REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki poszczególnych branż w styczniu 2022 r.

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Wyniki poszczególnych branż w styczniu 2022 roku
Wyniki poszczególnych branż w styczniu 2022 roku

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane szczegółowo opisujące wyniki poszczególnych branż w styczniu 2022 roku.

Produkcja sprzedana przemysłu była 19,2 % wyższa niż przed rokiem a produkcja sprzedana w budownictwie zanotowała wzrost o 20,8% r/r.

REKLAMA

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw

W styczniu 2022 roku zatrudnienie w całym sektorze przedsiębiorstw było o 2,3% wyższe niż przed rokiem i wyniosło przeciętnie 6 460 tys. osób. Przeciętne zatrudnienie w przemyśle wzrosło o 1,4% i wyniosło 2 763 tys. osób.

REKLAMA

Najwyższy wzrost zatrudnienia w styczniu br. zanotowano w branży magazynowania i działalności usługowej wspierającej transport – o 18,1%. Wzrosty zatrudnienia powyżej 5 proc.  widoczne były w takich branżach jak: informacja i komunikacja (o 10,2%); produkcja wyrobów farmaceutycznych (o 9,9%); zakwaterowanie i gastronomia (o 8,7%); gospodarka odpadami, odzysk surowców (o 5,6%) i produkcja urządzeń elektrycznych (o 5,1%). Największy spadek zatrudnienia w ujęciu rocznym zanotowano w branży produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 10,7%).

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 roku wyniosło 6 064 PLN i było wyższe niż rok wcześniej o 9,5%.  Wzrost płac zanotowano w niemal wszystkich analizowanych przez GUS branżach (poza poligraficzną ze spadkiem o 3,1%). Najwyżej uplasowała się tutaj branża zakwaterowania i gastronomii, która zanotowała wzrost o 16,8%.

Pod względem poziomu średnich wynagrodzeń w styczniu 2022 roku najlepiej prezentowała się  informacja i komunikacja z wynikiem 10  356 PLN.  Najniższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy zatrudnieni przy produkcji odzieży (3 847 PLN) oraz produkcji skór i wyrobów skórzanych (4 186 PLN).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Produkcja i wydajność w styczniu 2022 roku

Produkcja sprzedana przemysłu w styczniu 2022 roku roku okazała się o 19,2% wyższa niż rok wcześniej. W tym samym okresie produkcja sprzedana w budownictwie wzrosła o 20,8% r/r.

REKLAMA

Produkcja wzrosła we wszystkich branżach przemysłowych.  Najwyższe wzrosty zanotowano w przypadku: wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę (o 51,6%), produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 40,2%). Najsłabiej wzrosła sprzedaż w branży produkcji urządzeń elektrycznych (o 0,2%) i produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 0,3%).

Wydajność w przemyśle w styczniu br. wzrosła przeciętnie o 17,6%. Wszystkie branże przemysłowe – poza produkcją wyrobów elektrycznych (spadek o 4,7%) –  przemysłowe zanotowały wzrosty wydajności w ujęciu rocznym.  Najwyżej wzrosła wydajność w całej sekcji związanej z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz i wodę (o 55,6%). Wysoki wzrost zanotowano również m.in. w: wydobywaniu węgla (o 44,1%).

Początek roku – szczególnie w przemyśle i budownictwie – okazał się zaskakujący dobry dla polskich firm. W przypadku budownictwa warto jednak pamiętać, że w ubiegłym roku w tym samym okresie firmy zmagały się niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

O ile w danych za luty można spodziewać się kolejnych pozytywnych informacji np. z przemysłu, to sytuacja w kolejnych miesiącach stoi pod znakiem zapytania w związku ze skutkami gospodarczymi rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Pobierz! Comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w branżach 28.02.2022

Download! Monthly review of economic situation in industries 28.02.2022

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA