REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piąta transza pakietu pomocowego dla Grecji

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj pojawiły się spekulacje na temat tego, że Unia Europejska przygotowuje pakiet pomocowy dla Aten, które nie są w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań finansowych. Jeżeli Grecja dostanie w przyszłym miesiącu zapomogę, uchroni to ją przed bankructwem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł wcześniej, że nie wypłaci piątej transzy pożyczki dla Grecji, jeśli UE nie zapewni temu państwu finansowania na 2012 rok.

Rozpoczęte prace nad projektem drugiego programu pożyczkowego w wysokości 65 mld euro oznaczają, że powoli realizuje się jedyny, realny scenariusz pomocy dla Grecji w obecnym otoczeniu rynkowym. Poprawę sytuacji wokół strefy euro najlepiej widać po notowaniach euro, które umocniło się względem dolara do najwyższego poziomu od trzech tygodni (1,4405), a wobec franka zyskało 0,8 proc. Dziś dodatkowym wsparciem dla unijnej waluty stał się artykuł w Wall Street Journal, według którego Niemcy są gotowe pójść na ustępstwa przy ustalaniu warunków pomocy dla Grecji i wycofać żądania o częściowe przeprofilowanie greckiego długu. Przychylność Niemiec dla nowego pakietu jest o tyle istotna, że ostatnio coraz głośniejszy sprzeciw dla wydawania kolejnych miliardów euro na rzecz europejskich bankrutów podnoszono w parlamentach niemieckim, holenderskim i fińskim. Nowy projekt pomocy dla Grecji, w którego skład wchodzą zabezpieczone pożyczki oraz pomoc i nadzór UE nad prywatyzacją, nie oznacza automatycznego przyznania wsparcia, jednak dla unijnej waluty powinien przynieść systematyczne wygaszanie negatywnej presji. Eurodolar, po przełamaniu istotnej strefy oporu w okolicach 1,4350-1,4366, ma szansę kontynuować wzrosty w kierunku 1,45.

REKLAMA

Przeczytaj również: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Lepsze nastroje w Europie powinny przełożyć się na poprawę sytuacji na rynku złotego. Ostatnie osłabienie polskiej waluty wynikało z reakcji na sytuację zewnętrzną, toteż stabilizacja nastrojów pozwoli złotemu na aprecjację do poziomów sprzed dwóch tygodni. Pierwsza, silna bariera dla pokonania na parze EUR/PLN to 3,95 i dopiero jej trwałe złamanie da szanse na mocniejszy spadek kursu w tym tygodniu. Złoty może zyskać więcej na parach crossowych względem dolara, franka i funta, w wyniku umocnienia euro wobec tych walut.

Polecamy serwis: Budżet domowy

We wtorkowym kalendarzu na pierwszy plan wysuwa się raport o dynamice polskiego PKB w pierwszym kwartale (prog. 4,4 proc. r/r). Dobry wynik może być wsparciem dla złotego podczas dzisiejszej sesji. Z Eurolandu ważne będą wstępne szacunki inflacji za maj, gdzie oczekuje się stabilizacji wskaźnika HICP na poziomie 2,8 proc. r/r. Wyższy odczyt będzie rodził spekulacje o szybszym zacieśnianiu polityki pieniężnej przez ECB i przełoży się na umocnienie euro. Po południu z USA napłyną odczyty: indeks cen domów S&P Case-Schiller, Chicago PMI oraz wskaźnik zaufania konsumentów. Szczególnie dwa ostatnie będą istotne dla kształtowania się nastrojów rynkowych w drugiej części dnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA