REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraina: 600 miliardów euro strat, gospodarka z regresem o 50 lat

Ukraina gospodarka pomoc
Ukraina gospodarka pomoc
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wstępne kalkulacje pokazują, że Ukraina cofnęła się w swojej gospodarce o prawie 50 lat – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, który zapowiada wsparcie w odbudowie tego kraju po wojnie. Wciąż jednak Ukrainie najbardziej potrzebna jest przede wszystkim pomoc w tym, aby tę wojnę wygrać. BGK w porozumieniu z Komisją Europejską przesunął już w marcu niewykorzystane środki na szczepionki przeciw COVID-19 na pomoc humanitarną dla naszego wschodniego sąsiada.

REKLAMA

Potrzebna jest pomoc, bo po czterech miesiącach wojny szacowane straty w samej infrastrukturze, czyli w budynkach, mostach, drogach, kolejach, szkołach, przedszkolach etc., tym, co można policzyć jako substancję trwałą, przekraczają już 600 mld euro. Odpowiedzialnością całego świata jest dziś to, jak te straty zaadresować, jak przygotować dobry plan naprawy Ukrainy – mówi agencji Newseria Biznes Beata Daszyńska-Muzyczka.

REKLAMA

Wojna w Ukrainie trwa już ponad cztery miesiące. Eksperci oceniają, że jej koniec raczej nie nastąpi prędko. Mimo to ONZ i Komisja Europejska już pracują nad planem naprawczym dla Ukrainy, który ma odbudować tamtejszą gospodarkę z wojennych zgliszczy. Z projektu, do którego dotarł w połowie maja niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, wynika, że w ocenie KE ten proces może potrwać ponad dekadę. Środki na ten cel – pochodzące zarówno od UE, jak i innych partnerów międzynarodowych – miałyby zaś zostać ściśle powiązane z reformami w tym kraju, tak aby stopniowo przybliżać Ukrainę do członkostwa we Wspólnocie. Na unijnym szczycie 23 czerwca Rada Europejska przyznała jej oficjalny status kandydata do członkostwa.

Pomoc humanitarna i militarna obecnym priorytetem

– Wiele gremiów dyskutuje dzisiaj o tym, jak pomóc odbudować Ukrainę. Jednak pytanie brzmi: kogo będziemy odbudowywać, jeśli nie pomożemy Ukrainie wygrać, aby mogła stać się wolnym i niepodległym państwem – zauważa prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak podkreśla, w tej chwili, kiedy jeszcze trwają działania wojenne, pomoc dla Ukrainy powinna się skupiać przede wszystkim na przekazywaniu funduszy na pomoc humanitarną i militarną, czyli na zakup broni.

REKLAMA

– Bez dostarczania broni nie będzie możliwości, żeby Ukraina wygrała. A jeżeli będzie miała siły, żeby wygrać i odzyskać niepodległość w granicach sprzed ataku na Krym w 2014 roku, wtedy możemy zacząć myśleć o tym, jak odbudowywać Ukrainę, jak pomóc jej odzyskać swoje państwo – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank Gospodarstwa Krajowego od samego początku wojny angażuje się w pomoc wschodniemu sąsiadowi. Z własnych środków przekazał 30 mln zł na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Ponadto we współpracy z operatorem systemu BLIK i Narodowym Bankiem Ukrainy (NBU) uruchomił specjalne konto, na które każdy może wpłacić pieniądze. Środki trafiają bezpośrednio do NBU, który przeznacza je na potrzebne wydatki humanitarne i militarne.

– Narodowy Bank Ukrainy może dzięki temu zbierać pieniądze na pomoc humanitarną, ale i wsparcie w zakresie dozbrojenia swojego wojska. Tam tak naprawdę spływają pieniądze od zwykłych ludzi, którzy widzą, co się dzieje, widzą ogrom zniszczenia, okropności i wpłacają nawet drobne pieniądze – mówi prezes BGK.

Planowana współpraca z KE w celu wsparcia finansowego Ukrainy

Oprócz inicjatyw, które bank realizuje we własnym zakresie, niedawno nawiązał na tym polu współpracę z Komisją Europejską.

– Ukraina była dla nas ważnym partnerem biznesowym, kiedy jeszcze pomagaliśmy polskim przedsiębiorcom rozwijać się na tamtejszym rynku. To naturalne, że szukamy pomocy w odbudowie tych możliwości biznesowych – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka. – W tej chwili przygotowujemy propozycje i programy, które będą prezentowane Komisji Europejskiej na tzw. spotkaniach inwestycyjnych. I myślę, że one mogą być również dla innych inspiracją do tego, jak pomagać.

Jako operator środków z Komisji Europejskiej dla państw Partnerstwa Wschodniego BGK podjął inicjatywę, aby część niewykorzystanych środków z tego instrumentu przekazać na pomoc humanitarną w Ukrainie. W tym celu w marcu br. zwrócił się do Komisji Europejskiej, która wyraziła zgodę na przeniesienie funduszy. W efekcie, bezpośrednio po wybuchu wojny, we współpracy z Fundacją Solidarności Międzynarodowej, BGK zajął się organizowaniem pomocy humanitarnej dla walczącej Ukrainy.

Fundusze na szczepionki przekierowane na pomoc Ukrainie

Wykorzystaliśmy część pomocy, która była przeznaczona na szczepionki. Po uzgodnieniu z Komisją Europejską udało się przesunąć 10 mln euro. Dziś z tych pieniędzy możemy dostarczać żywność, leki i karetki, których już 25 trafiło do Ukrainy – mówi prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

1 lipca we Lwowie Fundacja Solidarności Międzynarodowej w obecności przedstawicieli Komisji Europejskiej, polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Banku Gospodarstwa Krajowego przekazała 25 karetek ukraińskim partnerom. Docelowo trafią one na wschód kraju, objęty działaniami wojennymi.

<iframe width="620" height="379" src="https://embed.newseria.pl/obsadz_news/610022412" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA