REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie zapotrzebowanie na usługi z wykorzystaniem dronów

REKLAMA

Drony. Rośnie zapotrzebowanie na usługi z wykorzystaniem dronów. W Polsce zarejestrowanych jest 150 tys. operatorów bezzałogowych statków powietrznych – poinformował Maciej Włodarczyk z PAŻP. Drony wykorzystywane są do prac geodezyjnych, transportu i poszukiwania osób zaginionych.

Drony

O wykorzystaniu dronów w gospodarce rozmawiano w piątek podczas International Drone Event (IDE) – wydarzenia zorganizowanego w Targach Kielce.

REKLAMA

Jak powiedział PAP Maciej Włodarczyk z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wykorzystanie dronów z roku na rok rośnie. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 150 tys. operatorów dronów.

REKLAMA

„W 2021 roku zaobserwowaliśmy zdecydowanie większą aktywność, jeśli chodzi o loty dronami. W porównaniu do 2020 roku wzrost w wybranych miesiącach sięgał 70 proc. Ta tendencja cały czas się utrzymuje. Porównując bieżący rok do ubiegłego, liczba lotów zwiększyła się o około 20-30 proc. Wszystko przez to, że rośnie zapotrzebowanie na nowe usługi, do których wykorzystywane są drony” – zaznaczył Włodarczyk, kierownik Działu Koordynacji Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych w PAŻP.

Zwrócił uwagę, że firmy odchodzą od wykorzystywania dronów do krótkich lotów. „Można powiedzieć, że era latania blisko operatora, czyli w zasięgu wzroku, odchodzi na bok” – powiedział. „W tej chwili rozwijają się usługi oparte o loty długodystansowe. Są firmy, które się do tego przymierzają i instytucje państwowe, które zmierzają wykorzystywać drony np. do monitoringu rurociągów. W planach są loty, które będą sięgały odcinków o długości nawet 400 km. To prawdopodobnie stanie się już w przyszłym roku” – dodał.

Zaznaczył, że regularne loty dronów transportowych odbywają się na trasach pomiędzy Warszawą a Sochaczewem oraz Warszawą a Pułtuskiem. Obydwie trasy mierzą ok. 60 km. W tym wypadku drony transportują próbki do badań między trzema szpitalami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Drony są wykorzystywane do prac geodezyjnych, projektowania i konsultacji społecznych. „Oczywistym wykorzystaniem jest etap projektowania i tworzenia ortofotomapy. Dane zebrane przez drony znajdują jednak zastosowania także później. Jednym z ciekawszych przykładów jest wykorzystywanie tak pozyskanych zdjęć do konsultacji społecznych. Mieszkańcy mogą zobaczyć, jak będą przeprowadzane prace i jaki będzie ich efekt” – przekazał Łukasz Kacprzak z Polskiego Konsorcjum Inwestycyjno-Geodezyjnego.

Drony wyposażone w specjalne oprogramowanie i sztuczną inteligencję są wykorzystywane do poszukiwania osób zaginionych. „System SARUAV został opracowany na Uniwersytecie Wrocławskim w ścisłej współpracy z rozmaitymi jednostkami, zajmującymi się poszukiwaniem osób zaginionych. Jego praca opiera się na analizie zdjęć wykonanych z drona i wykrywania osób na tych zdjęciach. System uwodnił już swoją skuteczność w czerwcu 2021 roku, kiedy na mokradłach w Beskidzie Niskim odnaleziono 65-letniego poszukiwanego mężczyznę. Z systemu może korzystać ratownictwo i służby mundurowe” – powiedział PAP Wojciech Gruźliński z firmy aeroMind.

W ramach IDE prezentowano również technologie mapowania laserowego wybranego terenu i budynków w formie trójwymiarowej. Umożliwiają one m.in. ocenę i określenie stanu upraw oraz poszycia leśnego.

„Mapując laserowo las i przenosząc go do wirtualnej rzeczywistości możemy nie tylko do woli się po nim poruszać, ale także ustalić, które drzewa jakiego są gatunku, jaki mają wiek i pokazać sam teren pod nimi, co pomaga np. w odkrywaniu dawnych szlaków czy ukrytych ruin” – zwrócił uwagę Jacek Krawiec z firmy Laser-3D. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA