| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Restauracja > Restauracja - pozwolenia

Restauracja - pozwolenia

Zakładając restaurację musisz się liczyć z dużą ilością formalności i urzędowych wymagań.

Uzyskanie końcowych zezwoleń:
- po dokonaniu odbioru lokalu przez wszystkie służby Powiatowy Inspektor Nadzoru wydaje pozwolenie na użytkowanie lokalu i przesyła decyzję do Urzędu Gminy/Dzielnicy,
- po otrzymaniu tego pozwolenia występuje się do Sanepid-u o wydanie decyzji stwierdzającej spełnienie wymagań sanitarnych koniecznych do zapewnienia higieny przy prowadzeniu działalności gastronomicznej.

Rozpoczynając działalność gospodarczą możesz otrzymać wszelkie informacje na temat wymagań higieniczno-sanitarnych, w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych na terenie swojego miejsca zamieszkania.

Przepisy BHP

W restauracji powinien być położony wyjątkowy nacisk na higienę osobistą i stan zdrowia zatrudnionych osób przy przygotowywaniu posiłków. Restauracja powinna mieć opracowane instrukcje mycia i dezynfekcji pomieszczeń, urządzeń i sprzętu. Regularnie powinny być przeprowadzane szkolenia personelu z zakresu higieny.
Każdy zatrudniony pracownik powinien mieć indywidualną kartę, w której odnotowywane będą wszystkie jego szkolenia. Pracownicy muszą być zdrowi, co musi być poświadczane badaniami lekarskimi (wymagane aktualne książeczki zdrowia).

Wymagania higieniczne obejmują w szczególności:
- obowiązek mycia rąk przed rozpoczęciem pracy,
- konieczność posiadania czystej odzieży ochronnej,
- zakaz przechowywania rzeczy osobistych w strefie produkcyjnej,
- zakaz wykonywania czynności, które mogłyby przyczyniać się do zanieczyszczenia żywności, a w szczególności niedopuszczalne jest noszenie biżuterii, szpilek i spinek do włosów oraz innych drobnych przedmiotów.

Podawanie potraw

Warunki serwowania potraw
- gorące zupy – 75◦C
- gorące drugie dania - 63◦C
- gorące napoje - 80◦C
- dania zimne – np. sałatki, surówki, sosy +4◦C

Porcjowanie potraw schłodzonych po uprzedniej obróbce cieplnej nie może przekraczać 30 minut. W przeciwnym wypadku powinno się je przygotowywać w specjalnym chłodzonym pomieszczeniu, w którym temperatura nie jest wyższa niż15◦C.

Podczas odgrzewania uprzednio poddanych obróbce termicznej i schłodzonych potraw należy pamiętać, że wnętrze potrawy musi osiągnąć temperaturę co najmniej 75◦C w ciągu jednej godziny od wyjęcia jej z lodówki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »