REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższa inflacja w grudniu według danych GUS. Komentarze ekonomistów

Inflacja. Jakie dane za grudzień 2023?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak podaje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,1 procent rok do roku. W porównaniu zaś z poprzednim miesiącem wzrost wynosi 0,1 procent.

Opinie ekspertów

Inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,1 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie 6,5 proc. Niższy od oczekiwań rynku odczyt to dobry punkt startowy na I kw. 2024 r., jednak niepewność, dotycząca ścieżki inflacji w dalszej części roku utrzymuje się - wskazują ekonomiści.

ADAM ANTONIAK, ING:

"Odczyt nas pozytywnie zaskoczył, inflacja okazała się niższa od oczekiwań, zarówno naszych, jak i rynku. To, co rzuca się w oczy, to relatywnie niski wzrost cen żywności - w ujęciu miesiąc to miesiąca to tylko 0,2 proc. Pozytywem jest też to, że inflacja bazowa w dalszym ciągu się obniża. Generalnie to dobre wiadomości na koniec ubiegłego roku i dobry punkt startowy na I kw.

Pierwszy kwartał przyniesie dalszy, wyraźny spadek inflacji, natomiast 'im dalej w las, tym więcej drzew'. Mamy dużo znaków zapytania, jeśli chodzi o dalszą część roku, zwłaszcza w kontekście stawki VAT na żywność, czy też dalszego mrożenia cen energii elektrycznej i gazu w drugiej połowie roku. Jest ryzyko, że inflacja w drugiej połowie roku może być wyższa. Na razie jednak wygląda to dobrze, I kw. będzie pod znakiem niższej inflacji.

Dołek inflacji w marcu może wynieść ok. 3-4 proc., będziemy mieć bardzo wysoki punkt odniesienia. Warto pamiętam, że w lutym ubiegłego roku mieliśmy inflację na poziomie 18 proc., porównujemy się do wysokich poziomów. Pierwszy kwartał wygląda na chwilę obecną dobrze, pytanie, co będzie dalej.

Jeśli chodzi o RPP wydaje się, że marzec to moment, kiedy Rada będzie głębiej przyglądała się temu, co będzie działo się z inflacją, pozostaje pytanie o ścieżkę inflacji w drugiej połowie roku. Już sam NBP sugerował, że inflacja w I kw. będzie niższa niż zakładano w projekcji inflacyjnej, natomiast nie zmienia to mocno niepewności dotyczącej dalszej ścieżki. Myślę, że w przyszłym tygodniu RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian".

MIKOŁAJ RACZYŃSKI, PORTU (e-mail):

"Mamy dużą pozytywną niespodziankę na koniec roku. Widać, iż ostatnie umocnienie złotego szybko przefiltrowało się w ceny. Punkt startowy na przyszły rok wygląda więc dużo bardziej obiecująco, choć i tak dla poziomów inflacji w tym roku kluczowy będzie odczyt styczniowy, kiedy to wiele firm ustala nowe cenniki na nowy rok, a tutaj ciągle pozostaje duża dawka niepewności jak zachowają się firmy w obliczu silnego wzrostu płac, w tym płacy minimalnej".

ANALIZY PEKAO (X/TWITTER)

"Według wstępnego szacunku, rok 2023 zakończyliśmy z inflacją CPI w wysokości 6,1 proc. rdr. Rynek zaskoczony (konsensus 6,5 proc.). W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc. Inflacja bazowa ze spadkiem do 6,9-7,0 proc. rdr"

MBANK RESEARCH (X/TWITER)

"(…) Dane są bliskie naszym oczekiwaniom 6,2 proc. Inflacja bazowa spowolniła gdzieś w okolicę 6,9/6,8 proc. (kwestia zaokrągleń)".

Szybki szacunek inflacji w grudniu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły rdr o 6,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w grudniu o 6,5 proc. rdr i wzrostu o 0,3 proc. mdm.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za grudzień i listopad 2023 r.

 grudzieńgrudzieńlistopadlistopad
 rdrmdmrdrmdm
     
INFLACJA OGÓŁEM6,10,16,60,7
     
Żywność i napoje bezalkoholowe5,90,27,30,9
Nośniki energii9,8-0,37,9-0,2
Paliwa do prywatnych środków transportu-6,0-1,8-5,78,8

(PAP Biznes)
pat/ tus/ ana/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

REKLAMA

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

REKLAMA

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

REKLAMA