| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrosła produkcja przemysłowa

Wzrosła produkcja przemysłowa

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju o 4,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku - wynika z wstępnych danych GUS. To o 4,5 proc. więcej niż w kwietniu br.

Produkcja przemysłowa w maju

- Wyniki te świadczą o dobrej kondycji polskiego przemysłu i podtrzymaniu korzystnego wzrostu gospodarczego – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Majowe dane o produkcji są nieznacznie wyższe od oczekiwań ekspertów MG.

Analitycy MG prognozują, że w czerwcu tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie zbliżone do odnotowanego w maju. To powinno pozwolić na utrzymanie wzrostu produkcji w całej pierwszej połowie 2012 r. na poziomie ok. 4,6 proc.  

W porównaniu z kwietniem 2012 r. produkcja sprzedana była wyższa w 23 spośród 34 działów przemysłu. Największy wzrost, bo o 15,3 proc. osiągnęły firmy produkujące chemikalia i wyroby chemicznych. Dobre wyniki (wzrost o ponad 12 proc.) odnotowała również produkcja urządzeń elektrycznych oraz artykułów spożywczych. Najszybciej spadała natomiast produkcja mebli – o 10,3 proc.

Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna

Wskaźnik cen

Z kolei wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrósł o 5 proc. względem maja 2011 r. W maju (względem kwietnia) nieznacznie, bo o 0,3 proc. wzrosły ceny w przetwórstwie przemysłowym. Spadły ceny w dostawie wody i gospodarowaniu ściekami. Ogółem wskaźnik wzrósł o 0,2 proc.

Zgodnie z prognozami ekspertów MG zwiększyła się także sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych w porównaniu z majem 2011 r. Produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 6,2 proc. niż przed rokiem i o 23,7 proc. w porównaniu z kwietniem 2012 r. Najwyższą dynamikę wzrostu – o 11,9 proc. względem maja 2011 r. odnotowano w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu budynków. Z kolei ceny produkcji budowlano-montażowej w maju pozostały stabilne względem kwietnia i były wyższe niż przed rokiem o 1,1 proc.

Polecamy: Przedsiębiorcy mniej zapłacą za pozew w postępowaniu upominawczym

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK