REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne dla przedsiębiorców zmiany w 2012 r.

REKLAMA

Przełom roku zawsze obfituje w różnego rodzaju zmiany w przepisach, podatkach, wzorach dokumentów i obowiązkach ciążących na przedsiębiorcach. Poniżej przedstawiamy ważne dla firm zmiany wchodzącę w życie w 2012 r.

1. Koniec zwolnienia od akcyzy dla węgla i koksu przeznaczonych do celów opałowych

REKLAMA


Z dniem 2 stycznia 2012 roku czynności gospodarcze dotyczące wyrobów węglowych będą podlegały opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. W zakresie w/w podatku przewidziano szereg zwolnień, zarówno konstrukcyjnych, mających na celu przesunięcie momentu opodatkowania wyrobów węglowych na końcowy etap obrotu poprzez zwolnienie etapów wcześniejszych (pośredniczące podmioty węglowe), jak również ze względu na przeznaczenie w/w wyrobów, tj. sposób ich zużycia.

Przedsiębiorcy zużywający zapasy opału muszą płacić akcyzę >>


2. Uproszczenie podatkowych zasad ustalania różnic kursowych


Celem ustawy z dnia 1 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest uproszczenie podatkowych zasad ustalania różnic kursowych oraz ich ujednolicenie z przepisami ustawy o rachunkowości. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2012 roku, przewidują, że przy ustalaniu różnic kursowych, w przypadku otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań oraz sprzedaży lub kupna walut obcych, będą uwzględniane kursy faktycznie zastosowane. W pozostałych przypadkach, a także gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, ma być przyjmowany kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


3. Korekta roczna podatku VAT

REKLAMA


W związku z wprowadzeniem w życie Ustawy z dnia 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. nr 64 poz. 332 z 28 marca 2011 roku) nastąpiła zmiana w art. 90 ust. 10 i art. 91 ust. 1 dotycząca mechanizmu liczenia proporcji na deklaracji VAT-7. W przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:


- przekroczyła 98 proc. oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100 proc.;

- nie przekroczyła 2 proc. - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0 proc.

4. Zaliczki na podatek dochodowy

REKLAMA


Zgodnie z Ustawą z dnia 6 listopada 2008 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z późniejszymi zmianami, od 1 stycznia 2012 roku uległ zmianie sposób płatności ostatniej zaliczki na podatek dochodowy.


Wszystkie zaliczki będą wpłacane w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Te same zasady dotyczyć będą zaliczek kwartalnych - te płatne będą w terminie do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik będzie wpłacał w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie będzie jednak zobowiązany do wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed 20 stycznia złoży zeznanie podatkowe i rozliczy podatek z niego wynikający.


5. PESEL zamiast NIP


Zgodnie z Ustawą z dnia 29 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw, od 1 września 2011 roku osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT są podatkowo identyfikowane za pomocą numeru PESEL. Ostatecznie NIP dla osób fizycznych został zniesiony z dniem 1 stycznia 2012 roku (art. 3 Ustawy).


NIP pozostał identyfikatorem podatkowym dla przedsiębiorców i podatników VAT, nawet wówczas, gdy mają nadany PESEL, a realizowane zobowiązania i należności budżetowe nie są związane ani z VAT, ani z prowadzoną działalnością gospodarczą.


6. Rozliczenia roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-28, CIT-8


W związku ze zmianami dotyczącymi NIP dla osób fizycznych, aktualizacji danych adresowych oraz planowanym wprowadzeniem nowych ulg podatkowych, nastąpiła zmiana wzorów rozliczeń rocznych oraz załączników deklaracji za rok 2011.

Nowe wzory formularzy podatkowych >>


Wzory nowych formularzy zostały opublikowane w poniższych rozporządzeniach:


- CIT-8, CIT-8/O - Rozporządzenie z 25 listopada 2011 roku opublikowane w Dz. U. nr 265, poz. 1575 


- PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B - Rozporządzenie z dnia 24 listopada 2011 roku opublikowane w Dz. U. nr 259, poz. 1552


- PIT-36, PIT-36L, PIT-O, PIT/B -
Rozporządzenie z dnia 14 listopada 2011 roku opublikowane w Dz. U. nr 252 , poz. 1518 


7. Zróżnicowanie podstawy składek ZUS dla osób na urlopach wychowawczych


Do końca 2011 roku podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla wszystkich osób przebywających na urlopach wychowawczych była równa minimalnej płacy z danego roku.


1 stycznia 2012 roku wszedł w życie zapis ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654), zmieniający radykalnie dotychczasowe zasady.

Nowe zasady naliczania składek za osoby przebywające na urlopach wychowawczych >>


Począwszy od 2012 roku podstawę wymiaru składek osoby na urlopie wychowawczym stanowi kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (obowiązująca od trzeciego miesiąca następnego kwartału). Podstawa ta jednak nie może być wyższa, niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.


Maksymalna podstawa składek ZUS dla osób na urlopach wychowawczych w pierwszych 2 miesiącach 2012 roku wynosi 2049,60 zł (60 proc. przeciętnego wynagrodzenia z trzeciego kwartału 2011 roku). Jednak w przypadku osób, których przeciętne wynagrodzenie przed odejściem na urlop wychowawczy było niższe od tej kwoty, podstawa naliczenia składek musi być odpowiednio niższa.


Nadal obowiązkiem pracodawcy jest wyliczenie i wykazanie na deklaracjach finansowanych przez budżet państwa składek ZUS dla takich osób, na nim też spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie podstawy.


8. Wyższa składka rentowa od 1 lutego 2012 roku


Z dniem 1 lutego 2012 roku wchodzi w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 21 grudnia 2011 roku (Dz. U. nr 291 z 2011r., poz.1706).


Składka rentowa finansowana przez pracodawców wzrasta do 6,5 proc., czyli o dwa punkty procentowe. Składka rentowa potrącana z wynagrodzenia pracowników pozostaje bez zmian na poziomie 1,5 proc.


Łączna wysokość składki rentowej wzrasta więc do 8 proc. Dotyczy to również składek opłacanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz składek finansowanych z budżetu państwa za osoby przebywające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.


Comarch, jako wiodący producent oprogramowania wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwami, na bieżąco monitoruje zmiany prawne. Zmiany w przepisach prawnych zawsze znajdują odzwierciedlenie w systemach z oferty Comarch.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA