REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Randka na siłowni? 4 na 5 Polaków jest za BADANIE

walentynki na sportowo
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Dla 77% Polaków wspólny trening jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę lub walentynkowy prezent − wynika ze specjalnej edycji raportu MultiSport Index. Co ciekawe aż 93% badanych twierdzi również, że wspólnie podejmowana aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację z partnerem.

Sport dobry na wszystko

Aktywny styl życia zadomowił się w Polsce na stałe. Coraz więcej osób widzi w nim już nie tylko szansę na poprawę własnego zdrowia psychofizycznego, ale coraz częściej także relacji partnerskich. Według ekspertów pozytywne emocje wynikające z regularnego trybu życia partnerów mogą sprawić, że będą oni szczęśliwsi na co dzień, a ich relacja stanie się trwalsza. 

REKLAMA

REKLAMA

Potwierdza to walentynkowa edycja badania MultiSport Index przeprowadzona przez agencję badawczą Minds&Roses na zlecenie Benefit Systems. Aż 93% Polaków uważa, że podejmowana wspólnie przez partnerów aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację, a 88% zgadza się ze stwierdzeniem, że aktywne fizycznie pary są szczęśliwsze na co dzień. Dlaczego tak się dzieje?

– Podam przykład: wyobraźmy sobie, że spóźniamy się na ważne spotkanie, przez co w pracy pojawia się konflikt z szefem. Mamy zły nastrój – czy „wyparowuje” on z nas w momencie, kiedy opuścimy biuro? Nie do końca. Nagromadzone podczas ciężkiego dnia emocje zazwyczaj przenosimy do domu. Kiedy dodatkowo jesteśmy w stałym w związku i mieszkamy z partnerem, najczęściej emocje te „przenosimy” właśnie na niego. Kiedy jesteśmy regularnie aktywni fizycznie, znacznie trudniej jest wyprowadzić nas z równowagi, nawet w obliczu sytuacji, którą postrzegamy jako stresującą. 

Dobrym rozwiązaniem może być trening zaraz po pracy, który spowoduje, że nasza uwaga skutecznie przeniesie się na obszary niedotyczące zawodowych "turbulencji", a powstała pod wpływem wysiłku "chemiczna zupa w mózgu" zmieni sposób postrzegania rzeczywistości. To z kolei zapewni powrót do domu w lepszym nastroju i pomoże nam reagować na pojawiające się emocje odpowiednio do sytuacji. Warto pamiętać, że najskuteczniejsza jest systematyczna aktywność fizyczna. Dzięki regularności w tym zakresie lepiej poradzimy sobie z potencjalnymi, stresującymi sytuacjami w przyszłości - mówi dr Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych.

Sport wzmacnia samoocenę

REKLAMA

Według dr Piątkowskiej aktywność fizyczna, podczas której dochodzi do zwiększenia stężenia neuroprzekaźników i neuromodulatorów poprawiających nastrój, wpływa pozytywnie na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości oraz samych siebie. Potwierdza to też walentynkowe badanie MultiSport Index - aż 95% Polaków uważa, że aktywność fizyczna wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z punktu widzenia ewolucji najbardziej atrakcyjny był ten osobnik, który potrafił uciec przed niebezpieczeństwem, zbudować schronienie czy obronić członków swojego stada. Do tego wszystkiego potrzebna była sprawność fizyczna i to ona jako „narzędzie do sukcesu” w dużym stopniu determinowała poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Nawet jeśli dziś takie podejście wydaje się prymitywne, to z punktu widzenia układu nerwowego, sterującego naszym całym życiem, niewiele się zmieniło – dodaje dr Piątkowska.

Trening we dwoje zamiast czekoladek

Rosnąca świadomość Polaków w zakresie korzyści wynikających z aktywności fizycznej widoczna jest także w podejściu do zbliżających się Walentynek.

–Już 77% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że wspólna wizyta w obiekcie sportowym jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę lub walentynkowy prezent. Warto nadmienić, że częściej taką odpowiedź wskazują kobiety (82%), niż mężczyźni (70%). Chęć spędzenia walentynek w aktywny sposób deklaruje też 74% osób w wieku 65-75 lat, czyli grupa wiekowa charakteryzująca się najniższym poziomem aktywności fizycznej w Polsce. W tym przypadku to ważny i pozytywny sygnał, także dla podmiotów działających w obszarze aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia czy profilaktyki – komentuje dr Adam Waszkowski, Dyrektor Analiz z Benefit Systems.

Respondenci w badaniu zostali także zapytani, podczas jakiej aktywności szansa na poznanie drugiej połówki jest ich zdaniem największa. Na pierwszym miejscu znalazło się bieganie/jogging, na drugim aktywność na siłowni lub w klubie fitness. Trzecie miejsce zajął rower.

– Zdrowie społeczne to w skrócie zdolność człowieka do podtrzymywania, nawiązywania i rozwijania relacji z innymi. Coraz więcej badań naukowych ostatniej dekady wskazuje, że otaczanie się bliskimi osobami pomaga nam zachować dobre zdrowie, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób i wydłuża życie, a subiektywne poczucie samotności wpływa negatywnie zarówno na mózg, jak i na ciało. 

Trening może być świetnym sposobem budowania więzi z osobami, które już są w naszym życiu, ale także podstawą do tworzenia całkiem nowych relacji. Wspólne podejmowanie wysiłku, stawianie czoła słabościom, które pokonujemy podczas treningu i w końcu przyjemność, którą odczuwamy po zakończonym wysiłku fizycznym, stwarzają okoliczności idealne do poznawania osób o zainteresowaniach i wartościach podobnych do naszych. Co bardzo ważne w obecnych czasach, poznajemy wówczas realnego człowieka, a nie kryjącą się za ekranem telefonu postać – dodaje dr Iwona Piątkowska.

Z roku na rok Polacy coraz bardziej zakochują się w aktywności fizycznej. Obecnie 57% Polaków ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu, z czego co piąty Polak (19%) jest aktywny fizycznie 5 razy w tygodniu lub częściej. Coraz więcej osób korzysta także z kart sportowych oferowanych przez pracodawców – obecnie w Polsce z kartą MultiSport ćwiczy już blisko 1,2 mln użytkowników. 

 

 

Walentynkowe badanie MultiSport Index zostało przeprowadzone na zlecenie Benefit Systems przez agencję badawczą Minds&Roses w dniach 26.01 – 01.02.2023r. na reprezentatywnej  próbie 1001 Polaków powyżej 18. roku życia z wykorzystaniem techniki wywiadu online (CAWI).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA