REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Kolejne kampanie wyborcze na horyzoncie
Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Kolejne kampanie wyborcze na horyzoncie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

Złota jesień dla branży reklamowej

Ostatnie miesiące były niezwykle udane dla branży reklamy zewnętrznej. Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Izbę Gospodarczą Reklamy Zewnętrznej, w trzecim kwartale 2023 wartość tego rynku przekroczyła 170 milionów złotych. W analogicznym okresie rok temu branża odnotowała aż o 25% mniejsze przychody. Również w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku mamy imponujący wzrost. Wtedy branża reklamy zewnętrznej (OOH) wyceniona została na 115 milionów, by w drugim już dobijać do obecnego progu, gdy przekroczono wartość 160 milionów złotych.

Kluczowym czynnikiem była oczywiście kampania wyborcza, która była czasem intensywnej ekspozycji polityków na różnorodnych formatach reklamowych.  Sprawiła ona, że nośniki były szybko rezerwowane, a kandydaci przez dłuższy czas byli widoczni praktycznie w każdym miejscu w Polsce. Nic w tym dziwnego. OOH to pierwszy wybór polityków w trakcie planowania kampanii wyborczej – zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej – zaznacza Daria Niezabitowska, specjalistka ds. marketingu w ZnajdźReklamę.pl, firmie oferującej kompleksową obsługę kampanii reklamowych.

REKLAMA

Skąd ta popularność billboardów?

REKLAMA

Wbrew powszechnej opinii nie jest to nośnik, który jest bardzo drogi. W standardowych - ale nadal bardzo dobrych - lokalizacjach koszt ustawienia billboardu to kilka tysięcy złotych. Pełna wycena możliwa jest dopiero przy bardziej szczegółowym określeniu miejsca ekspozycji, bo zależy np. od województwa czy wielkości miasta lub położenia względem ważnych szlaków komunikacyjnych. Co oczywiste - jest to znacznie tańsze rozwiązanie od reklam w tradycyjnych mediach.

Drugim czynnikiem, który sprawia, że politycy (i nie tylko) decydują się na reklamę zewnętrzną to chęć szerszego dotarcia do wyborców. Billboardy trafiają bowiem nawet do tych, którzy jak ognia unikają kampanijnej zawieruchy. Nie można go przełączyć jak kanału w tv czy radiu, wyłączyć poprzez blokadę reklam w internecie lub przejść na inną stronę. Co ważne dociera też do różnych grup wyborców, którzy dziś zbierają się wokół określonych mediów czy grup społecznych. 

Dodatkowo reklama zewnętrzna idealnie łączy się z reklamą cyfrową. To w tym segmencie marketingu politycznego zaobserwowaliśmy w tej kampanii największy wzrost wydatków. Według danych opublikowanych przez OKOpress komitet wyborczy PiS na reklamę w sieci wydał ponad 6 milionów złotych, drugi największy komitet - Koalicja Obywatelska - nie przekroczył połowy wydatków, choć i oni wydali znacznie więcej niż w poprzedniej kampanii. Jak to ma się do wydatków na reklamę na nośnikach zewnętrznych?  

–  Doskonale uzupełnia się ona z marketingiem cyfrowym. Bardzo często obserwujemy jak reklama umieszczona na billboardach staje się wiralem przekazywanym w świecie wirtualnym. Oczywiście przekaz takiej reklamy musi się wyróżniać, ale też posiadać pewne technologiczne udogodnienia, które pozwolą na wykorzystanie billboardu czy innego nośnika zewnętrznego, również w innych kanałach. Mowa choćby o kodach QR czy tagach NFC – podkreśla Katarzyna Kociubińska New Business Manager w ZnajdźReklamę.pl.

Takie dodatki pomagają w zdobywaniu bardziej pogłębionych informacji, których przecież nie da się umieścić na jednym billboardzie. Twierdzi tak aż 73% sondowanych w badaniu australijskiej firmy Brand Science, przeprowadzonego we współpracy m.in. z analitykami Millward Brown.

Nie tylko politycy, handel nadal najważniejszy dla outdooru

Co ciekawe w trzecim kwartale tego roku to nie politycy byli najbardziej eksponowani na billboardach. Według danych Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej najwięcej miejsca na nośnikach zewnętrznych zajął handel (18%), a za nim kampanie społeczne i polityczne (14%), oraz reklamy film telekomunikacyjnych  (13%).  

Dwa rodzaje nośników: Citylight (reklama podświetlana) oraz billboardy (do 18 m²) generują nawet do 70% przychodów. Zdecydowanie rośnie (o ponad 19%.) segment reklam w transporcie publicznym, który jest już wart ponad 11,5 mln zł.  Wynika to choćby z tego, że właściciele pojazdów w większym stopniu przygotowują możliwości reklamowania się w środkach komunikacji, której dodatkowo sprzyja mobilność i pokonywanie sporych tras. 

Największe wzrosty mamy jednak w segmencie cyfrowym reklamy zewnętrznej. W trzecim kwartale tego roku sprzedaż Digital OOH wyniosła 36,60 mln zł i była wyższa aniżeli w tym samym okresie ubiegłego roku o 46 proc. Tendencja wzrostowa wynika m.in. z wprowadzania do Polski międzynarodowych standardów sprzedaży. 

Rosnąca liczba nośników cyfrowych – zarówno w galeriach handlowych, jak i na przystankach, czy dworcach sprawiła, że coraz więcej firm zainteresowało się tym formatem. Jednak nie tylko to było czynnikiem decydującym o wyborze tego nośnika. Innowacyjność, dynamiczny i ciekawy przekaz oraz przyciągająca uwagę forma z dużym współczynnikiem zapamiętywalności to coś, co stało się niezwykle atrakcyjne dla firm planujących swoją kampanię – diagnozuje Daria Niezabitowska ze ZnajdźReklamę.pl.

Cyfrowa forma prezentowania produktów w reklamie zewnętrznej zdecydowanie przyciąga wzrok. Co ważne potwierdzają to sami konsumenci. Badania firmy Kantar Group wykazały, że w ośmiu na jedenaście badanych krajów byli oni bardziej otwarci na DOOH. Dla aż 70% reklama cyfrowa przydatna jako medium informacyjne o produkcie i firmach. Dodatkowo A DOOH nie tylko informuje, ale także zachęca do interakcji. 38% ankietowanych odwiedziło stronę internetową widoczną na przekazie reklamowym, a 24% użyło kodu QR. 

Barbie jak Burj Khalifa czy rzęsy jeżdżące metrem

Nie może więc dziwić, że firmy i marki prześcigają się na kreatywność. Mają bowiem teraz możliwość tworzenia hiperrealistycznych wizualizacji, które w przeszłości uznano by za niemożliwe lub ekonomicznie nieopłacalne. Najnowszym trendem jest wykorzystywanie technologii CGI, czyli obrazów generowanych komputerowo, a także rozwiązań AR.

Na ulicach największych miast świata mamy już do czynienia z wizją, którą przez wiele nadal nazywana jest futurystyczną, ale jednak dzieje się „tu i teraz”. Gigantyczna Barbie góruje nad dzielnicą biznesową Dubaju, po tym jak wyszła z firmowego pudełka i stanęła obok wieżowca Burj Khalifa. W Londynie wagon metra ozdobiony rzęsami wjeżdża na stację, gdzie gigantyczne szczoteczki nakładają tusz marki Maybelline. Ogromne torebki Jacquemus, które poruszały się po ulicach Paryża niczym samochody. Zeszłoroczny trójwymiarowy billboard Adidasa oddający hołd Leo Messiemu, triumfującego wraz z Argentyną na Mistrzostwach Świata, wydaje się przy tym być już przebrzmiałą opowieścią. Choć i tak, dla tych którzy widzą taką reklamę po raz pierwszy, jest to doznanie porównywalne z wizytą w największych galeriach sztuki.

Wiralowość reklam CGI OOH na platformach takich jak Instagram, TikTok i X potwierdza magnetyczny urok tych kampanii. Możliwość udostępniania treści tego rodzaju reklamy cyfrowej zwiększa zasięg marki, bo użytkownicy chętnie dzielą się tymi futurystycznymi dziełami, jak i emocjami, które im towarzyszą przy oglądaniu tych realizacji. Angażują się w reklamę, a to największy zysk dla każdej marki. Zmniejszają się jednocześnie koszty, bo nawet kampania stworzona w jednym miejscu na świecie może dotrzeć do wszystkich docelowych odbiorców – opisuje Katarzyna Kociubińska ze ZnajdźReklamę.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA