Mniej zatorów płatniczych - przedsiębiorcy odczuwają stabilizację
REKLAMA
Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP), będący odbiciem nastrojów przedsiębiorców, po trzech kwartałach systematycznego wzrostu nieznacznie spadł (o 0,4 punktu), jego poziom jest jednak nadal znacznie wyższy niż w okresie styczeń 2009 r. - lipiec 2010 r. Wskazania INP potwierdzają dobrą sytuację portfeli należności polskich przedsiębiorstw - bardzo znacząco zmniejszyło się zagrożenie powstawaniem zatorów płatniczych, spadł też przeciętny koszt (z 8,0% do 7,9% ogółu kosztów przedsiębiorstwa) ponoszony przez firmy z powodu opóźnień w otrzymywaniu należności
REKLAMA
Bez zmian, czyli dobrze
Optymizmem napawa najwyższy w historii odsetek przedsiębiorców (56,4%), którzy spodziewają się, że w najbliższym kwartale skala problemu z odzyskiwaniem należności nie ulegnie zmianie.
REKLAMA
- Tak wysoki odsetek przedsiębiorców oczekujących utrzymania status quo świadczy o rosnącej stabilizacji otoczenia gospodarczego - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. - To bardzo dobre status quo, jeśli wziąć pod uwagę, że zaledwie 17,7% firm sygnalizuje, iż w minionym kwartale ich problemy z otrzymywaniem należności zwiększyły się. To najlepszy wynik w historii badania, a więc od początku 2009 roku - dodaje.
Zatory płatnicze już nie tak straszne
W porównaniu z październikiem 2010 r. znacznie zmniejszyło się natężenie wszystkich barier spowodowanych opóźnieniami w otrzymywaniu należności. Utrwaliła się obserwowana od kilku kwartałów tendencja zmniejszanie się natężenia bariery związanej z powstawaniem zatorów płatniczych. Wśród ogółu przedsiębiorstw jest ona już tylko nieznacznie częściej obserwowana niż bariera związana z brakiem możliwości prowadzenia działalności inwestycyjnej (33,4% wobec 31,2%).
9. edycję badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzono od 11 do 21 stycznia 2011 r. na próbie 1923 firm korzystających z usług Krajowego Rejestru Długów.
Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A.
www2.krd.pl
REKLAMA
REKLAMA