| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Więcej Polaków korzysta z usług prawników

Więcej Polaków korzysta z usług prawników

Jak wynika z badania opinii publicznej Polacy bez trudu mogą uzyskać dostęp do pomocy prawnej. Jednocześnie przeprowadzona analiza ukazuje, że istnieje potrzeba wzmożenia edukacji prawnej społeczeństwa.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Millward BrownSMG/KRC na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej w styczniu i lutym 2010r. do 70 proc. Polaków uważa, że usługi adwokatów, radców prawnych inotariuszy są łatwo dostępne.

O zwiększającej się dostępności pomocyprawnej świadczy także dynamiczny wzrost ilości prawników – od 2005roku ich liczba wzrosła o 1/3Badania pokazują też, że przytłaczającawiększość społeczeństwa (81 proc.) w ogóle nie korzysta z usługprawnych. Ankietowani przyznają przy tym, że najczęstszą przyczyną jestbrak potrzeby korzystania z prawnika.

Zaledwie 5 proc. badanychwskazało, że barierą w dostępie do pomocy prawnej są wysokie ceny usługprawnych, a tylko 1 proc. – brak wiedzy o tym, gdzie znaleźćodpowiedniego prawnika.Polacy pytani o profesjonalizm prawników ijakość ich usług prawnych najczęściej wystawiają im wysokie oceny.Pozytywnie wypowiada się o nich 50-60 proc. badanych.

Trzeba przy tymzauważyć, że spora część ankietowanych, bo aż ok. ¼ nie ma zdania w tejkwestii, co łączy się ze zjawiskiem niekorzystania lub rzadkiegokorzystania z usług prawnych przez zdecydowaną większość społeczeństwa.Oznacza to, że osoby które miały do czynienia z adwokatem, radcąprawnym czy notariuszem na ogół są zadowolone z ich usług.

Odczuwalnaprzez społeczeństwo łatwość dostępu do pomocy prawnej znajdujepotwierdzenie w danych statystycznych zebranych przez Naczelną RadęAdwokacką. Obecnie w Polsce jest ok. 37 700 adwokatów i radcówprawnych, co zbliża Polskę do czołówki państw europejskich pod względemdostępności pomocy prawnej. W 2013 roku, gdy dzisiejsi aplikanciadwokaccy i radcowscy zdobędą uprawnienia zawodowe, liczba prawnikówprzekroczy 50 tys. W ten sposób wejdziemy do pierwszej dziesiątkipaństw europejskich pod względem dostępności pomocy prawnej.Respondencibadania wypowiedzieli się też na temat rządowych planów połączeniazawodów adwokata i radcy prawnego.

Wynika z nich, że tylko 21 proc.ankietowanych popiera ten pomysł. Pozostali (79 proc.) podchodzą dotego najczęściej obojętnie albo są przeciwni.Badanie miało na celupokazanie, jak w oczach społeczeństwa funkcjonuje wymiarsprawiedliwości, a szczególnie zawody prawnicze. W jego efekcie okazałosię, że społeczeństwo dobrze ocenia dostęp do pomocy prawnej, jakośćusług prawniczych ocenia wysoko, mając przy tym dość obojętny stosunekdo kwestii łączenia zawodów prawniczych, czyli stworzenia tzw. NowejAdwokatury.

Czytaj także

Źródło:

Prawnik.pl

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa TENSE

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK