reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezrobocie na najniższym poziomie

Bezrobocie na najniższym poziomie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 11,7 proc. To najniższy poziom w tym roku. Tak znaczny spadek jest skutkiem poprawy sytuacji na rynku pracy.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Sytuacja na rynku pracy, powoli, ale systematycznie się poprawia. Świadczą o tym ostatnie dane dotyczące bezrobocia, jak i zmian w zatrudnieniu w firmach 10+. Z jednej strony to efekt lepszej koniunktury gospodarczej, z drugiej zaś uruchomienia pieniędzy z Funduszu Pracy na aktywizacje zawodową. Poprawa będzie jeszcze bardziej widoczna, gdy obecne programy pilotażowe prowadzone w 4 regionach, dotyczące wsparcia w poszukiwaniu pracy osób długotrwale bezrobotnych, zostaną rozszerzone na całą Polskę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Z badań „Monitoring kondycji sektora MMŚP w 2014 r." przygotowanych przez Konfederację Lewiatan, a zrealizowanych w okresie od maja do lipca 2014 (ankietowanie CBOS) wynika, że w tym roku możemy liczyć na wzrost zatrudnienia we wszystkich działach gospodarki, w największym stopniu w przedsiębiorstwach przemysłowych, budownictwie oraz w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Mikroprzedsiębiorstwa w roku 2014 i w przyszłym będą jeszcze ostrożnie zatrudniały nowych pracowników. Ale już ponad 30 proc. firm średnich planuje odważniej zwiększyć zatrudnienie tak w tym roku, jak i w 2015. Z naszych badań wynika, że przyszły rok powinien być jeszcze lepszy niż obecny, ponieważ przeciętnie w każdym dziale gospodarki ok. 20 proc. firm deklaruje wzrost zatrudnienia. Najwięcej ofert pracy będzie w produkcji, a przede wszystkim w sekcji informacja i komunikacja.

Wszystko wskazuje na to, że w 2014 roku uda się utrzymać bezrobocie poniżej 12 proc. Ważne będą dane z września i października, kiedy na rynek pracy wejdą młodzi ludzie, którzy zakończyli edukację i po wakacjach zaczną poszukiwać pracy.

Aktywizowanie bezrobotnych przez profilowanie

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama