REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie robotyzacji – z czego mogą skorzystać firmy?

Finansowanie robotyzacji – z czego mogą skorzystać firmy?
Finansowanie robotyzacji – z czego mogą skorzystać firmy?
Gordon Koelmel

REKLAMA

REKLAMA

Rynek robotyki od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija, a w Polsce blisko 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych planuje w ciągu najbliższych 3 lat robotyzację . Automatyzacja pozwala szybciej odpowiadać na warunki rynkowe i zwiększyć elastyczność, dzięki której firma może być przygotowana także na nieprzewidziane sytuacje. Robotyzacja przynosi wiele korzyści, natomiast jak każdą inwestycje warto ją zaplanować również od strony finansowej. Tym bardziej, że rynek oferuje różne możliwości i ułatwienia.

Roboty i coboty - praca ramię w ramię z człowiekiem

Roboty współpracujące (ang. collaborative robot, cobot) to przystosowane do bezpiecznej współpracy i proste w obsłudze ramiona robotyczne, które automatyzują czynności takie jak pick and place, wykańczanie powierzchni, obsługę maszyn, montaż, spawanie, pakowanie czy kontrolę jakości. Demokratyzują robotyzację – dostępne są dla firm niezależnie od ich rozmiaru, również dla małych i średnich, profilu produkcyjnego czy skali operacji. Coboty mogą być przezbrojone i przemieszczone w zależności od realizowanej aplikacji lub zmieniających się warunków w zakładzie. Charakteryzuje je również szybkość wdrożenia, łatwość programowania i obsługi oraz mały obrys pozwalający na pracę w ograniczonych przestrzeniach. Znajdują zastosowanie w przetwórstwie drewna, metalu, sektorze elektronicznym, automotive, a dzięki certyfikacji do pomieszczeń czystych mogą pracować także m.in. w branży farmaceutycznej, chemicznej lub kosmetycznej czy sektorze żywności i napojów.

REKLAMA

Robot w leasingu czy robot na godziny?

REKLAMA

Roboty są dostępne w leasingu, a także w drugiej elastycznej formie – robot jako usługa. DLL, globalna firma z sektora finansowego oferuje klientom dopasowane do potrzeb programy finansowe i leasingowe w zakresie robotów współpracujących Universal Robots. Oferta jest skierowana do przedsiębiorstw każdej wielkości. Klienci doceniają kilka aspektów, m.in. brak wkładu własnego, minimum formalności i elastyczny okres finansowania. Leasing obniża bariery inwestycji – firma zyskuje możliwość uelastycznienia produkcji, bez ponoszenia kosztów początkowych oraz ryzyka.

Na rynku znajdziemy też firmy oferujące wynajem cobotów na godziny. To elastyczne rozwiązanie zmniejsza ryzyko związane z inwestycją oraz pozwala na wdrożenie robota praktycznie z dnia na dzień. Po audycie i analizie ryzyka, firma otrzymuje gotowe do pracy zrobotyzowane stanowisko oraz wsparcie techniczne, a płaci za godziny pracy robota przy założonym minimalnym czasie pracy.

Transformacja cyfrowa – co obejmują programy wspierające?

REKLAMA

Jednym z podmiotów oferujących pomoc w kwestii finansowania robotyzacji jest Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. Została powołana, aby wspierać firmy w transformacji cyfrowej, m.in. właśnie w procesie automatyzacji. FPPP oferuje obecnie 30 różnych instrumentów finansowych skupiających się na kilku obszarach: inwestycjach, dotacjach, pożyczkach i podatkach. Jednym z proponowanych narzędzi jest FPPP Nawigator Finansowy (przemyslprzyszlosci.gov.pl/nawigatorfinansowy/). Pozwala on przedsiębiorcy na przeanalizowanie potrzeb firmy i wybranie odpowiedniego źródła finansowania. Po wyborze wielkości firmy oraz rodzaju wsparcia, którym przedsiębiorstwo jest zainteresowane, narzędzie proponuje możliwe sposoby finansowania.

Nad nowym rozwiązaniem pracują Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju – od 2021 do 2025 roku ma działać ulga na robotyzację, która pozwoli firmie na odliczenie do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Zgodnie z planem koszty na robotyzację będą mogły być odliczone podczas roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego będzie wymagane dokonanie dodatkowego odpisu. Prace nad ostateczną formą ulgi na robotyzację wciąż trwają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krzysztof Hajzyk, Channel Development Manager, Universal Robots
Krzysztof Hajzyk ma 15 lat doświadczenia w sprzedaży komponentów automatyki przemysłowej. Jako Channel Development Manager w Universal Robots odpowiada przede wszystkim za rozwijanie sieci dystrybutorów oraz integratorów systemów na terenie Polski. Krzysztof ukończył studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Cobot UR10e

Cobot UR10e

Gordon Koelmel

***

O Universal Robots

Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2018 r. przychód Universal Robots wyniósł 234 mln USD. Więcej informacji na www.universal-robots.com/pl/ oraz www.blog.universal-robots.com/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA