| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gorsze dane makroekonomiczne

Gorsze dane makroekonomiczne

Wyjątkowo ciężka zima pogłębiła niekorzystny wpływ czynników sezonowych na stopę bezrobocia w Polsce, która w styczniu wzrosła do 12,7 proc. To najwyższe zanotowane bezrobocie od maja 2007 roku.

Słabsze niż oczekiwania dane pochodziły także z mniej znaczących niż USA, niemniej dużych światowych gospodarek. W styczniu spadły wydatki konsumenckie we Francji. W Brazylii natomiast spadła w grudniu ub.r. sprzedaż detaliczna (zmiana w stosunku do listopada), podczas gdy analitycy obstawiali jej wzrost. Jedyną pozytywną informacją makroekonomiczną z dnia dzisiejszego był delikatny wzrost skorygowanych sezonowo indeksów S&P/CaseSchiller mierzących poziom cen nieruchomości w USA.

Jednak i w tym przypadku pojawiły się komentarze, że wynikająca w dużym stopniu z ulg podatkowych poprawa na rynku nieruchomości jest nie do utrzymania w drugiej połowie tego roku.

Dzisiejsza seria złych danych będzie dobrym testem do oceny tego jak trwała jest poprawa na rynkach akcji, którą obserwujemy od ok. dwóch tygodni. Od tego, jaki będzie ostateczny bilans dzisiejszej sesji na giełdach USA, zależeć może obraz najbliższych dni na rynkach akcji.

Jeżeli po początkowych spadkach, ceny akcji w Nowym Jorku wykażą się odpornością na złe dane, to możemy być świadkami szybkiego zanotowania nowych szczytów. Pogłębienie spadków wskazywać będzie już raczej na kontynuację rozpoczętej w połowie stycznia korekty.

Rafał Lerski, analityk Expander

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK