REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład i wojna w Ukrainie największymi przeszkodami w zakładaniu firm?

Polski Ład i wojna w Ukrainie największymi przeszkodami w zakładaniu firm?
Polski Ład i wojna w Ukrainie największymi przeszkodami w zakładaniu firm?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy częściej niż rok temu zakładają nowe firmy. Jednak jak pokazują dane z CEIDG wzrost rok do roku wynosi tylko 3,5 procent. Jakie mogą być przyczyny?

CEIDG za I kwartał 2022 roku: Polacy niezbyt chętnie zakładają nowe firmy

W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,5% więcej wniosków dot. założenia jednoosobowych działalności gospodarczych niż w analogicznym okresie ub.r. W tym samym czasie o ponad 2% wzrosła liczba wniosków o wznowienie działalności gospodarczej. Znawcy tematu nie są zaskoczeni tymi danymi. Zaznaczają, że są one wynikiem głównie Polskiego Ładu oraz dodatkowo wojny w Ukrainie.

REKLAMA

Nowe firmy

REKLAMA

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w pierwszym kwartale br. do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wpłynęło blisko 74 tys. wniosków dotyczących otwarcia działalności gospodarczej (styczeń – prawie 26,6 tysięcy, luty – 20,5 tysięcy, marzec – 26,9 tys.). Natomiast w analogicznym okresie 2021 roku takich przypadków odnotowano prawie 71,4 tys. (I – ok. 23,6 tysięcy, II – 21,5 tysięcy, III – 26,3 tys.).

– Wzrost wniosków dotyczących otwarcia działalności gospodarczej jest na pewno dobrą wiadomością dla samej gospodarki. Niemniej jednak skala wzrostu nie jest zaskakująca. Niebagatelne znaczenie miało wprowadzenie tzw. Polskiego Ładu. Od początku niewielu przedsiębiorców uważało to rozwiązanie za korzystne dla nich. Spodziewali się bowiem znacznego wzrostu obciążeń podatkowych i składkowych – komentuje Marek Niczyporuk, doradca podatkowy i radca prawny z Kancelarii Ars AEQUI.

REKLAMA

Jak stwierdza radca prawny i doradca restrukturyzacyjny Łukasz Goszczyński, dobrze, że powstają kolejne firmy. Jednak ten wzrost jest praktycznie niezauważalny. Według eksperta, nie jest wykluczone, że pracownicy poszukiwali optymalizacji podatkowej. Dla niektórych osób przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie mogło być bardziej korzystne. Natomiast Marek Niczyporuk zwraca uwagę na sytuację wielu polskich firm, zwłaszcza tych najmniejszych. Dla nich zatrudnianie pracowników na umowę o pracę okazało rozwiązaniem zbyt drogim. Ponadto nowi przedsiębiorcy bardzo często mogą skorzystać z ulg dla rozpoczynających działalność gospodarczą.

– Wzrost wniosków dotyczących otwarcia działalności gospodarczej w bieżącym roku świadczy o normalizacji sytuacji. Część ludzi przestała się bać zagrożeń związanych z sytuacją epidemiczną, która wyraźnie się poprawiała. Natomiast zmniejszoną liczbę wniosków w lutym br. można wytłumaczyć nie tylko wejściem w życie Polskiego Ładu, ale również rosyjską inwazją na Ukrainę, która pogorszyła sytuację gospodarczą, w tym powiązania naszego kraju z rynkami wschodnimi – mówi Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powrót na rynek

Z danych resortu wynika również, że w ciągu trzech miesięcy br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 32 tys. wniosków o wznowienie działalności gospodarczej (styczeń – 9 tysięcy, luty – prawie 8,8 tysięcy, marzec – 14,2 tys.). To o ok. 2,2% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku, kiedy było ich ponad 31,3 tys. (I – 8,6 tysięcy, II – niespełna 10,1 tysięcy, III – przeszło 12,6 tys.).

– Część firm wpadła w duże problemy z powodu pandemii. Niektórzy przedsiębiorcy zlikwidowali więc działalność. Inni ją zawiesili, minimalizując koszty. W ten sposób dali sobie czas na likwidację przedsiębiorstwa, ściągnięcie należności czy spłacenie zobowiązań. Obecnie nie należy się spodziewać dynamicznego wzrostu wznowień działalności. Część osób nie ma możliwości reaktywowania działalności z uwagi na utratę płynności finansowej – opisuje Adrian Parol.

Jak zaznacza doradca podatkowy Marek Niczyporuk, w ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost obciążeń dla firm. Przedsiębiorcy, osiągający niewielkie marże, likwidowali lub zawieszali prowadzoną działalność. Dla nich podwyżki obciążeń podatkowych i zusowskich okazały się barierą nie do pokonania. Z kolei Łukasz Goszczyński dodaje, że do mniej sprzyjających warunków do tworzenia i prowadzenia biznesów doszła wojna w Ukrainie. Zdaniem eksperta, trudno jednoznacznie stwierdzić, jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądała sytuacja ze wznawianiem i otwieraniem działalności. Prawdopodobnie mniej osób będzie uruchamiało nowe biznesy lub powracało z nimi na rynek.

– Uważam, iż w 2022 roku będzie więcej wniosków o otwarcie działalności gospodarczej niż w poprzednim. W 2021 roku mieliśmy do czynienia ze znaczącymi ograniczeniami związanymi z pandemią. To studziło chęć uruchomienia własnego biznesu. Obecnie sytuacja w tym zakresie wygląda już inaczej, co ułatwia decyzję o otwarciu działalności – dodaje mec. Adrian Parol.

Z kolei ekspert z Kancelarii Ars AEQUI podkreśla, że wojna w Ukrainie nie sprzyja podejmowaniu decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej, zwłaszcza przez osoby, które do tej pory pracowały na etacie. Kalkulując zupełnie na chłodno, mogą one dochodzić do wniosków, że mimo wszystko stały etat, nawet mniej popłatny zwyczajnie bardziej im się opłaca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MondayNews.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA