| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiany w działaniu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”

Zmiany w działaniu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”

16 marca br. znowelizowane zostało rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Zmiany dotyczą zasad naboru wniosków oraz warunków przyznawania i wypłaty pomocy.

Jedną z wprowadzonych zmian stanowi zmiana zasad ustalania kolejności przysługiwania pomocy. Pomoc w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” przysługiwać będzie poszczególnym wnioskodawcom w kolejności wynikającej z uzyskanej liczby punktów, przyznawanych według następujących trzech kryteriów wyboru:

* powierzchnia użytków rolnych w tworzonym gospodarstwie (5-16 pkt) – najwyższą liczbę punktów otrzymają wnioskodawcy, którzy utworzą gospodarstwa o największym areale użytków rolnych;
* kwalifikacje zawodowe wnioskodawcy (1-5 pkt) – największą liczbę punktów otrzymają wnioskodawcy posiadający wykształcenie rolnicze na poziomie wyższym;
* stopa bezrobocia w powiecie, w którym położone jest gospodarstwo (0-5 pkt) – największą liczbę punktów uzyskają wnioskodawcy przejmujący gospodarstwa w powiecie, w którym bezrobocie jest najwyższe w danym województwie.

Polecamy: Co to jest Wspólna Polityka Rolna?

W przypadku wnioskodawców, którzy uzyskają taką samą liczbę punktów, o kolejności przyznania pomocy zdecyduje powierzchnia użytków rolnych w tworzonym gospodarstwie, przy czym preferowana będzie większa liczba użytków rolnych. Spośród wnioskodawców, którzy uzyskają jednakową liczbę punktów i wskazali we wniosku o przyznanie pomocy gospodarstwa o identycznej powierzchni użytków rolnych, o kolejności przyznania wsparcia zadecyduje data złożenia poprawnego i kompletnego wniosku.

W związku z ustanowieniem kryteriów wyboru wprowadzony został również zamknięty nabór wniosków o przyznanie pomocy, trwający nie dłużej niż 60 dni. Informacja o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” w poszczególnych województwach zostanie podana do publicznej wiadomości przez Prezesa ARiMR, na stronie internetowej administrowanej przez Agencję oraz co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym.

Zmienione rozporządzenie dopuszcza także możliwość przyznania pomocy wszystkim młodym rolnikom, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, bez względu na sposób nabycia/wejścia w posiadanie tego gospodarstwa, o ile od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy, a do dnia wydania decyzji o przyznaniu pomocy - więcej niż 18 miesięcy. Do tej pory możliwość przyznania pomocy osobom prowadzącym działalność rolniczą istniała wyłącznie w przypadku osób, które stały się posiadaczami nieruchomości powyżej 1 ha użytków rolnych w drodze spadku albo w drodze darowizny otrzymanej w trakcie nauki w systemie dziennym bądź przed uzyskaniem pełnoletniości.

Polecamy: Jak wypełnić wniosek o przyznanie renty strukturalnej?

W dniu 16 marca br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał również nowelizację rozporządzenia w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, umożliwiającą uwzględnienie – w ramach puli finansowej pozostałej do rozdysponowania w każdym województwie do końca okresu programowania 2007-2013 – wszystkich osób, których wnioski o przyznanie pomocy złożone w ubiegłym roku zawierały zapotrzebowanie przekraczające wysokość wojewódzkiego limitu środków, a którzy spełniają kryteria dostępu w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

Oznacza to, że wnioskodawcy, dla których w 2010 roku nie wystarczyło środków finansowych, będą mogli uzyskać wsparcie bez konieczności ponownego składania wniosków w ramach tegorocznego naboru, o ile spełniają obowiązujące w ubiegłym roku warunki przyznania pomocy.

Źródło: MRiRW

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK