REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogarsza się ocena perspektyw rozwoju przedsiębiorczości

REKLAMA

Z cyklicznego badania przeprowadzonego przez resort gospodarki wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa coraz gorzej oceniają perspektywy rozwoju.

"W pierwszej połowie 2011 roku nieznacznemu pogorszeniu uległa ocena perspektyw rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw, co znalazło odbicie w spadku wskaźnika rozwoju sektora MSP. Przedsiębiorcy częściej również wskazywali, że w drugiej połowie 2011 roku warunki prowadzenia działalności gospodarczej ulegną pogorszeniu niż poprawie. Jednocześnie jednak zrealizowane przychody w pierwszej połowie roku oraz przychody jakich przedsiębiorcy oczekiwali w drugim półroczu 2011 roku wskazują, iż pomimo trudności z popytem przedsiębiorcy potrafili utrzymać sprzedaż swoich towarów i usług na stabilnym poziomie" - napisano w raporcie.

REKLAMA

REKLAMA

Z badań wynika, że w pierwszym półroczu 2011 roku wzrósł udział przedsiębiorców, którzy zwiększyli zatrudnienie w swoich firmach, jednocześnie udział firm zmniejszających liczbę pracowników pozostaje od kilku ankiet na niezmienionym poziomie.

"Można zaobserwować również, że pracodawcy poszukujący nowych pracowników mogą wybierać spośród coraz większej liczby osób (sytuacja ta dotyczy jednak głównie firm działających w dużych miastach, dla przedsiębiorców działających na obszarach wiejskich znalezienie pracownika jest wciąż trudne)" - napisano.

REKLAMA

"Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, przedsiębiorcy starali się powiększać majątek trwały - w przeprowadzonym badaniu wzrósł zarówno udział ankietowanych którzy ponieśli nakłady inwestycyjne w pierwszej połowie 2011 roku, jak również tych, którzy zamierzali inwestować w drugiej połowie roku. Duża część przedsiębiorców mogła przeznaczyć jednak na ten cel tylko relatywnie niewielkie kwoty, często także przedsiębiorcy nie decydowali się na zakup nowych środków trwałych lecz tylko na remontistniejących" - napisano.

"Z pewnością jednym z hamulców wzrostu nakładów inwestycyjnych było rosnące oprocentowanie udzielonych przedsiębiorcom kredytów - sytuacja ta dotknęła szczególnie mikroprzedsiębiorców, którzy i tak już płacą wyższe odsetki niż firmy małe i średnie. Wśród barier na jakie wskazują ankietowani przedsiębiorcy najważniejszą pozostaje wysokość podatków. W pierwszej połowie 2011 roku osłabieniu uległa presja konkurencyjna ze strony innych firm, przedsiębiorcy częściej wskazywali natomiast na bariery związane z rynkiem pracy (koszty oraz kwalifikacje siły roboczej)" - napisano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z badań wynika, że przedsiębiorcy krytycznie oceniają otoczenie prawno-instytucjonalne, w jakim działają.

"W większości badanych obszarów (takich jak prawo podatkowe, prawo pracy, sądownictwo gospodarcze, itp.) liczba negatywnych opinii przeważa nad pozytywnymi. Jednocześnie przedsiębiorcy rzadko wskazują, aby w tych obszarach zachodziły zmiany" - napisano w raporcie.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA