REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców
Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

Konkursy ABM 2024 dla przedsiębiorców

REKLAMA

Harmonogram konkursów ABM 2024 opublikowany został w listopadzie zeszłego roku i, niestety, nie wzbudził wielkiego entuzjazmu wśród przedsiębiorców. Oferta kierowana do tej grupy ograniczona została do jednego konkursu ABM 2024/5 pod nazwą „Konkurs na komercyjne projekty w obszarze rozwoju innowacyjnych produktów leczniczych oraz odpowiedników oryginalnych produktów leczniczych w tym nowych postaci farmaceutycznych i nowych zastosowań znanych substancji czynnych oraz kombinacji substancji czynnych ze szczególnym uwzględnieniem produktów leczniczych o działaniu przeciwdrobnoustrojowym”. Na szczęście ten stan niebawem ulegnie zmianie za sprawą środków z KPO. 

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, jeszcze w 2024 roku możemy spodziewać się ogłoszenia konkursów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy, dedykowanych dla sektora med-tech.  Seria konkursów realizowana będzie w ramach programu „D3.1.1 Kompleksowy rozwój badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu”. Pierwsze ogłoszenia planowane są na drugi kwartał 2024 roku, a nabory mają ruszyć w kwartale trzecim i czwartym.

Dotacje KPO dla konkursów ABM 2024

Dla przedsiębiorców szczególnie interesujące będą dotacje na badania i rozwój w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W ramach dotacji KPO dystrybuowanych przez ABM zaproponowano następujące obszary tematyczne: 

  • innowacje produktowe związane z chorobami zakaźnymi i cywilizacyjnymi, 
  • rozwój platform technologii leków opartych na kwasach nukleinowych, takich jak szczepionki na choroby genetyczne i metaboliczne,  
  • rozwój wyrobów medycznych, szczególnie do użytku mobilnego, które mogłyby być przydatne w procesie diagnostycznym, 
  •  rozwój i wdrażanie narzędzi teleinformatycznych do celów medycznych i zdrowotnych.  

Agencja Badań Medycznych stawia sobie za cel przekazanie dotacji KPO dla co najmniej 80 projektów. 

Innym, atrakcyjnym kierunkiem wsparcia realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy jest zapowiadany program „D3.2.1. Rozwój potencjału sektora leków i wyrobów medycznych - inwestycje związane z produkcją w Polsce API”. Cel jest ambitny i obejmuje przeprowadzenie minimum 11 projektów ukierunkowanych na budowę lub rozbudowę infrastruktury do produkcji API (substancji czynnych), leków (generycznych i biopodobnych) i wyrobów medycznych. Warto zaznaczyć, że nie będą to dotacje ABM: wsparcie najprawdopodobniej realizowane będzie w formie preferencyjnych pożyczek, udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konkursy ABM 2024 - harmonogram

Obecnie (kwiecień) harmonogram konkursów ABM 2024 nie został jeszcze uzupełniony o dotacje KPO. Znaleźć w nim możemy jeden konkurs kierowany do przedsiębiorców, czyli wskazany powyżej ABM 2024/5 „Konkurs na komercyjne projekty w obszarze rozwoju innowacyjnych produktów leczniczych oraz odpowiedników oryginalnych produktów leczniczych w tym nowych postaci farmaceutycznych i nowych zastosowań znanych substancji czynnych oraz kombinacji substancji czynnych ze szczególnym uwzględnieniem produktów leczniczych o działaniu przeciwdrobnoustrojowym”. Obejmie on dotacje na projekty badawcze, mające na celu: 

  • opracowanie kandydatów na oryginalne produkty lecznicze,
  • opracowanie nowych postaci produktów leczniczych o modyfikowanym uwalnianiu (modified release dosage forms),
  • opracowanie i rozwój nowych postaci farmaceutycznych produktów leczniczych opartych o dopuszczone do obrotu substancje czynne w tym nowych systemów dostarczania leków,
  • opracowanie i rozwój produktów leczniczych złożonych (fixed combination products),
  • opracowanie i rozwój generycznych i biopodobnych produktów leczniczych.

O dofinansowanie ubiegać się będą mogli przedsiębiorcy, a także konsorcja przedsiębiorstw, instytucji naukowych i podmiotów leczniczych. 

Podsumowanie

 – Specyfika konkursów organizowanych przez Agencję Badań Medycznych jest najlepiej dostosowana do warunków działalności firm z sektora biomedycznego. Z tego względu cieszy decyzja, że to ta instytucja będzie zaangażowana w dystrybucję dotacji KPO. Na bieżąco monitorujemy wszystkie komunikaty związane z działalnością dotacyjną ABM – wyjaśnia Prezes Zarządu Frontline Biosciences S.A. – Przykładowo, w porównaniu do bardziej znanych konkursów FENG Ścieżka SMART, przedsięwzięcia ABM najczęściej pozwalają zakończyć realizację projektu jeszcze przed osiągnięciem gotowości rozwiązania do wdrożenia na rynek. Możliwa jest np. sprzedaż praw własności intelektualnej po fazie przedklinicznej, bez zapisanego w umowie dofinansowania FENG wymogu, zgodnie z którym podmiot nabywający ma zaledwie rok na wprowadzenie innowacji na rynek. Konkursy FENG także oferują opcję komercjalizacji na zasadzie sprzedaży praw do wyników w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorstwa, jednak wskazane obostrzenie jest dla sektora med-tech znaczącym ograniczeniem i ryzykiem. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA