| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bariery dla firm budowlanych

Bariery dla firm budowlanych

Fatalne przygotowanie inwestycji, problemy z interpretacją umów i zbyt wysokie kary umowne - to tylko niektóre wnioski z raportu Polskiej Konfederacji Pracodawców Lewiatan. Dokument opracowano na podstawie kwestionariusza, który wypełniły firmy budowlane. Pytania dotyczyły przede wszystkim współpracy z inwestorami publicznymi przy budowie autostrad, czy modernizacji linii kolejowych.

Jednym z głównych zarzutów jest weryfikacja ofert. Grzegorz Lang z Lewiatana narzeka, że inwestorzy nie sprawdzają, czy są one wiarygodne. Chodzi przede wszystkim o podawanie rażąco niskiej ceny, co zdaniem przedsiębiorców jest skrajnym przejawem nieuczciwej konkurencji. 


Efekty są takie, że często przetargi wygrywają firmy, które zaniżają cenę lub fabrykują referencje. Przedsiębiorcy z Lewiatana zwracają uwagę na dyktat najniższej ceny, która z jednej strony wpędza w kłopoty uczciwie działające firmy, z drugiej zaś daje pole do nieuczciwej walki o kontrakty.


Zobacz: Samozatrudnienie - wady i zalety


Kryterium najniższej ceny powoduje też, że w czasie budowy nie ma miejsca na innowacyjne rozwiązania, które zwiększają koszt inwestycji, ale mogą pozytywnie wpłynąć na jej trwałość. 


Przedsiębiorcy narzekają również, że inwestorzy narzucają ryczałtowe wynagrodzenie, które nie uwzględnia komplikacji i wynikających z nich dodatkowych prac w czasie prowadzenia inwestycji, czy rosnących cen surowców. Efekty są taki, że część robót wykonawcy prowadzą na własny koszt. 


Eksperci z Lewiatana zapowiadają kolejne opracowanie dotyczące szczegółów działania rynku budowlanego.


Zobacz: Obowiązkowe elementy faktury VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »