REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższa inflacja w grudniu według danych GUS. Komentarze ekonomistów

Inflacja. Jakie dane za grudzień 2023?
Inflacja. Jakie dane za grudzień 2023?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak podaje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,1 procent rok do roku. W porównaniu zaś z poprzednim miesiącem wzrost wynosi 0,1 procent.

Opinie ekspertów

Inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,1 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie 6,5 proc. Niższy od oczekiwań rynku odczyt to dobry punkt startowy na I kw. 2024 r., jednak niepewność, dotycząca ścieżki inflacji w dalszej części roku utrzymuje się - wskazują ekonomiści.

ADAM ANTONIAK, ING:

"Odczyt nas pozytywnie zaskoczył, inflacja okazała się niższa od oczekiwań, zarówno naszych, jak i rynku. To, co rzuca się w oczy, to relatywnie niski wzrost cen żywności - w ujęciu miesiąc to miesiąca to tylko 0,2 proc. Pozytywem jest też to, że inflacja bazowa w dalszym ciągu się obniża. Generalnie to dobre wiadomości na koniec ubiegłego roku i dobry punkt startowy na I kw.

Pierwszy kwartał przyniesie dalszy, wyraźny spadek inflacji, natomiast 'im dalej w las, tym więcej drzew'. Mamy dużo znaków zapytania, jeśli chodzi o dalszą część roku, zwłaszcza w kontekście stawki VAT na żywność, czy też dalszego mrożenia cen energii elektrycznej i gazu w drugiej połowie roku. Jest ryzyko, że inflacja w drugiej połowie roku może być wyższa. Na razie jednak wygląda to dobrze, I kw. będzie pod znakiem niższej inflacji.

Dołek inflacji w marcu może wynieść ok. 3-4 proc., będziemy mieć bardzo wysoki punkt odniesienia. Warto pamiętam, że w lutym ubiegłego roku mieliśmy inflację na poziomie 18 proc., porównujemy się do wysokich poziomów. Pierwszy kwartał wygląda na chwilę obecną dobrze, pytanie, co będzie dalej.

Jeśli chodzi o RPP wydaje się, że marzec to moment, kiedy Rada będzie głębiej przyglądała się temu, co będzie działo się z inflacją, pozostaje pytanie o ścieżkę inflacji w drugiej połowie roku. Już sam NBP sugerował, że inflacja w I kw. będzie niższa niż zakładano w projekcji inflacyjnej, natomiast nie zmienia to mocno niepewności dotyczącej dalszej ścieżki. Myślę, że w przyszłym tygodniu RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian".

MIKOŁAJ RACZYŃSKI, PORTU (e-mail):

"Mamy dużą pozytywną niespodziankę na koniec roku. Widać, iż ostatnie umocnienie złotego szybko przefiltrowało się w ceny. Punkt startowy na przyszły rok wygląda więc dużo bardziej obiecująco, choć i tak dla poziomów inflacji w tym roku kluczowy będzie odczyt styczniowy, kiedy to wiele firm ustala nowe cenniki na nowy rok, a tutaj ciągle pozostaje duża dawka niepewności jak zachowają się firmy w obliczu silnego wzrostu płac, w tym płacy minimalnej".

ANALIZY PEKAO (X/TWITTER)

"Według wstępnego szacunku, rok 2023 zakończyliśmy z inflacją CPI w wysokości 6,1 proc. rdr. Rynek zaskoczony (konsensus 6,5 proc.). W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc. Inflacja bazowa ze spadkiem do 6,9-7,0 proc. rdr"

MBANK RESEARCH (X/TWITER)

"(…) Dane są bliskie naszym oczekiwaniom 6,2 proc. Inflacja bazowa spowolniła gdzieś w okolicę 6,9/6,8 proc. (kwestia zaokrągleń)".

Szybki szacunek inflacji w grudniu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły rdr o 6,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w grudniu o 6,5 proc. rdr i wzrostu o 0,3 proc. mdm.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za grudzień i listopad 2023 r.

 grudzieńgrudzieńlistopadlistopad
 rdrmdmrdrmdm
     
INFLACJA OGÓŁEM6,10,16,60,7
     
Żywność i napoje bezalkoholowe5,90,27,30,9
Nośniki energii9,8-0,37,9-0,2
Paliwa do prywatnych środków transportu-6,0-1,8-5,78,8

(PAP Biznes)
pat/ tus/ ana/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA