REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

Na płatnościach natychmiastowych zyskają kurierzy i kierowcy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

Natychmiastowe płatności - gdzie się sprawdzą

Rewolucyjna zmiana na europejskim rynku płatności. Parlament Europejski głosował w lutym br. za przyjęciem nowego rozporządzenia wymagającego od dostawców płatności - w tym banków - umożliwienia natychmiastowych przelewów do 100 000 euro w ciągu maksymalnie 10 sekund. Ten niemal natychmiastowy transfer środków między kontami znacznie przyspieszy obrót finansowy i poprawi płynność finansową zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorstw. 

REKLAMA

Gdzie mogą się sprawdzić natychmiastowe przelewy? Na przykład wśród pracowników dorywczych. Z badania przeprowadzonego w Kanadzie wynika, że aż 36% pracowników gig economy wskazuje, że oczekiwanie na wynagrodzenie jest dla nich problemem, a 68% z nich zdecydowanie wybrałoby opcję płatności w czasie rzeczywistym, gdyby była dostępna. 

Firmy chętne na szybkie przelewy

REKLAMA

Dane za rok 2023 pokazują, że w Polsce płatności natychmiastowe odnotowują znaczący wzrost wartości oraz liczby transakcji realizowanych poprzez systemy takie jak Express Elixir, BLIK czy Przelewy24. Sektor bankowy stoi przed szansą na przemodelowanie swojej oferty dla klientów korporacyjnych i przedsiębiorstw sektora MŚP. 

Zarejestrowany 34% wzrost wartości transakcji w systemie Express Elixir do poziomu 48,18 mld zł, a także 62% zwiększenie ich liczby, świadczą o rosnącym zainteresowaniu polskich firm rozwiązaniami umożliwiającymi błyskawiczne rozliczenia. Biorąc pod uwagę, że 73% polskich przedsiębiorstw korzysta z płatności natychmiastowych, z czego 85% potwierdza ich pozytywny wpływ na płynność finansową, a 60% odnotowuje wzrost sprzedaży wg Krajowej Izby Rozliczeniowej, nie ulega wątpliwości, że płatności natychmiastowe niosą ze sobą realne korzyści biznesowe.

REKLAMA

To rozporządzenie jest kamieniem milowym, które umożliwi, że płatności staną się nową normą - zauważa Leszek Deska, Principal Engineer w NatWest Group w Polsce. - Mamy przed sobą jeszcze wiele pracy. Chociaż liczne instytucje już oferują opcje płatności natychmiastowych, to obecnie jedynie niewielki odsetek transakcji w strefie SEPA, obszarze, w ramach którego możliwe są bezgotówkowe rozliczenia w euro,  odbywa się w ten sposób. Uważamy jednak, że nowe przepisy znacząco przyspieszą ten proces. Co więcej, rozporządzenie to jasno stanowi, że nie można pobierać wyższych opłat za realizację płatności natychmiastowych, co stanowi dodatkowy impuls dla ich rozwoju i wdrażania - dodaje Deska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert prognozuje, że zmieni się nie tylko sposób, ale też myślenie o płatnościach jako takich. - Przepisy te rewolucjonizują sposób, w jaki myślimy o płatnościach, oferując nie tylko oszczędność czasu i finansów, ale także wprowadzając nowy poziom zarządzania płatnościami dla przedsiębiorstw" - zauważa Leszek Deska z Natwest Group. 

- Dzięki możliwości szybszego rozliczania, firmy mogą zredukować koszty transakcyjne oraz kapitału obrotowego, co przekłada się na bardziej efektywne zarządzanie gotówką. To z kolei umożliwia lepsze dostosowanie do dynamicznych warunków rynkowych. Wymaga to inwestycji ze strony zaangażowanych instytucji finansowych, szczególnie ze względu na ambitne wymagania techniczne odnośnie czasu realizacji, jednak zyski ze zwiększenia wolumenu przelewów i wynikające z zadowolenia klientów przywiązanie do używania produktów bankowych powinno spowodować pozytywne skutki finansowe.

Przelewy natychmiastowe bezpieczniejsze? 

Na sporo rzeczy trzeba jeszcze zwrócić uwagę. Leszek Deska podkreśla również znaczenie wprowadzenia "zharmonizowanego" procesu weryfikacji w ramach nowego rozporządzenia. - Obowiązek weryfikacji zgodności numeru międzynarodowego rachunku bankowego beneficjenta z jego nazwą wprowadza kolejną warstwę bezpieczeństwa, zmniejszając ryzyko oszustw i błędów. Jednak wyzwaniem pozostaje jednolita interpretacja i implementacja dyrektywy w sprawie usług płatniczych przez różne państwa członkowskie, co może wpływać na skuteczność protokołów ostrzegania o niedopasowaniu danych beneficjenta. Jest to szansa dla zwiększenia popularności płatności natychmiastowych ponieważ większe bezpieczeństwo oznacza mniejsze ryzyko utraty środków oraz lepsze możliwości przeciwdziałania oszustwom w przyszłości. - mówi Leszek Deska.

Europejska Rada ds. Płatności ostatecznie opublikuje zbiór zasad dotyczących protokołu walidacji latem tego roku. Nowe przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Dostawcy zlokalizowani w strefie euro będą mieli dziewięć miesięcy na przygotowanie się do otrzymywania i 18 miesięcy na wysyłanie natychmiastowych przelewów.

Zobacz także: Prawidłowo opisany przelew wystarczy, aby zmienić formę opodatkowania
Jak sporządzić sprawozdanie finansowe [O co pytają na szkoleniach]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA