| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG wspiera prywatyzację pracowniczą

MG wspiera prywatyzację pracowniczą

Ministerstwo Gospodarki przygotowało praktyczny przewodnik dla pracowników przedsiębiorstw państwowych i spółek z udziałem Skarbu Państwa, chcących uczestniczyć w procesach prywatyzacji swoich zakładów pracy.

Resort podaje, że „Przewodnik po prywatyzacji pracowniczej” stanowi kompendium wiedzy dla potencjalnych beneficjentów programu rządowego Wsparcie prywatyzacji poprzez udzielanie gwarancji i poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego (spółkom aktywności obywatelskiej), przyjętego przez Radę Ministrów 20 października br.

W przewodniku znajdują się praktyczne wskazówki dotyczące następujących kwestii - jakie przedsiębiorstwa mogą być prywatyzowane z udziałem pracowników, jak przebiega proces decyzyjny w przypadku tego rodzaju prywatyzacji, a także jak pozyskać środki niezbędne do ich nabywania.

Z poradnika możemy dowiedzieć się m.in., że prywatyzacja pracownicza nie ogranicza się tylko do tzw. leasingu pracowniczego i nieodpłatnego nabywania akcji lub udziałów w spółkach Skarbu Państwa, ale jest możliwa także w niektórych trybach prywatyzacji pośredniej (przetarg publiczny, negocjacje, aukcja ogłoszona publicznie). Ponadto opracowanie wskazuje zarówno wady, jak i zalety każdego rodzaju prywatyzacji pracowniczej.

Prywatyzacja pracownicza pozwala pracownikom m.in. na aktywne uczestnictwo w zarządzaniu przedsiębiorstwem, udział w potencjalnych zyskach, a także współdecydowanie o nowych inwestycjach i kierunkach dalszego rozwoju. Prywatyzacja pracownicza może także ułatwić szybsze i bardziej elastyczne dostosowanie się firmy do zmiennych warunków rynkowych.

Kolejną korzyścią tego rodzaju prywatyzacji jest łatwość pozyskiwania nowych inwestorów, którzy docenią istniejącą renomę państwowego przedsiębiorstwa oraz doświadczenie i wiedzę pracujących tam fachowców.

Przewodnik jest dostępny na stronie MG.

MG/IN

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »