REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedobór pracowników w branży budowlanej w 2018 r.

Niedobór pracowników w branży budowlanej w 2018 r. /Fot. Fotolia
Niedobór pracowników w branży budowlanej w 2018 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu br. ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej wyniósł 109, wobec 109,2 w maju, ale był wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przedsiębiorstwa coraz bardziej narzekają na wysokie koszty zatrudnienia i problemy ze nalezieniem pracowników - podał GUS.

REKLAMA

Na wysokie koszty zatrudnienia skarżą się przemysł, budownictwo, handel i usługi. Wszyscy też podkreślają, że w szybkim tempie narasta problem niedoboru pracowników. W branży budowlanej brak wykwalifikowanych pracowników jest największy od siedmiu lat. W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w budownictwie i usługach oraz pracowników w handlu detalicznym. Podobne zagrożenia widzą dyrektorzy finansowi firm. W badaniu przeprowadzonym przez Deloitte ponad połowa z nich wskazywała na brak wykwalifikowanych pracowników jako największe ryzyko dla biznesu. Obawiali się, że jeszcze bardziej wzrosną koszty działalności, bo trzeba będzie dawać podwyżki pracownikom i oferować, ze względu na dobrą sytuację na rynku pracy, wyższe wynagrodzenia nowo zatrudnianym.

REKLAMA

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale br. liczba wolnych miejsc pracy była aż o 29 proc. wyższa niż przed rokiem. Tak wielu wakatów nie było od połowy 2008 r. W pierwszych trzech miesiącach powstało ponad 250 tys. nowych miejsc pracy i co siódmego z nich firmom nie udało się obsadzić. Największy problem ze znalezieniem pracowników miały przemysł, handel i budownictwo.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wielu przedsiębiorców wskazuje, że brak możliwości zwiększenia zatrudnienia zagraża przyszłości ich firm. Sytuacja szybko się jednak nie zmieni ponieważ, jak wynika z badania firmy Randstad, rośnie liczba pracodawców, którzy chcą zatrudniać nowych pracowników. A chętnych brakuje i to mimo podwyżek płac. Problem tylko częściowo może rozwiązać zatrudnianie cudzoziemców. Myśli o tym połowa firm, które do tej pory nie korzystały z ich pracy. Ale skala zatrudniania cudzoziemców rośnie. Już 39 proc. firm ma pracowników spoza UE, najwięcej branża budowlana.

Niepokoi również to, że maleje liczba osób aktywnych zawodowo. W pierwszym kwartale br. obniżyła się w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Poza rynkiem pracy znajduje się wiele kobiet i osób starszych. I to ich przede wszystkim trzeba przekonać i zachęcić do zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA