REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Groźba zamrożenia OFE nie po myśli inwestorów

REKLAMA

REKLAMA

W środę byki martwiły się o to, czy uda im się utrzymać indeks blue chipów powyżej 2700 punktów. To nie wróży nic dobrego dzisiejszej sesji. Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale możemy spodziewać się dalszych spadków.

REKLAMA

Tak dużego dysonansu między tym, co dzieje się na dojrzałych giełdach, a zachowaniem naszego rynku, nie obserwowaliśmy od dawna. Słabość WIG20, utrzymująca się od kilku tygodni, wczoraj przybrała formę słabości ostentacyjnej. Indeks spadał mimo dobrych warunków zewnętrznych, sprzyjających jeśli nie zwyżce, to przynajmniej utrzymaniu się nad kreską. Zejście poniżej poziomu 2700 punktów dramatem nie jest i o niczym nie przesądza. Jednak kondycja naszego parkietu nie wskazuje na to, by sytuacja miała zmienić się radykalnie. Wszystko świadczy o tym, że mamy do czynienia z bardzo poważnymi powodami słabości. I nie da się wyjaśnić wyłącznie przynależnością do emerging markets.

REKLAMA

Tymczasem rozwinięte rynki idą w górę, nie bacząc na utyskiwania malkontentów, że te wzrosty nie mają uzasadnienia i należy się spodziewać porządnej korekty. Strefa euro jako całość może nie kwitnie, ale przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu nikt by nie wierzył w sięgający 4 proc. wzrost w Niemczech. Amerykańska lokomotywa nadal ciężko sapie i brakuje jej części kół. Wciąż buksuje, ale widać, że nabiera mocy. Wszyscy wiedzą, że nie jedzie samodzielnie, ale ważne, że wreszcie ruszyła do przodu. Czym powinni martwić się amerykańscy inwestorzy i czemu mieliby stronić od akcji? Zaledwie kilka miesięcy temu Ben Bernanke mówił o wątłych, zielonych pędach ożywienia. Z opublikowanego wczoraj protokołu z posiedzenia Fed wynika, że członkowie tego gremium są przekonani o możliwości kontynuacji wzrostu gospodarki. Prognozy na ten rok podwyższono z 3-3,6 proc. do 3,4-3,9 proc.

Przeczytaj również: Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

W tych warunkach doniesienia o liczbie zasiłków czy nawet spadku produkcji przemysłowej o 0,1 proc., chwilowo mają mniejsze znaczenie. Przeświadczenie o coraz szybszym wychodzeniu z dołka dominowało na Wall Street nie tylko wczoraj. Wczoraj skutkowało niczym nie zagrożoną kontynuacją szarży byków i zwyżką S&P500 o ponad 0,6 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na giełdach azjatyckich to osiągnięcie nie zrobiło wielkiego wrażenia. Zwyżki nie przekraczały kilku dziesiątych procent. Nikkei wzrósł o 0,26 proc., zaś w Szanghaju indeks zyskał 0,1 proc. Poranne notowania kontraktów na Dow Jones'a i S&P500 były lekko pod kreską. Dla naszego parkietu nie ma to jednak wielkiego znaczenia. Warszawskie byki same muszą zdobyć się na wysiłek. Będzie trudno w świetle tego, co twierdzi szef NBP. Jego zdaniem zawieszenie przekazywania składek do OFE na kilka lat może okazać się konieczne, ponieważ napięcia budżetowe są zbyt duże, a możliwość redukcji deficytu do 3 proc. PKB w 2012 r., obiecywana przez ministra finansów przedstawicielom Unii Europejskiej – nierealna.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA