| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej zatorów płatniczych - przedsiębiorcy odczuwają stabilizację

Mniej zatorów płatniczych - przedsiębiorcy odczuwają stabilizację

Zagrożenie drastycznym spadkiem koniunktury i drugim spowolnieniem gospodarczym jest coraz mniejsze. Już tylko u niespełna 18% polskich firm zwiększyły się trudności z egzekucją należności. Brak zmian w tej kwestii w kolejnym kwartale przewiduje aż 56%. To najważniejsze wnioski 9. edycji badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP), będący odbiciem nastrojów przedsiębiorców, po trzech kwartałach systematycznego wzrostu nieznacznie spadł (o 0,4 punktu), jego poziom jest jednak nadal znacznie wyższy niż w okresie styczeń 2009 r. - lipiec 2010 r. Wskazania INP potwierdzają dobrą sytuację portfeli należności polskich przedsiębiorstw - bardzo znacząco zmniejszyło się zagrożenie powstawaniem zatorów płatniczych, spadł też przeciętny koszt (z 8,0% do 7,9% ogółu kosztów przedsiębiorstwa) ponoszony przez firmy z powodu opóźnień w otrzymywaniu należności

Bez zmian, czyli dobrze
Optymizmem napawa najwyższy w historii odsetek przedsiębiorców (56,4%), którzy spodziewają się, że w najbliższym kwartale skala problemu z odzyskiwaniem należności nie ulegnie zmianie.

- Tak wysoki odsetek przedsiębiorców oczekujących utrzymania status quo świadczy o rosnącej stabilizacji otoczenia gospodarczego - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. - To bardzo dobre status quo, jeśli wziąć pod uwagę, że zaledwie 17,7% firm sygnalizuje, iż w minionym kwartale ich problemy z otrzymywaniem należności zwiększyły się. To najlepszy wynik w historii badania, a więc od początku 2009 roku - dodaje.

Zatory płatnicze już nie tak straszne
W porównaniu z październikiem 2010 r. znacznie zmniejszyło się natężenie wszystkich barier spowodowanych opóźnieniami w otrzymywaniu należności. Utrwaliła się obserwowana od kilku kwartałów tendencja zmniejszanie się natężenia bariery związanej z powstawaniem zatorów płatniczych. Wśród ogółu przedsiębiorstw jest ona już tylko nieznacznie częściej obserwowana niż bariera związana z brakiem możliwości prowadzenia działalności inwestycyjnej (33,4% wobec 31,2%).

9. edycję badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzono od 11 do 21 stycznia 2011 r. na próbie 1923 firm korzystających z usług Krajowego Rejestru Długów.

Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A.

www2.krd.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »