| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Siła warszawskiej giełdy

Siła warszawskiej giełdy

Pierwsza poświąteczna sesja przyniosła realizację zysków na rynkach akcji. Dotknęło to nieznacznie warszawską giełdę. Nie bez znaczenia pozostaje nieobecność londyńskich inwestorów. Obroty na GPW nie były wysokie i wyniosły zaledwie ok. 800 mln zł.

Dziś prawdziwą siłę warszawskiego rynku akcji zweryfikuje rynek. Początkowa część dnia wciąż wskazuje na to, że ma on bardzo dobrą kondycję. WIG wspina się w pobliże tegorocznego maksimum, aktywność inwestorów pozostawia jednak dużo do życzenia. Jeśli na świecie nie nastąpi załamanie nastrojów, to brakuje powodów, by nie zakładać, że nasz parkiet dotrwa w dobrej formie do początku przyszłego roku. Bardziej emocjonujące mogą być notowania mniejszych firm i to, jak window dressing wpłynie na część naszych funduszy. Końca dobiega natomiast presja na najsłabsze w tym roku spółki. Ich walory warto sprzedawać, aby obniżyć wysokość podatku od zysków kapitałowych, co widać na licznych przykładach spadających walorów z wczoraj, jak również z poprzednich dni. Często takie papiery odreagowują zniżki, gdy nie ma już możliwości zmniejszenia podatku.

Dowiedz się także: Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?

Dzisiejszy kalendarz publikacji gospodarczych jest w miarę bogaty, ale nie wydaje się, aby któreś z nowych informacji wpłynęły na bieg notowań na rynkach. Rano poznaliśmy listopadowe dane z Japonii, gdzie inflacja wyniosła 0,1%, wydatki gospodarstw domowych spadły o 0,4%, sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 1,3%, a produkcja przemysłowa – o 5,8% w skali roku. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,1%.

Mimo że niska aktywność inwestorów sprzyja utrzymywaniu wysokich cen instrumentów finansowych, nie sposób nie docenić siły naszego parkietu.

Hiszpański rynek nieruchomości nadal znajduje się w silnej dekoniunkturze. O 24% w skali roku spadła w październiku liczba udzielonych kredytów hipotecznych w Hiszpanii. To największa zniżka od kwietnia 2009 r. Przy uwzględnieniu wartości udzielonych kredytów, regres był jeszcze większy, bo sięgnął 33%. W parze z malejącym popytem na kredyty w Hiszpanii idzie spadek sprzedaży domów. Z najnowszych danych wynika, że w październiku ich ilość była o 17,7% niższa niż rok wcześniej i osiągnęła rekordowo niski poziom. Liczba pozwoleń na budowę natomiast zmniejszyła się w październiku o 34%, w porównaniu z tym samym miesiącem w 2009 r. W perspektywie 2011 r. hiszpański rynek jest jednym z bardziej ryzykownych.

Polecamy serwis: Kredyty

Powody do zadowolenia mają natomiast posiadacze nieruchomości w Kenii. Od kwietnia tamtejsze ceny podniosły się o 15-25% w stosunku do rekordowo wysokich poziomów. Zwyżka cen negatywnie przekłada się na dostępność nieruchomości dla kupujących. To zaś skutkuje mniejszą liczbą zawieranych transakcji. W tym kwartale jest ona o 15% niższa niż w III kwartale.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na rynku nieruchomości w Hiszpanii utrzymuje się silna dekoniunktura, przez co należy on do najryzykowniejszych w 2011 r.
Na rynku nieruchomości w Hiszpanii utrzymuje się silna dekoniunktura, przez co należy on do najryzykowniejszych w 2011 r.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK