Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej
REKLAMA
REKLAMA
- Kobiety zarządzają biznesem hotelarskim i gastronomicznym
- Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
- Branża hotelarsko-gastronomiczna rozwija się płynnie
- Prezeski w branży HoReCa mają lepsze wyniki niż prezesi
Wyniki firm działających w branży hotelowej i gastronomicznej, którym szefują kobiety są lepsze niż biznesów tej kategorii zarządzanych przez mężczyzn.
REKLAMA
Kobiety zarządzają biznesem hotelarskim i gastronomicznym
REKLAMA
Wszystkich firm w branży hotelarsko-gastronomicznej (HoReCa) na początku roku 2024 w całej Polsce jest blisko 137 tys. Kobiety są właścicielkami już 30 tys. film i ich przedsiębiorstwa stanowią 48 proc. wszystkich należących do jednej osoby.
Najwięcej przedsiębiorstw z tego sektora prowadzonych przez kobiety jest w województwie mazowieckim (3 749), jednak to w zachodniopomorskim, świętokrzyskim i opolskim ponad połowa biznesów związanych z gastronomią i zakwaterowaniem należy do kobiet.
Blisko 40 proc. firm z branży HoReCa zarządzanych przez kobietę obejmującą rolę prezeski jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej.
Szczegółowe dane znamy dzięki badaniu przeprowadzonemu przez organizację Sukces Pisany Szminką, od półtorej dekady wspierającej przedsiębiorczość kobiet. W ramach tegorocznej edycji konkursu dla bizneswoman – Sukces Pisany Szminką nową kategorię zamkniętą ma stanowić Liderka w branży HoReCa, co stało się okazją do przeprowadzenia badań.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Na zlecenie organizacji wywiadownia gospodarcza Dun & Bradstreet Poland opracowała analizę, w której liczbę wszystkich punktów i firm związanych z szeroko rozumianym wyżywieniem i noclegami szacuje na początek 2024 roku na blisko 137 tys.
Branża hotelarsko-gastronomiczna rozwija się płynnie
W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano wzrost o 3 proc., kiedy to było ich niespełna 133 tys.
Blisko 25 proc. to firmy kierowane przez kobiety – w tym 30 tys. firm, których 100-procentową właścicielką jest kobieta, natomiast 3,6 tys. przedsiębiorstw jest zarządzane przez prezeskę.
W branżę wpisuje się nie tylko hotele, restauracje i firmy cateringowe, ale także bary, puby, motele, turystyczne obiekty noclegowe i miejsca krótkoterminowego zakwaterowania.
Obecnie w Polsce w branży HoReCa istnieje ponad 62 tys. firm, których właścicielem lub właścicielką jest jedna osoba, z czego 48 proc. – 30 tys. firm należy do polskich przedsiębiorczyń.
REKLAMA
Najwięcej biznesów, których właścicielkami są kobiety, jest w województwie mazowieckim – 3 749 firm. Jednocześnie jednak jest to jedynie 44 proc. wszystkich przedsiębiorstw tego sektora w tym regionie, co stanowi najniższy odsetek spośród wszystkich regionów.
Z analizy wynika, że to w województwach zachodniopomorskim, świętokrzyskim i opolskim ponad połowa (po 51 proc.) biznesów z szeroko rozumianej branży gastronomiczno-hotelarskiej jest w rękach kobiet.
W ocenie Dun & Bradstreet Poland w branży HoReCa jedynie niewielki odsetek firm znajduje się w bardzo złej lub bardzo dobrej kondycji finansowej, blisko 95 proc. wszystkich przedsiębiorstw to podmioty w raczej dobrej i raczej słabej kondycji.
Prezeski w branży HoReCa mają lepsze wyniki niż prezesi
W lepszej sytuacji znajdują się firmy z branży HoReCa zarządzane przez prezeski – wśród tych przedsiębiorstw blisko 40 proc. firm jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej. Natomiast ten odsetek wśród firm kierowanych przez prezesów wynosi 36 proc.
– Wzrost liczby firm działających w branży może być zapowiedzią wychodzenia jej z kryzysu, który rozpoczęła pandemia, a następnie spotęgowanego przez wojnę za wschodnią granicą oraz inflację i drastyczne podwyżki cen prądu i gazu – komentuje Anna Wielgos, wiceprezeska spółki Partnera Konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Liderka w branży HoReCa.
W jej ocenie wyniki dotyczące kondycji, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa z branży, również napawają optymizmem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w lepszej sytuacji znajdują się firmy zarządzane przez prezeski.
– Obserwujemy wyjątkowo duże zaangażowanie kobiet w rozwój sektora hotelarskiego. Natomiast w moim przekonaniu równie ważna i mocna jest ich pozycja w obszarze zarządzania restauracjami i firmami cateringowymi – dodaje Anna Wielgos.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.