REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia w firmach - terminy, wzory dokumentów, wytyczne

O przekazywaniu szczepionek do firm będzie decydowała kolejność zgłoszeń
O przekazywaniu szczepionek do firm będzie decydowała kolejność zgłoszeń

REKLAMA

REKLAMA

To już pewne. Szczepienia w firmach ruszą od 10 maja. Jakie będą wymogi prawne oraz sanitarne? Czy pracownik na zleceniu będzie mógł zostać zaszczepiony?

Konsultacje z przedsiębiorstwami

Na konferencji prasowej (21.04.21 r.) minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wraz z przedstawicielami przedsiębiorców poinformował o najnowszych ustaleniach dotyczących szczepień pracowników w firmach.

REKLAMA

Jak podkreślił Gowin jest zgoda na prawie wszystkie postulaty ws. szczepień w zakładach pracy zgłoszone podczas konsultacji.

- Zgodziliśmy się prawie ze wszystkimi postulatami, jakie strona społeczna złożyła do programu szczepień w zakładach pracy, poza możliwością wyboru szczepionki. (...) Jedynym postulatem, którego nie możemy uwzględnić jest możliwość wyboru szczepionki - podkreślił Gowin.

Pracodawcy ani pracownicy nie będą mieli możliwości wyboru szczepionki.

Jakie dokumenty będzie musiał podpisać pracownik?

Opracowywane są właśnie wzory dokumentów, jakie pracodawca będzie musiał podpisać z pracownikiem przed szczepieniem. Wzory tych dokumentów będą dostępne w przyszłym tygodniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ostateczne szczegóły są w tej chwili dopinane. Sądzę, że najdalej na początku przyszłego tygodnia pracodawcy, a także pracownicy będą te szczegóły znali - powiedział Gowin.

Które firmy będą mogły przystąpić do programu?

Do programu szczepień pracowników będą mogły przystąpić firmy, które zbiorą min. 500 chętnych osób. Możliwe są szczepienia członków rodzin pracowników. Możliwe jest też połączenie kilku chętnych firm.

Rząd nie przewiduje, aby firmy mniejsze przystępowały do programu szczepień w zakładach pracy, ze względów logistycznych. O przekazywaniu szczepionek do firm będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

"Nie ma żadnych preferencji co do branży, nie ma żadnych preferencji co do wieku, szczepimy na masową skalę wszystkich chętnych, również dorosłych członków rodzin pracowników i robimy to tak, by akcja przebiegła w maksymalnym możliwym tempie" - podkreślił Gowin.

Jakie będą obowiązki pracodawcy?

Firmy, które zdecydują się na przystąpienie do programu szczepień będą musiały:

  1. przeprowadzić akcję informacyjną
  2. przygotować pomieszczenie zgodnie ze wskazówkami, jakie otrzyma od podmiotu leczniczego, który będzie te szczepienia przeprowadzał
  3. zlecić szczepienia odpowiedniej przychodni, która będzie odpowiadała za szczepienia i ew. błędy wynikające z podawania szczepionki. Przychodnia będzie też zbierała informacje medyczne o pacjentach

Pilotaż programu

Na początku maja br. zostanie przeprowadzony program pilotażowy, w którym będzie uczestniczyć 8 firm - 4 prywatne i 4 spółki Skarbu Państwa. Po zakończeniu pilotażu ruszą szczepienia w firmach.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA