REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy krytycznie o planowanej zmianie w zamówieniach

REKLAMA

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych przewiduje rozwiązania pozytywne, ale znajdują się w nim również zapisy szkodliwe dla przedsiębiorców - powiedział Jeremi Mordasiewicz z PKPP Lewiatan, podczas spotkania z prasą.

REKLAMA

Eksperci z PKPP Lewiatan przedstawili swoje uwagi do przyjętego przez rząd 8 maja projektu ustawy, która miałaby wprowadzić zmiany do Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Ma on zaostrzyć sankcje wobec nierzetelnych wykonawców. Chodzi głównie o przetargi, w których szacunkowa wartość zamówienia przekracza 20 mln euro - w przypadku robót budowlanych lub 10 mln euro - dla pozostałych realizacji.

REKLAMA

Z projektu wynika, że z postępowania o udzielenie zamówienia mają być wykluczani ci przedsiębiorcy, którzy wyrządzili szkodę nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, lub zostali zobowiązani do zapłaty kary umownej, jeżeli szkoda ta lub obowiązek zapłaty kary wynosi nie mniej niż pięć proc. wartości realizowanego zamówienia i zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. Konsekwencją tego ma być wykluczenie danego oferenta z polskiego rynku zamówień publicznych na trzy lata.

Zdaniem ekspertów z PKPP Lewiatan proponowane zmiany nie dotkną tylko wykonawców zachowujących się nagannie. Z przetargu będą mogli być bowiem być wykluczani także ci oferenci, wobec których zasądzono zapłatę kary umownej np. za nieterminowość. Do tej pory podstawą wykluczenia było tylko orzeczone przez sąd wyrządzenie przez wykonawcę szkody wobec zamawiającego.

REKLAMA

Eksperci PKPP Lewiatan zgadzają się, że zasadniczo ustalenie konkretnego progu procentowego jest krokiem we właściwym kierunku. Jednak ich zdaniem wykluczenie nadal powinno wiązać się jedynie z odmową wykonania wyroku zasądzającego odszkodowanie. Sama kara umowna nie powinna być przesłanką wykluczenia. Eksperci przypomnieli, że w świetle Prawa zamówień publicznych wysokość kary najczęściej określa sam zamawiający, co powoduje, że może ją ustalać na takim poziomie, iż zawsze osiągnie ona pięć proc. wartości zamówienia.

"Oferenci będą więc na łasce zamawiających (...), a dysproporcja między obiema stronami postępowania jeszcze się pogłębi" - powiedział Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Podkreślił, że wykluczenie powinno być sankcją za naganne zachowanie wykonawcy, a nie za samo skorzystanie z drogi sądowej do ochrony swoich praw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako przykład ilustrujący negatywne skutki wprowadzenia proponowanych zmian podał sprawę Alpine Bau, z którą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę na budowę odcinka autostrady A1. Jako powód GDDKiA podała wówczas uchylanie się od wykonania zlecenia. Koncern tłumaczył swoje opóźnienia koniecznością rozminowania terenu.

PKPP Lewiatan krytycznie ocenił również pomysł wprowadzenia kolejnej nowej przesłanki wykluczenia z postępowania. Chodzi o sytuacje, w której spółki należące do tej samej grupy kapitałowej, złożą odrębne oferty w tym samym postępowaniu. Jeśli nie wykażą, że istniejące między nimi powiązanie nie ma wpływu na ich zachowanie w przetargu, zostaną wykluczone - zwracają uwagę eksperci PKPP Lewiatan.

Ich zdaniem problem dotyczy zbyt szerokiego pojęcia grupy kapitałowej, zwłaszcza globalnej - często takich podmiotów jest kilkaset, wiedza na ich temat bywa ograniczona, nierzadko tajemnicą handlową. Mimo iż wykonawca będzie zmuszony każdorazowo załączać listy wszystkich spółek należących do jego grupy kapitałowej, nie zawsze będzie miał możliwość się z tego wywiązać. Dlatego zdaniem ekspertów PKPP Lewiatan obowiązek wykazywania braku powiązań powinien zostać przesunięty na etap, gdy są już znani wszyscy oferenci.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA