| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Czy bank wie jaki masz numer buta?

Czy bank wie jaki masz numer buta?

Obowiązujące przepisy prawa przyznają bankom szerokie uprawnienia w zakresie pozyskiwania danych o klientach. Ku nieszczęściu konsumentów poszczególne instytucje finansowe mogą wymieniać się tymi informacjami.

Zezwalają im na to m.in. przepisy szczególne wobec ustawy o ochronie danych osobowych, m.in. Prawa bankowego i wydanych na jego podstawie rozporządzeń czy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Dzięki temu banki zbierają określone dane osobowe swoich klientów lub udostępniają je np. Biuru Informacji Kredytowej czy biurom informacji gospodarczych.

O tych podstawowych zasadach dotyczących przetwarzania danych osobowych przez banki mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Pytany o to, jakie dane o swoich klientach mogą wykorzystywać banki, dr Wojciech Rafał Wiewiorowski mówił: - Tak jak w przypadku każdej innej operacji, która jest operacją rynkową, podmioty mają prawo identyfikować osobę, z którą zawierają umowę, jednak zakres danych, które mogą być gromadzone przez instytucje bankowe czy instytucje finansowe, za każdym razem musi być oceniany pod kątem adekwatności tych danych do celów, które mają być osiągnięte. Oznacza to, że bank, udzielając nam kredytu, nie może od nas żądać podania większej liczby danych niż ta, która jest niezbędna dla zawarcia umowy kredytowej.

Polecamy: Fotoradar i samochód firmowy - kto płaci mandat?

Ponadto GIODO wyjaśniał, jakie zasady obowiązują przy przekazywaniu posiadanych przez banki informacji o klientach i ich zobowiązaniach m.in. do BIK, BIG czy Systemu Bankowy Rejestr prowadzonego przez Związek Banków Polskich, który umożliwia wymianę informacji o klientach niewywiązujących się ze swych zobowiązań wobec banków.

W czasie wywiadu GIODO przypomniał, że zgodnie z przepisami Prawa bankowego, zarówno bank, jak i osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową, która obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej uzyskane w czasie negocjacji, zawierania i realizacji umowy. Także przypadki, w których bank jest z tej tajemnicy zwolniony zostały szczegółowo wskazane w powołanej ustawie.

Źródło: GIODO

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Banki posiadają szerokie uprawnienia w zakresie pozyskiwania danych o klientach.
Banki posiadają szerokie uprawnienia w zakresie pozyskiwania danych o klientach.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK