REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opolskie: Ponad 660 hektarów w SSE czeka na inwestorów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Z 900 hektarów terenów objętych statusem Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) na Opolszczyźnie nieco ponad 660 hektarów ciągle jest wolne i czeka na inwestorów. W fabrykach, które powstaną na 240 zagospodarowanych hektarach, pracę znajdzie ponad 4 tys. osób.

REKLAMA

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) to wydzielone tereny, na których tworzenie - zwłaszcza dużych firm - wspierane jest przez ulgi podatkowe. Inwestorzy, którzy na ich terenie zdecydują się zbudować fabrykę lub zakład pracy mogą liczyć na obniżki podatków sięgające nawet 70 procent wartości inwestycji. Jak wyjaśnił PAP zastępca prezydenta Opola Arkadiusz Wiśniewski, to specjalny ukłon państwa wobec tych, którzy chcą tworzyć dużą liczbę miejsc pracy. "Strefy powstały po to, by dynamizować rozwój gospodarki i zachęcać do inwestowania i dawania zatrudnienia" - dodał.

REKLAMA

Według informacji Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera istniejącego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) łączna powierzchnia SSE w województwie opolskim to nieco ponad 900 hektarów. Tereny te wchodzą w skład trzech stref: Wałbrzyskiej SSE, Katowickiej SSE i Starachowickiej SSE. Znajdują się w szesnastu punktach województwa. Trzy z nich leżą w granicach administracyjnych Opola.

Kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Sławomir Janecki poinformował, że spośród 902 hektarów znajdujących się w granicach SSE na Opolszczyźnie wolnych jest wciąż ponad 660 hektarów. Na prawie 240 hektarach powierzchni już wykupionej przez inwestorów powstało lub powstaje łącznie 18 firm lub fabryk, które razem stworzą ponad 4 tys. nowych miejsc pracy. Na 240 ha zajętych terenów stref inwestorzy zainwestowali już lub zainwestują 3 mld 200 mln zł.

REKLAMA

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta, potwierdził że to właśnie o tereny położone w strefach ekonomicznych często pytają duzi inwestorzy. "Nie ma się co temu dziwić, korzyści są ewidentne" - kwituje Sebesta. - "Wielomilionowe ulgi podatkowe, na które mogą liczyć ci najwięksi, to nie lada argument w negocjacjach".

Dlatego - jak zapewnia marszałek - teren specjalnych stref ekonomicznych będzie się poszerzał. Już wiadomo, że o dodatkowe 160 ha w Dąbrowie pod Opolem będzie się ubiegać stolica województwa. Jak powiedział wiceprezydent Arkadiusz Wiśniewski z miejsc w SSE podlegających miastu wolnych jest już zaledwie 6 hektarów. Teren w Dąbrowie, należący do Agencji Nieruchomości Rolnych, to grunty leżące kilka kilometrów za miastem, położone wzdłuż drogi krajowej i kilka kilometrów od autostrady A4. "Z pewnością jako specjalna strefa ekonomiczna znalazłyby nabywcę" - skwitował Wiśniewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Swoje tereny w Specjalnych Strefach Ekonomicznych chcą mieć także Ozimek czy Głuchołazy. Najlepiej zagospodarowanym terenem SSE w województwie opolskim jest strefa w Skarbimierzu, gdzie ulokowały się firmy Keiper (JohnsonControls), Cadbury (Kraft Foods) i Fabryka Puszek Stalowych. Powstało tam 1150 miejsc pracy. Najwięcej miejsc pracy, gdy ruszą wszystkie budowane fabryki, ma być w strefie opolskiej przy ul. Północnej - w sumie 1240. Największą, liczącą ponad 180 hektarów powierzchni, ale ciągle w ogóle nie zagospodarowaną, jest natomiast strefa w Ujeździe.

W opinii Sławomira Janecki z OCRG o popularności miejsca zazwyczaj decydują dwie rzezy: skomunikowanie z autostradą oraz dostępność w okolicy siły roboczej. "Ale ostateczne decyzje zapadają z równych względów. Czasem decyduje po prostu to, że dany inwestor dobrze się poczuje w danym miejscu" - dodał.

Kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera podkreślił, że ostatnie miesiące pokazały wzmożone zainteresowanie terenami inwestycyjnymi na Opolszczyźnie. Pojawili się nowi inwestorzy, tacy jak Pasta Food Company w lutym tego roku, która w Opolu przy ul. Północnej wybuduje zakład produkujący gotowe dania kuchni włoskiej.

Dodał, że dobre notowania województwa potwierdza ranking "Europejskie regiony przyszłości 2012/2013" - woj. opolskie znalazło się w tym rankingu na drugim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej i na 22. miejscu w całej Europie pod względem strategii pozyskiwania inwestorów zagranicznych.

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA