REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie zapotrzebowanie na usługi z wykorzystaniem dronów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Drony. Rośnie zapotrzebowanie na usługi z wykorzystaniem dronów. W Polsce zarejestrowanych jest 150 tys. operatorów bezzałogowych statków powietrznych – poinformował Maciej Włodarczyk z PAŻP. Drony wykorzystywane są do prac geodezyjnych, transportu i poszukiwania osób zaginionych.

Drony

O wykorzystaniu dronów w gospodarce rozmawiano w piątek podczas International Drone Event (IDE) – wydarzenia zorganizowanego w Targach Kielce.

REKLAMA

Jak powiedział PAP Maciej Włodarczyk z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wykorzystanie dronów z roku na rok rośnie. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 150 tys. operatorów dronów.

REKLAMA

„W 2021 roku zaobserwowaliśmy zdecydowanie większą aktywność, jeśli chodzi o loty dronami. W porównaniu do 2020 roku wzrost w wybranych miesiącach sięgał 70 proc. Ta tendencja cały czas się utrzymuje. Porównując bieżący rok do ubiegłego, liczba lotów zwiększyła się o około 20-30 proc. Wszystko przez to, że rośnie zapotrzebowanie na nowe usługi, do których wykorzystywane są drony” – zaznaczył Włodarczyk, kierownik Działu Koordynacji Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych w PAŻP.

Zwrócił uwagę, że firmy odchodzą od wykorzystywania dronów do krótkich lotów. „Można powiedzieć, że era latania blisko operatora, czyli w zasięgu wzroku, odchodzi na bok” – powiedział. „W tej chwili rozwijają się usługi oparte o loty długodystansowe. Są firmy, które się do tego przymierzają i instytucje państwowe, które zmierzają wykorzystywać drony np. do monitoringu rurociągów. W planach są loty, które będą sięgały odcinków o długości nawet 400 km. To prawdopodobnie stanie się już w przyszłym roku” – dodał.

Zaznaczył, że regularne loty dronów transportowych odbywają się na trasach pomiędzy Warszawą a Sochaczewem oraz Warszawą a Pułtuskiem. Obydwie trasy mierzą ok. 60 km. W tym wypadku drony transportują próbki do badań między trzema szpitalami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Drony są wykorzystywane do prac geodezyjnych, projektowania i konsultacji społecznych. „Oczywistym wykorzystaniem jest etap projektowania i tworzenia ortofotomapy. Dane zebrane przez drony znajdują jednak zastosowania także później. Jednym z ciekawszych przykładów jest wykorzystywanie tak pozyskanych zdjęć do konsultacji społecznych. Mieszkańcy mogą zobaczyć, jak będą przeprowadzane prace i jaki będzie ich efekt” – przekazał Łukasz Kacprzak z Polskiego Konsorcjum Inwestycyjno-Geodezyjnego.

Drony wyposażone w specjalne oprogramowanie i sztuczną inteligencję są wykorzystywane do poszukiwania osób zaginionych. „System SARUAV został opracowany na Uniwersytecie Wrocławskim w ścisłej współpracy z rozmaitymi jednostkami, zajmującymi się poszukiwaniem osób zaginionych. Jego praca opiera się na analizie zdjęć wykonanych z drona i wykrywania osób na tych zdjęciach. System uwodnił już swoją skuteczność w czerwcu 2021 roku, kiedy na mokradłach w Beskidzie Niskim odnaleziono 65-letniego poszukiwanego mężczyznę. Z systemu może korzystać ratownictwo i służby mundurowe” – powiedział PAP Wojciech Gruźliński z firmy aeroMind.

W ramach IDE prezentowano również technologie mapowania laserowego wybranego terenu i budynków w formie trójwymiarowej. Umożliwiają one m.in. ocenę i określenie stanu upraw oraz poszycia leśnego.

„Mapując laserowo las i przenosząc go do wirtualnej rzeczywistości możemy nie tylko do woli się po nim poruszać, ale także ustalić, które drzewa jakiego są gatunku, jaki mają wiek i pokazać sam teren pod nimi, co pomaga np. w odkrywaniu dawnych szlaków czy ukrytych ruin” – zwrócił uwagę Jacek Krawiec z firmy Laser-3D. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mmu/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA