| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od dziś firmy spożywcze mogą starać się o dofinansowanie z ARiMR

Od dziś firmy spożywcze mogą starać się o dofinansowanie z ARiMR

Od 20 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na dofinansowanie inwestycji w przemyśle rolno-spożywczym. Firma będzie mogła starać się nawet o 50 mln zł wsparcia. ARiMR ma na ten cel 500 mln zł.

Chodzi o działanie "Zwiększanie wartości dodanej" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jest to już piąty nabór na to działanie, poprzednie były przeprowadzone w latach 2008-2010.

Tym razem o unijne pieniądze mogą ubiegać się w pierwszej kolejności "podmioty skonsolidowane", czyli zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, które powstały w wyniku połączenia kilku podmiotów, np. spółdzielni czy spółek, i działają na rynku nie dłużej niż od 1 czerwca 2009 r. oraz centra dystrybucji powstałe po 1 czerwca 2009 r., zajmujące się handlem hurtowym produktami rolnymi. Warunkiem jest też, żeby takie centra były utworzone przez przedsiębiorców działających w branży przetwórstwa rolno-spożywczego od co najmniej 1 stycznia 2007 r.

Agencja będzie przyjmowała wnioski do 9 listopada. Firmy muszą je dostarczyć do centrali ARiMR na ul. Poleczki 33 w Warszawie.

Jeżeli okaże się, że podmioty skonsolidowane i centra dystrybucji nie wykorzystają w całości dostępnego limitu środków, to od 10 listopada o dofinansowanie będą mogły starać się grupy producentów rolnych oraz uznane organizacje producentów owoców i warzyw, jak również spółdzielnie i spółki będące własnością tych grup i organizacji. Wnioski od tych grup będą przyjmowały oddziały regionalne Agencji.

Termin na złożenie wniosków upływa wtedy, gdy zapotrzebowanie na środki finansowe w złożonych wnioskach przekroczy 120 proc. pieniędzy przeznaczonych na ten cel, ale można je składać nie później niż do końca tego roku. O przekroczeniu limitu i zamknięciu naboru poinformuje ARiMR na swojej stronie internetowej. W tym czasie, czyli od 10 listopada - swoje wnioski mogą składać także podmioty skonsolidowane.

Jak wyjaśnia Departament Komunikacji Społecznej, wnioski złożone przez inne podmioty zostaną automatycznie odrzucone.

Wysokość pomocy finansowej jest zależna od wielkości przedsiębiorstwa. Pomoc przeznaczona jest dla mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm przetwórczych zatrudniających mniej niż 750 pracowników lub osiągających dochód nieprzekraczający 200 milionów euro rocznie.

Najmniej - 25 proc. kosztów kwalifikowanych - Agencja dopłaci w przypadku dużej firmy. Na najwyższe refundacje kosztów - 50 proc. - może liczyć zakład przetwórczy, który co najmniej 25 proc. surowców rolnych nabywa na podstawie umów zawartych z grupami producentów rolnych lub też zamierza przetwarzać produkty rolne na cele energetyczne.

Dofinansowanie można otrzymać np. na zakup maszyn lub urządzeń służących do przetwarzania produktów rolnych, a także ich magazynowania, zakup specjalistycznych środków transportu przeznaczonych do przewozu produktów rolnych, np. chłodni i izoterm, oraz na pokrycie kosztów poniesionych na wdrażanie systemów zarządzania jakością. Mogą być też współfinansowane inwestycje budowlane lub modernizacja budynków.

Maksymalna wartość pomocy to 50 mln zł w przypadku połączonych firm, a na rozwój centrów handlowych można dostać do 20 mln zł.

Pomoc przysługuje według kolejności złożonych wniosków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »