REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Siła warszawskiej giełdy

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza poświąteczna sesja przyniosła realizację zysków na rynkach akcji. Dotknęło to nieznacznie warszawską giełdę. Nie bez znaczenia pozostaje nieobecność londyńskich inwestorów. Obroty na GPW nie były wysokie i wyniosły zaledwie ok. 800 mln zł.

Dziś prawdziwą siłę warszawskiego rynku akcji zweryfikuje rynek. Początkowa część dnia wciąż wskazuje na to, że ma on bardzo dobrą kondycję. WIG wspina się w pobliże tegorocznego maksimum, aktywność inwestorów pozostawia jednak dużo do życzenia. Jeśli na świecie nie nastąpi załamanie nastrojów, to brakuje powodów, by nie zakładać, że nasz parkiet dotrwa w dobrej formie do początku przyszłego roku. Bardziej emocjonujące mogą być notowania mniejszych firm i to, jak window dressing wpłynie na część naszych funduszy. Końca dobiega natomiast presja na najsłabsze w tym roku spółki. Ich walory warto sprzedawać, aby obniżyć wysokość podatku od zysków kapitałowych, co widać na licznych przykładach spadających walorów z wczoraj, jak również z poprzednich dni. Często takie papiery odreagowują zniżki, gdy nie ma już możliwości zmniejszenia podatku.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak silna jest gospodarka Niemiec w porównaniu z USA?

Dzisiejszy kalendarz publikacji gospodarczych jest w miarę bogaty, ale nie wydaje się, aby któreś z nowych informacji wpłynęły na bieg notowań na rynkach. Rano poznaliśmy listopadowe dane z Japonii, gdzie inflacja wyniosła 0,1%, wydatki gospodarstw domowych spadły o 0,4%, sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 1,3%, a produkcja przemysłowa – o 5,8% w skali roku. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,1%.

Mimo że niska aktywność inwestorów sprzyja utrzymywaniu wysokich cen instrumentów finansowych, nie sposób nie docenić siły naszego parkietu.

Rynek nieruchomości w Hiszpanii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hiszpański rynek nieruchomości nadal znajduje się w silnej dekoniunkturze. O 24% w skali roku spadła w październiku liczba udzielonych kredytów hipotecznych w Hiszpanii. To największa zniżka od kwietnia 2009 r. Przy uwzględnieniu wartości udzielonych kredytów, regres był jeszcze większy, bo sięgnął 33%. W parze z malejącym popytem na kredyty w Hiszpanii idzie spadek sprzedaży domów. Z najnowszych danych wynika, że w październiku ich ilość była o 17,7% niższa niż rok wcześniej i osiągnęła rekordowo niski poziom. Liczba pozwoleń na budowę natomiast zmniejszyła się w październiku o 34%, w porównaniu z tym samym miesiącem w 2009 r. W perspektywie 2011 r. hiszpański rynek jest jednym z bardziej ryzykownych.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek nieruchomości w Kenii

Powody do zadowolenia mają natomiast posiadacze nieruchomości w Kenii. Od kwietnia tamtejsze ceny podniosły się o 15-25% w stosunku do rekordowo wysokich poziomów. Zwyżka cen negatywnie przekłada się na dostępność nieruchomości dla kupujących. To zaś skutkuje mniejszą liczbą zawieranych transakcji. W tym kwartale jest ona o 15% niższa niż w III kwartale.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA