REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
ustawa wiatrakowa 2025 500 m odległości wiatraka od zabudowań kiedy
Ustawa wiatrakowa 2025 - 500 m odległości wiatraka od zabudowań, kiedy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta przez rząd

- Nareszcie uwalniamy energetykę wiatrową od regulacji, które były restrykcyjne, niezrozumiałe i blokujące rozwój zielonej energii w Polsce. Dla województwa zachodniopomorskiego decyzja o przyjęciu ustawy zezwalającej na zmniejszenie odległości między zabudową, a farmami wiatrowymi jest dobra i oczekiwana, bo to właśnie nasz region ma w tym momencie największy potencjał na rozwijanie się w tym sektorze – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Prezes Mojsiuk dodaje jednak, że przed samorządowcami oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska też sporo pracy w zakresie edukacji społecznej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 - 500 m odległości

Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska, poinformowała w piątek [red. 21 marca 2025], że rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy wiatrakowej. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów. Jest to decyzja oczekiwana przez przedsiębiorców. Jak mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk rozwój województwa zachodniopomorskiego jako „zielonego regionu” w dużej mierze zależny jest właśnie od rozwoju energetyki wiatrowej oraz sektora offshore.

- Ta decyzja była oczekiwana przez przedsiębiorców oraz wspierane przez nas Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - Ustawa odległościowa uwolni wiele terenów i pozwoli na szersze inwestowanie w energetykę wiatrową w województwie zachodniopomorskim. Mamy wiele terenów, które mają absolutnie gigantyczny potencjał pod inwestycje wiatrowe, a dotychczas nie były wykorzystywane ze względu na właśnie restrykcyjne i już nie przystające do realiów zapisy ustawowe. Musimy inwestować w wiatr, w wodór, w energię ze słońca. Zasoby naturalne mogą sprawić, że import zagranicznej energii będzie mniejszy, a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo energetyczne wyższe. Nie możemy jednocześnie narzekać na koszty energii i nie robić nic, by zwiększyć naszą naturalną produktywność. Działania Ministerstwa Klimatu i Środwiska w tym zakresie oceniamy pozytywnie, choć tempo przyjmowania tych przepisów mogło być szybsze, bo Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Północna Izba Gospodarcza od dawna przekonywali, że mamy potrzebę zmian ustawowych – dodaje Hanna Mojsiuk.

Energetyka wiatrowa wymaga kampanii społecznych i edukacyjnych

Prezes Hanna Mojsiuk przyznaje jednocześnie, że w temacie energii wiatrowej potrzebne są jeszcze kampanie społeczne i edukacyjne.

- Jeżeli w 2025 roku ludzie boją się, że wiatrak w okolicy może wywoływać raka czy powodować, że kury nie będą znosić jajek to my nie możemy się śmiać, tylko musimy edukować, tłumaczyć i rozwiewać wątpliwości. Przed Ministerstwem Klimatu i Środowiska więc jeszcze sporo pracy u podstaw. Myślę, że przedsiębiorcy i samorządowcy również do tej pracy się dołączą – mówi Hanna Mojsiuk.

Ustawa wiatrakowa kluczowa w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce

W opinii ekspertów Północnej Izby Gospodarczej Ustawa Wiatrakowa jest kluczowym elementem w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Obecne ograniczenia, takie jak zasada 10H, skutecznie blokują realizację lądowych projektów.

- Liberalizacja tych przepisów umożliwi odblokowanie potencjału energetyki wiatrowej, co jest niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych i zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym. Bez ustawy trudno mówić o rzeczywistej dywersyfikacji energetycznej. Rozwój lądowej energetyki wiatrowej uzupełnia inne źródła OZE, takie jak fotowoltaika, biomasa, czy rozwijająca się morska energetyka wiatrowa. Tylko harmonijny rozwój wszystkich tych sektorów pozwoli na stworzenie stabilnego i zrównoważonego systemu energetycznego, który uniezależni Polskę od paliw kopalnych i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówi mecenas Patryk Zbroja, adwokat zajmujący się zagadnieniami z zakresu gospodarki morskiej.

- Pomorze Zachodnie, jako region o wyjątkowym potencjale w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, może znacząco skorzystać również na liberalizacji przepisów dotyczących lądowej energetyki wiatrowej. Współistnienie obu sektorów – lądowego i morskiego – tworzy synergiczne efekty dla gospodarki regionalnej, przyciągając inwestorów i rozwijając lokalne łańcuchy dostaw. Rozwój sektora offshore wind wiąże się z inwestycjami w porty serwisowe, centra logistyczne oraz infrastrukturę przemysłową – dodaje Patryk Zbroja.

Z tą tezą zgadza się prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Im mocniej rozwija się sektor offshore wind oraz offshore na morzu, tym większy potencjał inwestycyjny, którego beneficjentem są firmy z regionu. To my będziemy wspierać gigantów w budowaniu ich obecności na naszym rynku, to bodziec dla firm transportowych, budowlanych, ogólnie dla rynku pracy. Jesteśmy gotowi na to, by w regionie rozwijać sektor offshore, ale rozwiązania prawne muszą iść w parze z oczekiwaniami przedsiębiorców. Tutaj widzimy obrany dobry kierunek. Zielona energia jest przyszłością, a my musimy szukać rozwiązań bezpiecznych energetycznie, ekologicznych i dających nam niezależność – dodaje prezes grupy CSL Laury Hołowacz.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA