REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie zapotrzebowanie na usługi z wykorzystaniem dronów

REKLAMA

Drony. Rośnie zapotrzebowanie na usługi z wykorzystaniem dronów. W Polsce zarejestrowanych jest 150 tys. operatorów bezzałogowych statków powietrznych – poinformował Maciej Włodarczyk z PAŻP. Drony wykorzystywane są do prac geodezyjnych, transportu i poszukiwania osób zaginionych.

Drony

O wykorzystaniu dronów w gospodarce rozmawiano w piątek podczas International Drone Event (IDE) – wydarzenia zorganizowanego w Targach Kielce.

REKLAMA

Jak powiedział PAP Maciej Włodarczyk z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wykorzystanie dronów z roku na rok rośnie. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 150 tys. operatorów dronów.

REKLAMA

„W 2021 roku zaobserwowaliśmy zdecydowanie większą aktywność, jeśli chodzi o loty dronami. W porównaniu do 2020 roku wzrost w wybranych miesiącach sięgał 70 proc. Ta tendencja cały czas się utrzymuje. Porównując bieżący rok do ubiegłego, liczba lotów zwiększyła się o około 20-30 proc. Wszystko przez to, że rośnie zapotrzebowanie na nowe usługi, do których wykorzystywane są drony” – zaznaczył Włodarczyk, kierownik Działu Koordynacji Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych w PAŻP.

Zwrócił uwagę, że firmy odchodzą od wykorzystywania dronów do krótkich lotów. „Można powiedzieć, że era latania blisko operatora, czyli w zasięgu wzroku, odchodzi na bok” – powiedział. „W tej chwili rozwijają się usługi oparte o loty długodystansowe. Są firmy, które się do tego przymierzają i instytucje państwowe, które zmierzają wykorzystywać drony np. do monitoringu rurociągów. W planach są loty, które będą sięgały odcinków o długości nawet 400 km. To prawdopodobnie stanie się już w przyszłym roku” – dodał.

Zaznaczył, że regularne loty dronów transportowych odbywają się na trasach pomiędzy Warszawą a Sochaczewem oraz Warszawą a Pułtuskiem. Obydwie trasy mierzą ok. 60 km. W tym wypadku drony transportują próbki do badań między trzema szpitalami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Drony są wykorzystywane do prac geodezyjnych, projektowania i konsultacji społecznych. „Oczywistym wykorzystaniem jest etap projektowania i tworzenia ortofotomapy. Dane zebrane przez drony znajdują jednak zastosowania także później. Jednym z ciekawszych przykładów jest wykorzystywanie tak pozyskanych zdjęć do konsultacji społecznych. Mieszkańcy mogą zobaczyć, jak będą przeprowadzane prace i jaki będzie ich efekt” – przekazał Łukasz Kacprzak z Polskiego Konsorcjum Inwestycyjno-Geodezyjnego.

Drony wyposażone w specjalne oprogramowanie i sztuczną inteligencję są wykorzystywane do poszukiwania osób zaginionych. „System SARUAV został opracowany na Uniwersytecie Wrocławskim w ścisłej współpracy z rozmaitymi jednostkami, zajmującymi się poszukiwaniem osób zaginionych. Jego praca opiera się na analizie zdjęć wykonanych z drona i wykrywania osób na tych zdjęciach. System uwodnił już swoją skuteczność w czerwcu 2021 roku, kiedy na mokradłach w Beskidzie Niskim odnaleziono 65-letniego poszukiwanego mężczyznę. Z systemu może korzystać ratownictwo i służby mundurowe” – powiedział PAP Wojciech Gruźliński z firmy aeroMind.

W ramach IDE prezentowano również technologie mapowania laserowego wybranego terenu i budynków w formie trójwymiarowej. Umożliwiają one m.in. ocenę i określenie stanu upraw oraz poszycia leśnego.

„Mapując laserowo las i przenosząc go do wirtualnej rzeczywistości możemy nie tylko do woli się po nim poruszać, ale także ustalić, które drzewa jakiego są gatunku, jaki mają wiek i pokazać sam teren pod nimi, co pomaga np. w odkrywaniu dawnych szlaków czy ukrytych ruin” – zwrócił uwagę Jacek Krawiec z firmy Laser-3D. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mmu/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA