| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy pracownik ochrony ma prawo legitymować osoby przebywające na terenach istotnych dla bezpieczeństwa publicznego

Czy pracownik ochrony ma prawo legitymować osoby przebywające na terenach istotnych dla bezpieczeństwa publicznego

Nasz pracownik ochrony obiektu poprosił osobę przebywającą na terenie oczyszczalni ścieków o okazanie dokumentów. Spisał z jej dowodu osobistego nie tylko imię i nazwisko, ale zanotował również numer i serię dokumentu. Czy miał do tego prawo? Osoba kontrolowana kwestionuje takie postępowanie pracownika.

Uprawnienia pracownika ochraniającego obszary, obiekty i urządzenia ważne m.in. dla bezpieczeństwa publicznego czy interesów państwa, takie jak oczyszczalnie ścieków, wynikają wprost z przepisów prawa. Na ich podstawie może on legitymować oraz pozyskiwać dane osób przebywających na terenie chronionego obiektu lub wchodzących na ten teren. Przepisy zezwalają m.in. na pozyskiwanie i spisywanie numerów dowodów osobistych osób legitymowanych, nie uprawniają zaś np. do zbierania takich danych osobowych, jak imię ojca.

Obszary, obiekty i urządzenia ważne m.in. dla bezpieczeństwa publicznego czy interesów państwa podlegają obowiązkowej ochronie, która może być realizowana przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne lub odpowiednie zabezpieczenie techniczne (art. 5 ustawy o ochronie osób i mienia). Do obszarów, obiektów i urządzeń mających istotne znaczenie dla funkcjonowania aglomeracji miejskich, których zniszczenie lub uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, wskazana ustawa zalicza m.in. elektrownie i ciepłownie, ujęcia wody, wodociągi i oczyszczalnie ścieków. Zatem to szczególne przepisy prawa zezwalają, by w zakładzie wodociągowym bądź oczyszczalni ścieków działała formacja ochronna.

Zobacz: Prawo dla firm

Zgodnie z tymi przepisami pracownik ochrony przy wykonywaniu swoich zadań ma prawo m.in. do ustalenia uprawnień do przebywania innych osób na obszarach lub w obiektach chronionych oraz legitymowania ich w celu ustalenia tożsamości (art. 36 ustawy o ochronie osób i mienia). Ustalenia uprawnienia osoby do przebywania na obszarach lub w obiektach chronionych pracownik ochrony dokonuje przez:

  • sprawdzenie, czy osoba ma przepustkę, identyfikator albo inny dokument uprawniający do przebywania na obszarze lub w obiekcie chronionym, wystawiony przez osobę zarządzającą tym obszarem bądź obiektem;
  • porównanie okazanego dokumentu z określonym wzorem;
  • sprawdzenie okazanego dokumentu pod względem:

- zgodności danych personalnych w nim zawartych z tożsamością osoby,

- terminu jego ważności

(§ 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu działań pracowników ochrony).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy pracownik ochrony ma prawo legitymować osoby przebywające na terenach istotnych dla bezpieczeństwa publicznego

W artykule przedstawiono również do czego zobowiązany jest pracownik ochrony przed rozpoczęciem legitymowania danej osoby.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy pracownik ochrony ma prawo legitymować osoby przebywające na terenach istotnych dla bezpieczeństwa publicznego /Fot. Fotolia
Czy pracownik ochrony ma prawo legitymować osoby przebywające na terenach istotnych dla bezpieczeństwa publicznego /Fot. Fotolia

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych z uzasadnieniem rządowym59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »