że tylko jedna trzecia Polaków (34 proc.) dobrze ocenia stan krajowej gospodarki, zaś przeciwnego zdania jest prawie dwóch na trzech badanych (62 proc.) Siedmiu na dziesięciu Polaków (69 proc.) uważa, że sytuacja gospodarki w kraju jest gorsza niż przeciętnie w krajach Unii Europejskiej – jest to najniższy wynik od ponad trzech lat.

Co trzeci badany (34 proc.) jest zdania, że w zakresie przeciwdziałania skutkom kryzysu Unia Europejska działałaby najskuteczniej. W następnej kolejności (13 proc.) Polacy liczą na działania rządu. Co dziesiąty badany ocenia, że skuteczne w walce z kryzysem mogą być Stany Zjednoczone i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (po 9 proc.) W siłę tzw. grupy G20 wierzy zaledwie 7 proc. respondentów.

Jednocześnie Polacy nie są przekonani, że wcześniejsze przyjęcie wspólnej waluty złagodziłoby skutki kryzysu. W pozytywne oddziaływanie euro w tej kwestii wierzy tylko co trzeci Polak (32 proc.) Narody najbardziej przekonane o sile wspólnej waluty w walce z kryzysem to Słowacy (68 proc.), Finowie (60 proc.) i Grecy (58 proc.)

Jednak na tle ogółu mieszkańców UE Polacy są i tak mniej pesymistyczni – średnio w całej "27" o dobrej sytuacji gospodarki własnego kraju mówi 23 proc., a o złej trzy czwarte (75 proc) obywateli wspólnoty.

Jednocześnie Polacy nadal bardzo sceptycznie oceniają własne instytucje państwowe - Sejmowi nie ufa osiem na dziesięć osób (81 proc.), do rządu sceptycznie odnosi się trzech na czterech Polaków (76 proc.). Polacy są w UE jednym z narodów najbardziej nieufnych w stosunku do swoich instytucji krajowych.

Badanie Eurobarometr w Polsce zostało zrealizowane pomiędzy 30 października a 15 listopada 2009 roku, na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 15 i więcej lat. Eurobarometr jest realizowany cyklicznie, na zlecenie Komisji Europejskiej, w celu poznania opinii Europejczyków na temat sytuacji w poszczególnych krajach oraz w Unii Europejskiej jako całości.

KE/IN

Zobacz także: Finanse na infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK