REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy chcą zmian w ustawie o zamówieniach publicznych

REKLAMA

REKLAMA

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) postuluje zwolnienie z obowiązku stosowania ustawy o zamówieniach publicznych świadczenia usług kulturalnych i zawieraniaumów grupowego ubezpieczania na życie w przypadku, gdy składka jest finansowana ze środków prywatnych.

KPP przypomina, że głównym celem funkcjonowania systemu zamówień publicznych jest zapewnienie gwarancji wydawania publicznych pieniędzy w sposób celowy i
oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskania jak najlepszych efektów z danych nakładów. Tymczasem w przypadku grupowych ubezpieczeń na życie w ogóle nie dochodzi do gospodarowania tymi środkami.

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie roszczenie o zapłatę składki przysługuje wyłącznie przeciwko ubezpieczającemu, a nie przeciwko ubezpieczonym pracownikom, jednakże w rzeczywistości jest to wyłącznie roszczenie o przekazanie składki, potrąconej przez ubezpieczającego pracownikowi z jego wynagrodzenia, a nie przekazanej ubezpieczycielowi.

Dochodzenie takiej składki przez ubezpieczyciela w żaden sposób nie angażuje środków publicznych i tym samym nie stanowi obciążenia finansowego ubezpieczającego.
Konfederacja Pracodawców Polskich uważa też, że stosowanie ustawy o zamówieniach publicznych w sferze twórczości artystycznej jest szkodliwe społecznie, gdyż osłabia szacunek do prawa.

Zastosowanie zamówienia w celu podjęcia współpracy z twórcą - wykonawcą, który z uwagi na unikalne umiejętności, bądź posiadanie wyłącznego prawa do świadczenia danej usługi jest jednym, z którym zamawiający może podpisać umowę, dziś sprowadza się do „sztucznego” dokumentowania wyboru twórcy przez
zamawiającego (zaproszenie do negocjacji, protokół z negocjacji, itp.).

REKLAMA

Jeśli twórca jest „monopolista” i jako jedyny może spełnić oczekiwania, dokumentowanie negocjacji jest zupełnie nieuzasadnione. Trudno także wyobrazić sobie sytuacje, w której narodowy teatr operowy dokonuje wyboru twórcy (reżysera, śpiewaka, itp.), kierując się kryterium najniższej ceny, zgodnie z zasadą oszczędności czy efektywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa nie definiuje pojęcia efektywności usług teatralnych. O ile określenie wysokości nakładów jest stosunkowo proste (chociaż wycena talentu twórcy już raczej nie), o tyle określenie co jest efektem działalności teatru oraz mierników tych efektów jest problematyczne. Nie wiadomo zatem jak rozumieć sformułowanie artykułu ustawy: „z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów”.

Instytucje kultury, które realizują swoją wizję artystyczną zapraszają do współpracy przede wszystkim tych twórców, którzy gwarantują odpowiedni poziom wykonawstwa artystycznego lub/i wpisują się w linie repertuarową teatru.

KPP/IN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA