| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrosła produkcja przemysłowa

Wzrosła produkcja przemysłowa

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju o 4,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku - wynika z wstępnych danych GUS. To o 4,5 proc. więcej niż w kwietniu br.

Produkcja przemysłowa w maju

- Wyniki te świadczą o dobrej kondycji polskiego przemysłu i podtrzymaniu korzystnego wzrostu gospodarczego – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Majowe dane o produkcji są nieznacznie wyższe od oczekiwań ekspertów MG.

Analitycy MG prognozują, że w czerwcu tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie zbliżone do odnotowanego w maju. To powinno pozwolić na utrzymanie wzrostu produkcji w całej pierwszej połowie 2012 r. na poziomie ok. 4,6 proc.  

W porównaniu z kwietniem 2012 r. produkcja sprzedana była wyższa w 23 spośród 34 działów przemysłu. Największy wzrost, bo o 15,3 proc. osiągnęły firmy produkujące chemikalia i wyroby chemicznych. Dobre wyniki (wzrost o ponad 12 proc.) odnotowała również produkcja urządzeń elektrycznych oraz artykułów spożywczych. Najszybciej spadała natomiast produkcja mebli – o 10,3 proc.

Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna

Wskaźnik cen

Z kolei wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrósł o 5 proc. względem maja 2011 r. W maju (względem kwietnia) nieznacznie, bo o 0,3 proc. wzrosły ceny w przetwórstwie przemysłowym. Spadły ceny w dostawie wody i gospodarowaniu ściekami. Ogółem wskaźnik wzrósł o 0,2 proc.

Zgodnie z prognozami ekspertów MG zwiększyła się także sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych w porównaniu z majem 2011 r. Produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 6,2 proc. niż przed rokiem i o 23,7 proc. w porównaniu z kwietniem 2012 r. Najwyższą dynamikę wzrostu – o 11,9 proc. względem maja 2011 r. odnotowano w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu budynków. Z kolei ceny produkcji budowlano-montażowej w maju pozostały stabilne względem kwietnia i były wyższe niż przed rokiem o 1,1 proc.

Polecamy: Przedsiębiorcy mniej zapłacą za pozew w postępowaniu upominawczym

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK