REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie zabezpieczające

A.P.
Postępowanie zabezpieczające. /Fot. Fotolia
Postępowanie zabezpieczające. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie zabezpieczające ma na celu zabezpieczenie interesów powoda przed prawomocnym załatwieniem jego sprawy. Udzielenia zabezpieczenia można żądać w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny.

Jaki cel postępowania zabezpieczającego?

REKLAMA

Rozpatrywanie sprawy w sądzie wymaga czasu. W tym czasie działania dłużnika mogą doprowadzić do tego, że wierzyciel pomimo wygranej de facto będzie pozbawiony prawnej możliwości jego egzekucji. Przykładowo w sprawie o zapłatę oznaczonej sumy pieniędzy, zanim zapadnie wyrok, dłużnik może podjąć działania, które uniemożliwią powodowi egzekucję tej należności. Z drugiej strony w sprawie o naruszenie dóbr osobistych, jeżeli sprawa będzie toczyć się odnośnie zakazu określonej publikacji, opublikowanie jej przed wyrokiem sądu w rzeczywistości oznaczać będzie zaistnienie szkód po stronie powoda.

REKLAMA

Na te dylematy ma właśnie odpowiadać postępowanie zabezpieczające, które zgodnie z art. 730 § 1 kodeksu postępowania cywilnego w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Istotą tego postępowanie jest udzielenie natychmiastowej, choć tymczasowej ochrony prawnej, w celu zagwarantowania osiągnięcia celu prowadzonej sprawy sądowej.

Zobacz serwis: Windykacja

Dopuszczalność

Kwestie dopuszczalności zastosowania postępowania zabezpieczającego określa cytowany wyżej art. 730 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem postępowanie to jest dozwolone w każdej sprawie cywilnej. Dopuszczalność postępowania zabezpieczającego istnieje niezależnie od trybu, czy rodzaju postępowania właściwego dla danego roszczenia, a nawet tego, czy dane rozstrzygnięcie sądu będzie się nadawać do egzekucji.

REKLAMA

Oznaczenie „sprawy cywilne” należy rozumieć zgodnie z treścią art. 1 kodeksu postępowania cywilnego, co daje mu szersze znaczenie. Innymi słowy postępowanie zabezpieczające jest dopuszczalne w sprawach cywilnych, tak jak rozumie to art. 1 kodeksu postępowania cywilnego, przy tym musi być również spełniony warunek dopuszczalności drogi sądowej (art. 2 kodeksu postępowania cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabezpieczeniu podlegać będą nie tylko roszczenia pieniężne, w tym typowe roszczenia o zapłatę. Zabezpieczeniu może podlegać także roszczenie o ustalenie i o ukształtowanie stosunku prawnego lub prawa.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Wniosek o zabezpieczenie

Postępowanie zabezpieczające jest inicjowane na wniosek zainteresowanej strony. Wniosek o zabezpieczenie musi jednak uprawdopodobnić roszczenie i wykazać interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA