REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop zaległy za 2011 r. można wykorzystać do końca września 2012 r.

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 r. pracodawca może udzielać pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września następnego roku przypadającego po roku, w którym pracownicy nabyli do niego prawo, a nie jak do tej pory do 31 marca. W odpowiedzi na pytanie naszej redakcji zarówno PIP, jak i MPiPS udzieliły nam informacji, że nowe przepisy dotyczące zaległego urlopu należy stosować do urlopu zaległego za 2011 r.

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2012 r. nowych przepisów dotyczących terminu udzielania zaległego urlopu pojawiły się wątpliwości, czy nowe regulacje należy stosować do urlopu zaległego za 2011 r. czy za 2012 r.

REKLAMA

Zdaniem niektórych ekspertów, urlop zaległy w 2012 r. przysługuje do końca marca

Cześć ekspertów prawa pracy uważa, że nowe przepisy należy stosować dopiero do urlopu zaległego za 2012 r., czyli w 2013 r. Taka interpretacja wynika z faktu, że nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2012 r., a więc nie można ich stosować do urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo 1 stycznia 2011 r. W tym dniu, tj. 1 stycznia 2011 r., obowiązywał przepis, zgodnie z którym urlopu zaległego należy udzielać do końca marca następnego roku. Natomiast prawo nie działa wstecz. Zatem zgodnie z tym poglądem, nowe przepisy dotyczące urlopu zaległego nie mogą być stosowane do urlopu zaległego za 2011 r., który powstał pod rządem innych przepisów. Dopiero do urlopu wypoczynkowego za 2012 r. stosujemy w pełni nowe przepisy.

Stanowiska PIP i MPiPS

W związku z tymi wątpliwościami redakcja MPPiU wystąpiła do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z zapytaniem, czy do urlopu zaległego za 2011 r. należy stosować w 2012 r. nowe czy stare przepisy. Zarówno Departament Prawny GIP, jak i Departament Prawny MPiPS odpowiedziały nam, że w 2012 r. do zaległych urlopów za 2011 r. trzeba stosować nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. Pracodawcy mają zatem czas na udzielenie zaległego urlopu za 2011 r. do końca września 2012 r. Taka interpretacja wynika z tego, że przepisy nowelizujące Kodeks pracy w zakresie zaległych urlopów nie wprowadziły żadnych przepisów przejściowych. Zdaniem GIP i MPiPS oznacza to, że od 1 stycznia 2012 r. do urlopów niewykorzystanych przez pracownika w 2011 r. trzeba stosować nowe regulacje dotyczące zaległych urlopów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko Departamentu Prawnego MPiPS w sprawie zaległego urlopu

REKLAMA

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 168 zdanie pierwsze Kodeksu pracy (nadanym art. 1 pkt 1 ww. ustawy), począwszy od 1 stycznia 2012 r. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 - należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

W świetle zasad wynikających z Kodeksu pracy, urlopem zaległym na 1 stycznia 2012 r. będzie urlop, do którego pracownik nabył prawo w 2011 r. i nie miał możliwości wykorzystać go w tym roku kalendarzowym.

Ze względu na to, że ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. nr 232, poz. 1378) nie zawiera przepisów przejściowych - Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyraża pogląd, iż do urlopu zaległego z 2011 r. należy stosować przepisy art. 168 Kodeksu pracy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2012 r.

Biuro Prasowe MPiPS

Stanowisko GIP w sprawie zaległego urlopu

Ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz.1378) nie zawiera przepisów przejściowych, które dawałyby podstawę do stosowania po 31 grudnia 2011 r. przepisu art. 168 Kodeksu pracy w dotychczasowym brzmieniu.

W związku z powyższym należy przyjąć, że urlop niewykorzystany do końca 2011 r. powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do 30 września 2012 r.

Rzecznik prasowy GIP

Maria Kacprzak-Rawa

• art. 163, art. 168 Kodeksu pracy,

• art. 1 pkt 1 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz. 1378).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA