REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe firmy potrzebują wsparcia dla innowacyjności

REKLAMA

Firmy z sektora MŚP nie mają odpowiedniego dostępu do źródeł finansowania innowacyjności uważa Związek Rzemiosła Polskiego. W piśmie do resortu gospodarki ZRP przedstawia propozycje zmiany tej sytuacji.

Na początku marca Ministerstwo Gospodarki przekazało do zaopiniowania propozycje założeń utworzenia systemu finansowania innowacyjnych rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach. Związek Rzemiosła Polskiego popiera inicjatywę stworzenia takiego systemu, jednak rozwiązania przedstawione przez resort nie pozwalają na jego sprawne wykorzystywanie.

REKLAMA

REKLAMA

Podstawową przyczyną niskiego poziomu innowacyjności przedsiębiorstw z sektora małych i średnich firm  jest brak źródeł finansowania działalności innowacyjnej. Dlatego zdaniem ZRP jednym z wielu niezbędnych działań sprzyjających stawianiu innowacyjności jako cel strategiczny firm jest utworzenie systemu instrumentów finansowych bezpośrednio wspierających rozwój innowacji małych i średnich przedsiębiorstw przez wydzielenie puli środków na poręczenia, gwarancje kredytu, pożyczki.

Mikro i małe firmy szczególnie niepokoi fakt wprowadzenia bardzo ograniczającej definicji przedsiębiorstwa innowacyjnego, które mogłoby skorzystać z przewidzianych instrumentów. Będą one bowiem kierowane wyłącznie do firm, które dzięki uzyskanej pożyczce czy poręczeniu, planują wytwarzać nowe lub znacząco zmodernizowane produkty.

REKLAMA

Zdaniem ZRP przedstawiony projekt systemu w niewielkim stopniu wpłynie na zwiększenie siły  ekonomicznej mikro i małych przedsiębiorstw. Tym bardziej, że w założeniach ma on być finansowany ze środków unijnych, gdzie podstawowym wymogiem stawianym aplikantom jest skierowanie funduszy wyłącznie na wsparcie innowacyjnych technologii. Taka sytuacja uniemożliwi aplikowanie o środki z wspomnianych funduszy przedsiębiorstwom działającym w branżach tradycyjnych w tym licznie reprezentowanym w sektorze - mikro i małym firmom rzemieślniczym.

Zdaniem ZRP rozwiązaniem tego problemu mogłoby być zastosowanie strategii „inteligentnej specjalizacji” regionalnej, w której znalazłyby miejsce przedsięwzięcia gospodarcze oparte na technologiach tradycyjnych, charakteryzujących się, m.in. ekologicznym procesem wytwórczym (np. branża spożywcza), małoseryjnością, wysoką jakością, wykorzystaniem naturalnych materiałów (branża odzieżowa, tekstylna, meblowa), czy niepowtarzalnością wyrobów w branży rzemiosł artystycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej informacji na www.zrp.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA