REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednolity patent europejski szansą dla polskich firm

REKLAMA

Jednolity patent europejski jest szansą dla polskich innowacyjnych firm - uważa wiceminister środowiska Beata Jaczewska. Nowe prawo patentowe ma m.in. znieść konieczność starania się o patent w każdym kraju UE z osobna oraz zmniejszyć koszty jego uzyskania.


Jak podkreśliła Jaczewska, wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego jest szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ nie będą oni musieli starać się o patent we wszystkich krajach członkowskich UE osobno.

REKLAMA

Patent europejski ze skutkiem jednolitym (tzw. patent jednolity) ma funkcjonować obok patentów krajowych oraz patentu europejskiego działającego w oparciu o Konwencję Monachijską z 1973. Jak podkreśla resort środowiska patent jednolity "będzie udzielany jak każdy klasyczny patent europejski przez Europejski Urząd Patentowy".

REKLAMA

Głównym celem wprowadzenia jednolitego patentu jest zmniejszenie kosztów uzyskania patentu, ochrony patentowej oraz jej utrzymania na terenie UE. Według nowego prawa, firmy bądź osoby posiadające taki dokument będą mogły ubiegać się o jednolitą, pełną ochronę prawną na terenie państw członkowskich z wyjątkiem Włoch i Hiszpanii.

"Patent jednolity to nowa udoskonalona wersja ochrony praw własności przemysłowej" - zaznaczyła Jaczewska. Jak poinformowała, negocjacje unijne nt. nowego prawa są "na ukończeniu". "To, co jest dyskutowane w Brukseli, to jest możliwość uzyskania jednolitej ochrony na terenie wszystkich państw, które będą w systemie, z takim samym skutkiem, jak i w takim samym zakresie prawnym" - powiedziała. Jak zaznaczyła "dzisiaj, aby dochodzić ochrony swoich praw trzeba czasem przeprowadzić kilkanaście albo kilkadziesiąt postępowań".

Jaczewska pytana o ewentualne ryzyko dla polskich przedsiębiorców powiedziała, że rzeczywiście część firm wskazuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą być narażone na nieświadome naruszenie czyichś praw patentowych. Zaznaczyła, że w przypadku jednolitego patentu zapewniona będzie ochrona podmiotów, które nieświadomie dopuściły się naruszenia takich praw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaczewska powiedziała, że przede wszystkim przedsiębiorstwa innowacyjne "bezsprzecznie" skorzystają na jednolitym patencie.

 

Podczas briefingu obecni byli także przedstawiciele firm, które zostały laureatami III edycji projektu GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii. To projekt Ministerstwa Środowiska mający na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalną promocję polskiej myśli technicznej. Priorytetem jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.

Przedsiębiorcy przede wszystkim zwracali uwagę na korzyści finansowe płynące z jednolitego patentu.

REKLAMA

Jak powiedział Wojciech Pietraszek z PP-Eko Sp. z.o.o. "dla nas wprowadzenie jednolitego systemu patentu europejskiego bardzo ogranicza potencjalne ryzyko biznesowe nowych produktów i nowych technologii". "Mam nadzieję, że mechanizm jednolitego patentu zostanie wdrożony szybko" - zaznaczył.

Dominik Wojewódka z Ecotech Polska S.A. powiedział, że przedsiębiorcy spodziewają się "lepszej ochrony prawnej". Jak dodał Zbigniew Tokarz z "Technologii Ekologicznych", jednolity patent powinien pozwolić na skuteczne działanie w dochodzeniu prawa i ochrony patentowej.

Jaczewska pytana, kiedy można spodziewać się wejścia w życie systemu jednolitego patentu, powiedziała, że w "optymistycznym" wariancie, negocjacje na jego temat, powinny zakończyć się jesienią br. We wrześniu PE przeprowadzi debatę i głosowanie plenarne dotyczącego nowego prawa. Przypomniała, że aby cały system zadziałał, minimum 13 państw musi ratyfikować nowe przepisy. "Perspektywą optymistyczną jest ok. 15 lat, kiedy to wszystko zacznie działać" - dodała.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA