reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tarcza Finansowa PFR dla dużych firm

Tarcza Finansowa PFR dla dużych firm

Rusza Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju oferująca pomoc dla dużych przedsiębiorstw. Jakie wsparcie zakłada?

Rusza Tarcza Finansowa PFR dla dużych przedsiębiorstw o wartości 25 mld zł - poinformował we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Jak zaznaczył prezes, program wsparcia dla dużych przedsiębiorstw zakłada trzy rodzaje finansowania: pożyczki płynnościowe, pożyczki preferencyjne i instrumenty kapitałowe. "Wszystkie te rodzaje finansowania wymagały odrębnej notyfikacji. Negocjacje Z Komisją Europejską trwały od połowy kwietnia. W ciągu ostatnich dwóch tygodni uzyskaliśmy zgody na udzielanie finansowania w postaci pożyczek płynnościowych, w postaci pożyczek preferencyjnych. I czekamy jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej na instrumenty kapitałowe" - wyjaśnił Borys. Wskazał, że we wtorek rano odbyły się ostatnie rozmowy, a ostatniej notyfikacji PFR spodziewa się w najbliższych dniach.

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

Podkreślił też, że jest to pierwszy w krajach Unii Europejskiej tak duży program udzielania pomocy publicznej dużym firmom ze wszystkich branż i z wykorzystaniem wielu dostępnych instrumentów finansowych. Powiedział, że w ramach pożyczek płynnościowych dostępnych jest 10 mld zł, na pożyczki preferencyjne przeznaczono 7,5 mld zł, natomiast na wsparcie o charakterze kapitałowym - 7,5 mld zł.

Pożyczki płynnościowe, jak mówił, mogą być udzielane na okres do 4 lat, a indywidualna kwota zaangażowania to maksymalnie 1 mld zł. Dodał, że firmy mogą korzystać z preferencyjnego oprocentowania, które jest zbliżone do poziomów rynkowych, "ale bardziej korzystne niż to co firmy, zwłaszcza średniej wielkości, mogą rzeczywiście uzyskać w postaci kredytów na rynku bankowym".

Odnosząc się do pożyczek preferencyjnych Borys wyjaśnił, że "maksymalny okres jest to 4 lata", a kwota indywidualna to 750 mln zł. Dodał, że możliwe jest umorzenie do 75 proc. szkody, którą dana firma poniosła bezpośrednio w związku z pandemią COVID-19.

Wyjaśnił, że pożyczki preferencyjne "de facto stanowią bardziej mechanizm o charakterze dotacyjnym, rekompensującym szkody firmom, które były bezpośrednio dotknięte restrykcjami sanitarnymi, nie mogły funkcjonować i w związku z tym poniosły straty".

W przypadku finansowania kapitałowego - jak tłumaczył - chodzi np. o podwyższanie kapitału bądź obejmowanie obligacji zamiennych przedsiębiorstw, przy czym kwota indywidualnego wsparcia może wynieść do 1 mld zł. Dodał, że inwestycje mogą być dokonywane albo w ramach pomocy publicznej, albo na zasadach rynkowych.

"Jesteśmy przekonani, że ten program może wspierać w sposób skuteczny polskie duże przedsiębiorstwa, które łącznie zatrudniają 3,5 mln pracowników" - powiedział.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama