REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opolskie: Ponad 660 hektarów w SSE czeka na inwestorów

REKLAMA

Z 900 hektarów terenów objętych statusem Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) na Opolszczyźnie nieco ponad 660 hektarów ciągle jest wolne i czeka na inwestorów. W fabrykach, które powstaną na 240 zagospodarowanych hektarach, pracę znajdzie ponad 4 tys. osób.

REKLAMA

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) to wydzielone tereny, na których tworzenie - zwłaszcza dużych firm - wspierane jest przez ulgi podatkowe. Inwestorzy, którzy na ich terenie zdecydują się zbudować fabrykę lub zakład pracy mogą liczyć na obniżki podatków sięgające nawet 70 procent wartości inwestycji. Jak wyjaśnił PAP zastępca prezydenta Opola Arkadiusz Wiśniewski, to specjalny ukłon państwa wobec tych, którzy chcą tworzyć dużą liczbę miejsc pracy. "Strefy powstały po to, by dynamizować rozwój gospodarki i zachęcać do inwestowania i dawania zatrudnienia" - dodał.

REKLAMA

Według informacji Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera istniejącego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) łączna powierzchnia SSE w województwie opolskim to nieco ponad 900 hektarów. Tereny te wchodzą w skład trzech stref: Wałbrzyskiej SSE, Katowickiej SSE i Starachowickiej SSE. Znajdują się w szesnastu punktach województwa. Trzy z nich leżą w granicach administracyjnych Opola.

Kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Sławomir Janecki poinformował, że spośród 902 hektarów znajdujących się w granicach SSE na Opolszczyźnie wolnych jest wciąż ponad 660 hektarów. Na prawie 240 hektarach powierzchni już wykupionej przez inwestorów powstało lub powstaje łącznie 18 firm lub fabryk, które razem stworzą ponad 4 tys. nowych miejsc pracy. Na 240 ha zajętych terenów stref inwestorzy zainwestowali już lub zainwestują 3 mld 200 mln zł.

REKLAMA

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta, potwierdził że to właśnie o tereny położone w strefach ekonomicznych często pytają duzi inwestorzy. "Nie ma się co temu dziwić, korzyści są ewidentne" - kwituje Sebesta. - "Wielomilionowe ulgi podatkowe, na które mogą liczyć ci najwięksi, to nie lada argument w negocjacjach".

Dlatego - jak zapewnia marszałek - teren specjalnych stref ekonomicznych będzie się poszerzał. Już wiadomo, że o dodatkowe 160 ha w Dąbrowie pod Opolem będzie się ubiegać stolica województwa. Jak powiedział wiceprezydent Arkadiusz Wiśniewski z miejsc w SSE podlegających miastu wolnych jest już zaledwie 6 hektarów. Teren w Dąbrowie, należący do Agencji Nieruchomości Rolnych, to grunty leżące kilka kilometrów za miastem, położone wzdłuż drogi krajowej i kilka kilometrów od autostrady A4. "Z pewnością jako specjalna strefa ekonomiczna znalazłyby nabywcę" - skwitował Wiśniewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Swoje tereny w Specjalnych Strefach Ekonomicznych chcą mieć także Ozimek czy Głuchołazy. Najlepiej zagospodarowanym terenem SSE w województwie opolskim jest strefa w Skarbimierzu, gdzie ulokowały się firmy Keiper (JohnsonControls), Cadbury (Kraft Foods) i Fabryka Puszek Stalowych. Powstało tam 1150 miejsc pracy. Najwięcej miejsc pracy, gdy ruszą wszystkie budowane fabryki, ma być w strefie opolskiej przy ul. Północnej - w sumie 1240. Największą, liczącą ponad 180 hektarów powierzchni, ale ciągle w ogóle nie zagospodarowaną, jest natomiast strefa w Ujeździe.

W opinii Sławomira Janecki z OCRG o popularności miejsca zazwyczaj decydują dwie rzezy: skomunikowanie z autostradą oraz dostępność w okolicy siły roboczej. "Ale ostateczne decyzje zapadają z równych względów. Czasem decyduje po prostu to, że dany inwestor dobrze się poczuje w danym miejscu" - dodał.

Kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera podkreślił, że ostatnie miesiące pokazały wzmożone zainteresowanie terenami inwestycyjnymi na Opolszczyźnie. Pojawili się nowi inwestorzy, tacy jak Pasta Food Company w lutym tego roku, która w Opolu przy ul. Północnej wybuduje zakład produkujący gotowe dania kuchni włoskiej.

Dodał, że dobre notowania województwa potwierdza ranking "Europejskie regiony przyszłości 2012/2013" - woj. opolskie znalazło się w tym rankingu na drugim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej i na 22. miejscu w całej Europie pod względem strategii pozyskiwania inwestorów zagranicznych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA