| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Łączenie polis kredytu kupieckiego z usługami faktoringowymi

Łączenie polis kredytu kupieckiego z usługami faktoringowymi

Towarzystwa ubezpieczeń kredytu kupieckiego wprowadzają coraz to nowe rozwiązania mające przyspieszyć otrzymanie płatności za fakturę przy udzielaniu kredytu kupieckiego. Integrują więc z polisami usługi faktoringowe.

Jak to konkretnie działa, można prześledzić na przykładzie faktury na 10 tys. zł z terminem płatności 90 dni. Po jej wystawieniu możemy zgłosić się do firmy faktoringowej po zaliczkę, która wyniesie 90 proc. wartości faktury. Za tę usługę firma pobierze 0,45 proc. wartości faktury, przy czym kwota ta będzie uwzględniała również koszt przejęcia ryzyka niewypłacalności dłużnika. W naszym przykładzie będzie to 450 zł. Do tego trzeba doliczyć marżę w wysokości 1,7 proc. i aktualną stawkę 1-miesięcznego WIBOR (obecnie 5,64 proc.). Tak uzyskaną kwotę najpierw mnożymy przez 90 (czyli okres terminu płatności) i następnie dzielimy przez 360 dni. W naszym przykładzie da to 155 zł. Łączny koszt finansowania i ubezpieczenia naszej przykładowej faktury na 10 tys. zł wyniesie więc 605 zł.

Ponosząc taki koszt, redukujemy ryzyko niewypłacalności dłużnika i jednocześnie otrzymujemy większość płatności zaraz po wystawieniu faktury, a pozostałą część w terminie płatności. Nawet jeśli odbiorca nie zapłaci w terminie, nie będziemy musieli oddawać pieniędzy uzyskanych od faktora.

Ważne!

Faktoring i ubezpieczenie należności to usługi nie tylko wobec siebie niekonkurencyjne, ale coraz częściej nawzajem się uzupełniające

Warianty zabezpieczenia należności

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK