Czy pracownik ochrony ma prawo legitymować osoby przebywające na terenach istotnych dla bezpieczeństwa publicznego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Uprawnienia pracownika ochraniającego obszary, obiekty i urządzenia ważne m.in. dla bezpieczeństwa publicznego czy interesów państwa, takie jak oczyszczalnie ścieków, wynikają wprost z przepisów prawa. Na ich podstawie może on legitymować oraz pozyskiwać dane osób przebywających na terenie chronionego obiektu lub wchodzących na ten teren. Przepisy zezwalają m.in. na pozyskiwanie i spisywanie numerów dowodów osobistych osób legitymowanych, nie uprawniają zaś np. do zbierania takich danych osobowych, jak imię ojca.
REKLAMA
Obszary, obiekty i urządzenia ważne m.in. dla bezpieczeństwa publicznego czy interesów państwa podlegają obowiązkowej ochronie, która może być realizowana przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne lub odpowiednie zabezpieczenie techniczne (art. 5 ustawy o ochronie osób i mienia). Do obszarów, obiektów i urządzeń mających istotne znaczenie dla funkcjonowania aglomeracji miejskich, których zniszczenie lub uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, wskazana ustawa zalicza m.in. elektrownie i ciepłownie, ujęcia wody, wodociągi i oczyszczalnie ścieków. Zatem to szczególne przepisy prawa zezwalają, by w zakładzie wodociągowym bądź oczyszczalni ścieków działała formacja ochronna.
Zobacz: Prawo dla firm
Zgodnie z tymi przepisami pracownik ochrony przy wykonywaniu swoich zadań ma prawo m.in. do ustalenia uprawnień do przebywania innych osób na obszarach lub w obiektach chronionych oraz legitymowania ich w celu ustalenia tożsamości (art. 36 ustawy o ochronie osób i mienia). Ustalenia uprawnienia osoby do przebywania na obszarach lub w obiektach chronionych pracownik ochrony dokonuje przez:
- sprawdzenie, czy osoba ma przepustkę, identyfikator albo inny dokument uprawniający do przebywania na obszarze lub w obiekcie chronionym, wystawiony przez osobę zarządzającą tym obszarem bądź obiektem;
- porównanie okazanego dokumentu z określonym wzorem;
- sprawdzenie okazanego dokumentu pod względem:
- zgodności danych personalnych w nim zawartych z tożsamością osoby,
- terminu jego ważności
(§ 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu działań pracowników ochrony).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy pracownik ochrony ma prawo legitymować osoby przebywające na terenach istotnych dla bezpieczeństwa publicznego
W artykule przedstawiono również do czego zobowiązany jest pracownik ochrony przed rozpoczęciem legitymowania danej osoby.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.